Ředitelka Aliance pro rodinu Jana Jochová v diskusním pořadu Rozstřel (28. 11. 2019) | foto: Michal Šula, MAFRA

Resorty odmítají spolupráci s Aliancí pro rodinu, petici podepsaly tisíce lidí

  • 82
Členové církví a náboženských obcí v týdnu vyzvali k odvolání organizace Aliance pro rodinu ze struktur státu. K tomu připojili petici, kterou za pouhý den podepsalo přes devět tisíc lidí. Podle vyzyvatelů organizace mimo jiné šíří morální paniku a davovou hysterii. „Pozorujeme, že se snaží dosáhnout cílů, které jdou proti náboženským hodnotám,“ stojí ve výzvě.

Výzva je kromě premiéra Petra Fialy rovněž adresována ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi či ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Vedle nich ji také obdržel poslanec Václav Král, který má za asistentku předsedkyni Aliance pro rodinu Janu Jochovou.

Redakce iDNES.cz oslovila ministerstvo spravedlnosti, zda kvůli výzvě a petici spolupráci s Aliancí ukončí. Mluvčí resortu Vladimír Řepka však pro iDNES.cz uvedl, že ministerstvo spravedlnosti nemá, nemělo a ani neplánuje, uzavřenou s Aliancí pro rodinu žádnou dohodu o spolupráci.

Není ani poradním orgánem

„Aliance pro rodinu není ani poradním orgánem ministerstva či pana ministra,“ doplnil Řepka. Redakce současně oslovila i ministerstvo práce a sociálních věcí. Mluvčí resortu Jakub Augusta pro iDNES.cz řekl, že na výzvu, kterou ministr Marian Jurečka obdržel, již zástupcům církve odpověděl.

„Pokud jde o MPSV, jediné dřívější zapojení Aliance pro rodinu do agendy resortu spočívalo v připomínkování Strategie rodinné politiky. Tato organizace nebyla nijak zvýhodněna a připomínkového řízení se zúčastnila společně s desítkami dalších zástupců neziskového sektoru, a to včetně organizací v názorovém protipólu, jako je například Jsme fér,“ řekl Augusta.

Současně uvedl, že v rámci připomínkování Strategie rodinné politiky bylo cílem ministerstva zajistit maximální možnou názorovou pluralitu. „Aliance pro rodinu tedy nikdy s MPSV ani ministrem Jurečkou přímo nespolupracovala,“ doplnil Augusta za MPSV.

Mluvčí premiéra Václav Smolka již v týdnu v SMS zprávě pro iDNES.cz uvedl, že ve sboru poradců premiéra, ani v poradních orgánech vlády, organizace není.

„Je třeba v obecné rovině konstatovat, že v různých radách a komisích v rámci Úřadu vlády je zastoupeno opravdu široké spektrum názorů a postojů. A tuto diverzitu je třeba v demokratické společnosti považovat za klíčovou výhodu,“ napsal dále Smolka.

Svoboda přináší i zodpovědnost

Vyzyvatelé totiž v petici upozorňují na veřejně dostupné informace, že Aliance pro rodinu spolupracuje jako poradní orgán, respektive její čelní představitelé, s ministerstvy práce a sociálních věcí (s šéfem resortu Marianem Jurečkou z KDU-ČSL) a spravedlnosti (Pavel Blažek z ODS).

Zároveň poukazují na fakt, že předsedkyně organizace Jana Jochová je zároveň asistentkou poslance Václava Krále (ODS). „Domníváme se, že tato forma spolupráce ODS, KDU-ČSL a Aliance pro rodinu usiluje o legitimizaci cílů Aliance pro rodinu, případně způsobů, kterými Aliance své cíle prosazuje. Svoboda projevu, svoboda vyznání a pluralita názorů je integrální součástí demokratického politického řádu,“ stojí dále ve výzvě.

Podle ní svoboda přináší i zodpovědnost stanovit a jasně vymezit hranice vlastního politického působení a ohradit se proti jednání, které tyto hranice překračuje.

„Vnímáme ODS a KDU-ČSL jako strany ochraňující demokratické principy naší společnosti, které ctí svobody jednotlivců; jako strany, jejichž politika je podepřena rozumným uvažováním a fakty,“ píší dále vyzyvatelé k ukončení spolupráce.

„Je to směšný pamflet“

Podle nich právě spolupráce s Aliancí podkopává jejich důvěru. „K výzvě nás vede přesvědčení, že takové chování nemá místo v naší demokratické společnosti, jejímž základem jsou základní lidská práva, svoboda a rovnost všech lidí. Aliance pro rodinu svou činností a výroky svých členů, zejména paní předsedkyně Jany Jochové, tyto základy soustavně podkopává,“ dodávají.

„Je to směšný pamflet, kterým signatáři sami sebe usvědčují z velmi nízké tolerance k odlišným názorům. Nedivíme se tomu, na sociálních sítích se velmi netolerantně a agresivně vyjadřují někteří z nich dlouhodobě. Obrázek ať si každý udělá sám,“ uvedla v týdnu k výzvě pro iDNES.cz předsedkyně Aliance Jana Jochová.

Aliance pro rodinu v čele s předsedkyní Janou Jochovou dlouhodobě bojují proti manželství pro všechny. Manželství je podle nich hlavně o dětech a celý spor je tedy hlavně o jejich výchově.

Zároveň kritizují údajnou snahu „vytvořit dvě kategorie dětí“. „Některé, kterým stát mámu a tátu posvětí a jiné, kterým je už v rodném listě upře? Nemají mít děti stejná práva?“ napsala v minulosti Jochová.

Ukončete spolupráci s Aliancí pro rodinu, píší členové církví vládě

Nelíbí se jí především to, že by děti neměly znát svůj biologický původ. Zapsání dvou rodičů místo matky a otce pak označuje za očividnou „lež“ a děti z duhových rodin za „rukojmí zájmů dospělých“.

„Jsme součástí pracovní skupiny ke Koncepci rodinné politiky, opět jako jedna z vícero organizací. Vzhledem k tomu, že se pracovní skupina ještě ani nesešla, nemohu vám k tomu říci více podrobností,“ řekla pro iDNES.cz v loňském roce ke spolupráci Jochová. Tehdy také uvedla, že jejich práce na ministerstvu není nijak honorována.

Důvody k odvolání Aliance pro rodinu:

● Zlehčení důležitosti tak základního kamene naší demokratické společnosti, jako je volební právo žen

●Šíření morální paniky a davové hysterie namísto rozumné a klidné debaty

● Popírání a znevažování vědeckého poznání

● Ohrožování zdraví a psychického vývoje dětí a mládeže naznačováním toho, že homosexualita je nemoc

● Úzká spolupráce s organizacemi, jako například Ordo Iuris nebo Alliance Defending Freedom, navázanými na vládní struktury kritizované za ohrožování individuálních práv a svobod demokratického státu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video