Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Peníze na Grossův byt: milion z ciziny

  1:00
Premiér říká, že mu více než milion korun na byt půjčil strýc. Ten však své peníze neměl. Tvrdí, že si je kvůli Stanislavu Grossovi sehnal. Od příbuzných v cizině. Původ peněz je ještě záhadnější, než se dosud vědělo. Část peněz - 1,2 milionu - totiž nebyla od strýce.

Sám strýc totiž tolik peněz neměl. MF DNES to přiznal sám Vik. A ten říká, že si sám vypůjčil, aby měl peníze pro Stanislava Grosse.

Premiér před dvěma týdny prohlásil, že mu v roce 1999 půjčil na pořízení bytu strýc. Reagoval tak na dotaz MF DNES, která zjišťovala, jak mohl Gross tehdy složit zálohu na byt ve výši 2,5 milionu, když si tolik peněz dohromady za celou kariéru nevydělal. "Strýc nám půjčil 1,2 milionu korun. Měl celý život vysoké příjmy a v minulosti prodal dům a byt," vysvětloval Gross strýcovu štědrost.

Když však MF DNES pátrala po majetku šestasedmdesátiletého důchodce a bývalého vojáka z povolání Františka Vika, zjistila, že nemovitosti prodal ještě v době komunismu, a že tedy 1,2 milionu mohl našetřit jen stěží.

Strýc si milion musel vypůjčit
František Vik, který Grossovu verzi o zbohatnutí na prodeji nemovitostí původně potvrzoval, však tento týden zcela "otočil". Na to, aby mohl poskytnout půjčku vlivnému synovci, si prý sám vypůjčil. "Vyřešil jsem to tehdy (v roce 1999) tak, že jsem si udělal půjčku," řekl v úterý MF DNES František Vik.

Od koho přesně si Vik půjčil, však nechce říct. "Šlo o půjčku u příbuzných. Více říkat nebudu. Byla to půjčka, nikoli dar. Protože jinak bych musel platit darovací daň. Rozumíte?" prohlásil Vik. Ale zcela jistě podle něho nejde o příbuzné z Čech, nýbrž z ciziny. "Já jich mám v cizině hodně," uvedl.

Peníze v igelitové tašce?
Nejasné také je, jak se dostaly peníze ze zahraničí do České republiky. Premiérův strýc zdůrazňuje, že to "udělal solidně, aby neokradl stát a aby neokradl ostatní". Naznačuje, že mu celý obnos přivezl příbuzný ze zahraničí v igelitové tašce. Ovšem při dotazech na podrobnosti celé finanční operace podává rozporuplná vyjádření.

Půjčoval z cizího, ale na vrácení nespěchá
Peníze, které si údajně sám musel vypůjčit, aby je mohl poskytnout Stanislavu Grossovi, nežádá ani v dohledné době vrátit. Tvrdí, že na to dal synovci ještě čas. "Standa má ještě dlouhou dobu na splácení. Počkám, až bude mít," řekl Vik.

MF DNES ve středu požádala premiéra Grosse o vyjádření ke všem novým zjištěním ohledně peněz, které použil na nákup bytu.

Jeho mluvčí však uvedla, že je až do nočních hodin zcela zaneprázdněn. "To asi nevyřešíme. Má jednání až do pozdních  večerních hodin. Jedině zítra," uvedla Dušková. Jak se vlastně objevilo jméno Františka Vika na veřejnosti? Až poté, co se s ním premiér Gross poradil.

O roli strýce Vika v případu financování premiérova bytu se začalo mluvit před dvěma týdny. MF DNES totiž prověřovala v katastru nemovitostí majetkové poměry členů vlády a u Grosse narazila na problém, z čeho dal v roce 1999 dohromady zálohu na byt ve výši 2,5 milionu korun.

Takovou sumu totiž Gross nemohl do té doby za svou kariéru v Poslanecké sněmovně našetřit. Gross tak ve čtvrtek 13. ledna na dotaz, z jakých zdrojů zálohu složil, řekl: "Zálohu na byt jsme hradili částečně z vlastních prostředků a částečně z prostředků mého strýce." Na odpovědi na další dotazy (kdo je strýc, odkud čerpal peníze, zda to byl dar, nebo půjčka) však premiér nespěchal.

MF DNES nyní zjistila, že si premiér v sobotu 15. ledna odskočil v Jihlavě na neplánovanou návštěvu strýce. "Byla tu ta jeho limuzína. A bylo nám to divné, co tu Gross pohledává. Nikdo jsme netušili, že pan Vik je jeho strýc," řekla jedna ze sousedek Františka Vika. Sám Vik návštěvu potvrdil. "Ano, on se tu stavoval," řekl Vik.

Byla to jen zdvořilostní návštěva u příbuzného? Nebo pracovní schůzka, na které se řešil problém s půjčkou? Vik nejdříve popřel, že by se v sobotu 15. ledna s Grossem o penězích vůbec bavil. Po námitce, že premiér tvrdil, že čekal právě na strýcův souhlas, než zveřejnil jeho jméno, se rozpomněl. "No ano, to se zeptal. Ale jinak nic," řekl František Vik.

O den později pak premiér odpověděl na dotazy po strýcově totožnosti.

Řekl jsem Standovi: Nevyhazuj své peníze

Jeho jméno se objevilo teprve nedávno. Strýc českého premiéra, 76letý bývalý voják z povolání František Vik. Kdo to vlastně je? Jak působí? Pro ostřejší slovo nejde daleko. Ve dvou telefonických rozhovorech, které s ním MF DNES již dříve pořídila, nepůsobil příliš přesvědčivě. A když se ukázalo, že nemohl částku 1,2 milionu korun naspořit, MF DNES Vika navštívila osobně v Jihlavě a pořídila s ním rozhovor, který má nahraný.

Máte nějaký doklad o tom, že jste poskytl půjčku panu Grossovi?
Ale pochopte, to je rodina! Váženej, z mé rodiny je 36 vysokoškoláků, pět lékařů a jeden akademik. Můj strýc je nositelem ceny Klementa Gottwalda. Jeden z rodiny je v Americe. Dělal vysoce zodpovědnou funkci, ale to nemůžu otevřít.

Můžu se zeptat, zda jste peníze, které jste půjčil panu Grossovi, našetřil ze svého?
Ne. Já je mám půjčené.

Od koho? Od někoho z příbuzných?
Něco. Ano. Protože jsem 6. června 1999 řekl Standovi: Ty musíš myslet ekonomicky. Nebudeš přece vyhazovat svoje peníze na hypotéku, když ti pomůže rodina. A já to zařídím. (Bylo to v době, kdy se manželé Grossovi chystali koupit byt na Barrandově - pozn. red.)

A vy jste se sám nabídl?
Ano. Řekl jsem mu: Já to zařídím, ale ty se tím nebudeš zabývat, protože děláš do politiky a já s politikařením nechci nikdy nic mít. A ty si pokračuj, jak chceš.

A jak jste to tedy vyřešil?
Vzal jsem si půjčku.

U koho?
U svých příbuzných. Byla to půjčka, nikoliv darování, protože jinak bych musel platit darovací daň.

Půjčka byla v té výši 1,2 milionu korun, které jste pak poskytl panu Grossovi?
Ne. Víc. Já jsem potřeboval peníze ještě na něco jiného.

Kolik jste si půjčil?
To nebudu vykládat. Bral jsem to v té době podle toho, kolik byl kurz.

Takže chcete říct, že je zbytečné zjišťovat, jestli jste si na půjčku pro Grosse mohl vydělat, nebo ne, protože teď je jasné, že to vaše peníze nebyly, neboť jste si je sám půjčil, abyste je pak půjčil?
Ano. Je to tak. ... Já jsem mu chtěl pomoci. Mě moji synové a dcery nepožádali o to, abych jim něco půjčil, přestože si stavěli baráky. Oni mně chtěli dokázat, že na to mají.

Ještě se zeptám: tehdy, když jste si půjčoval peníze od příbuzného v zahraničí, tak on vám to převedl na váš účet?
Ne. Ten systém nebudu vykládat.

Jak jste tedy peníze získal? A od koho?
To nebudeme rozvádět. Je to od někoho z rodiny.

Když to nebyl převod peněz na účet, znamená to, že ten dotyčný přijel ze zahraničí, měl peníze v kufru...
Ne, v igelitové tašce. Ale to je sranda. Napište si tam, co chcete, mně je to putna.

Ale já to napíšu...
Napište.

Vy jste tady ty peníze měnili ve směnárně? Byly to marky, nebo dolary?
Ne. To byly české peníze.

Ale vždyť jste říkal, že to bylo podle kurzu, že byl tehdy dost velký...
Říkám, že si můžete spočítat, kolik to bylo třeba dolarů. Myslete si, co chcete.

Jak je to vlastně se splácením půjčky?
Standa má ještě dlouhou dobu na to, aby to vrátil.

Jste spolu domluveni, že mu počkáte se splacením?
Až bude mít.

Víme, že pan Gross tady za vámi v sobotu 15. ledna, těsně před zveřejněním vašeho jména, byl. Takže jste se nějak domlouvali?
O tomhle neřekl ani slovo.

Ale on nám řekl, že se s vámi musel domluvit, zda může zveřejnit vaše jméno.
Tak to jo, to se zeptal. Ale jinak nic.

Autoři:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj přivřela seniorce nohu a rozjela se, žena po pádu pod ni zemřela

V tragickou nehodu vyústilo odpoledne v jedné z olomouckých ulic zastavení tramvaje. Řidič totiž zřejmě přehlédl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Umělá inteligence patří do škol, myslí si učitelé. Část má strach z podvádění

Více než polovina českých učitelů je přesvědčena o tom, že umělá inteligence patří i do školství. Opačného názoru je 19...

Kruliš povýšil na ředitele. Povede sekci kancelář, rozhodla rada ČNB

Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš povede od 1. října sekci kancelář...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Tragický výbuch domu na Prostějovsku mohla způsobit manipulace s pyrotechnikou

V obci Otinoves na Prostějovsku došlo po poledni k výbuchu a požáru domu soukromé firmy se zábavní pyrotechnikou. Právě...

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...