Ministr vnitra a kandidát ČSSD Martin Pecina v předvolebních Otázkách Václava Moravce speciál. (5.5. 2010)

Ministr vnitra a kandidát ČSSD Martin Pecina v předvolebních Otázkách Václava Moravce speciál. (5.5. 2010) | foto: ČTK

Pivo za dvě koruny za pěst na mítinku nemůže, bránil Pecina kampaň ČSSD

  • 1688
V další předvolební debatě ČT probrala pětice lídrů pražských kandidátek aktuální událost. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dostal na mítinku v Brně pěstí. Útok sice všichni odsoudili, zároveň ale naznačili, že je výsledkem negativní kampaně ČSSD.

V předvolebním speciálu Otázek Václava Moravce se představil první místopředseda ODS David Vodrážka, ministr vnitra Martin Pecina, který vede kandidátku ČSSD, exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, šéf Věcí veřejných Radek John a lídr kandidátky KSČM, poslanec Jiří Dolejš.

Všichni shodně útok na Sobotku odsoudili (o útoku čtěte zde). Zároveň ale někteří naznačili, že si za to sociální demokraté mohou sami.

Věci veřejné jsou podle jejich lídra Radka Johna proti jakémukoli násilí na mítincích. "Ale upozorňujeme, kdo to provokuje, kdo šíří lži, urážky a negativní kampaň. To je ten začátek," míní John.

Podle lídra komunistů na pražské kandidátce přilévají strany před volbami olej do ohně. "My už jsme v lednu varovali před agresivitou v kampani a některé strany na nás nedaly a teď s křížkem po funuse vyzývají, abychom se zklidnili," zhodnotil situaci Dolejš.

Pecina se proti tomu ohradil. Odmítl také, že by za útok mohlo pivo za dvě koruny, které na mítinku rozdávali jako reakci na kampaň ODS. (více o kampani čtěte zde)

S tím souhlasil i jeho politický protivník Vodrážka. "Když je někdo hulvát, tak je jedno, jestli si dá na mítinku pivo, nebo ne," uvedl. Zároveň ale dodal, že ODS na mítincích představuje svůj program a nedělá z nich Oktoberfest.

Karel Schwarzenberg připomněl, že volební boj trvá už dlouho. "Došlo k osočování, k osobním útokům, dochází myšlenky i argumenty a o volební programy už se nikdo nezajímá. Musíme si uvědomit, že volební boj je show, která se nesmí brát příliš vážně. Je to zákeřný čin, ale když to srovnám s jinými zeměmi, tak máme ještě nenásilnou scénu," řekl předseda TOP 09.

volební model v praze

ODS 23,5 %
ČSSD 19,5 %
TOP 09 19,5 %
Věci veřejné 16 %
KSČM 7 %
------------------------
Pětiprocentní hranici nepřekročily:

Strana zelených 4,5 %
SPO - Zemanovci 2,7 %
KDU-ČSL 2,2 %

Průzkum agentur SC&C a STEM pro pořad ČT Otázky Václava Moravce Speciál

Dalším tématem předvolebního speciálu byly hlídky Věcí veřejných. Ty obcházejí od poloviny dubna pražské ulice a parky a vyhánějí bezdomovce a narkomany či kontrolují dětská hřiště (štáb iDNES.cz se na hodinu k jedné z hlídek připojil).

Lídr Věcí veřejných se bránil nařčení, že připomínají hlídky ochranných sborů Dělnické strany. "Jedná se o sociální intervenci, jde o dobrovolníky a budou to dělat do voleb," řekl John.

Ministr vnitra ve Fischerově vládě Pecina to považuje za absurdní. "Když připustíme, že strany budou dělat domobranu, (...) tak se vracíme do dob lidových milicí," zdůraznil. Vodrážka by místo hlídek zřídil metropolitní policii.

ODS má v Praze o polovinu méně voličů

V Praze by nyní volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ODS, které by dalo hlas 23,5 procenta lidí, za ní by se umístily ČSSD a TOP 09 se shodným ziskem 19,5 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentur STEM a SC&C pro Českou televizi. Do Sněmovny by se v hlavním městě dostaly také Věci veřejné s 16 procenty a KSČM se sedmi procenty hlasů (o průzkumu čtěte více zde).

Oproti minulým volbám by se výrazně snížil podíl lidí volících ODS, strana přitom v roce 2006 získala v Praze 48,3 procenta hlasů. ČSSD měla před čtyřmi lety 23,3 procenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video