Poslechněte si celý rozhovor s náměstkyní Udženijou v Kontextu:
Náměstkyně si myslí, že došlo k nedorozumění a že nadále garantuje pomoc sociálně potřebným. „Doteď bytový odbor, kde nejsou sociální pracovníci a nejsou na to vyškolení, dostával žádosti a vyhodnocoval je podle bodového systému a dělal pořadník. V tomto pořadníku je dneska 500 lidí, které nemáme ubytované,“ říká Udženija.
Podle předchůdce náměstkyně Adama Zábranského a expertů z Platformy pro sociální bydlení měl právě bodový systém zajistit transparentnost přidělování na základě konkrétních kritérií. „Chci to svěřit odborníkům, což je Centrum sociálních služeb hlavního města Prahy, které se už dneska stará o tisíce sociálně slabých Pražanů. Samostatně si vypracovali metodiku, podle kterých budou posuzovat žádosti. Zachovali bodový systém, ale předělali si ho,“ vysvětluje náměstkyně.
Na přetřes má příští týden jít tento návrh znovu po červnovém neúspěchu, jejím cílem je stížnosti „minimalizovat, protože se jich na nás valí patnáctkrát více.“
Experti z Platformy pro sociální bydlení kritizují práci náměstkyně s daty, protože podle nich srovnává rok 2019 a dnešek, přičemž počet dostupných sociálních bytů stoupnul několikanásobně.
Zákon o podpoře bydlení by mohla vláda schválit už příští rok, řekl Fiala |
„Protesty a vůbec ta kritika je čistě politická záležitost a je tu spor mezi tím, jestli má přednost základní dodržování pravidel a smluv, to znamená užívání bytu řádně, anebo zda ta pravidla platí jen pro někoho. Já jsem zastánce toho, že jsme si všichni rovni a v případě, že nájemník užívá byt v nesouladu s nájemní smlouvou, nebo se tam dějí jiné věci, tak si myslím, že tento nájemník by neměl dostat šanci, aby v tom bytě zůstal,“ odmítá bývalá starostka Prahy 2.
Alexandra Udženija (1975)Náměstkyně primátora pro bytovou a sociální politiku a zdravotnictví. Do letošního června starostka Prahy 2. Členka ODS od roku 2003, v Praze žije od roku 2002. Mezi lety 2016 a 2020 byla 1. místopředsedkyní strany. Pochází ze srbského Bělehradu. Titul inženýra ekonomie získala na VŠE. |
Na druhou stranu si ale myslí, že vina leží na neziskových organizacích, které „se o ně mají starat tak, jak to dělá centrum sociálních služeb, a provedly je v novém startu, a kdyby dělali lepší práci, stížností by bylo méně.“
Náměstkyně Udženija trvá na tom, že její návrh změn „pravidel a metodiky není asociální, naopak vše chceme zefektivnit a kdokoliv a komukoliv budeme moct pomoct, tak jsme tady pro ně.“
S optimismem se Udženija dívá do budoucnosti. Byly předloženy dva zákony z pera ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti): zákon o dostupném bydlení a stavební zákon. Udženija věří, že pomohou rozhýbat bytovou politiku.
„Slibujeme si od změny stavebního zákona, že se vše urychlí, protože jsou tam jasné lhůty. Když se úřad nevyjádří, tak se jede dál. Doteď tu nebyla za zdržení žádná penalizace nebo podmínka, že se vyjádřit musí,“ říká k zákonu náměstkyně.
V souvislosti se sociální bytovou politikou zase zákon o podpoře bydlení „přesně stanoví jasné mantinely, pravidla, metodiku, a pokud ten zákon bude dobrý, tak to nejenom Praze, ale i ostatním obcím a městům může velmi pomoct v přístupu a v tom, co máme ještě dělat, protože tam počítáme s tím, že bude nějaká finanční podpora od státu, což je taky naprosto nezbytné.“
Proč se má v Praze postavit ročně 7 tisíc bytů? Mají pokračovat privatizace bytových fondů a proč je nezastavit? Má developer předat část bytů městu? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!