Václav Havel bude mít bronzovou sochu. S úsměvem a sakem přes rameno

  15:22aktualizováno  15:22
Po Letišti Václava Havla přibude další místo, které má připomínat odkaz zesnulého českého prezidenta. Bronzová socha v životní velikosti by se mohla objevit na pražském Petříně nebo na mýtině u Hrádečku na Trutnovsku. Peníze na její výrobu poputují z veřejné sbírky, která bude zahájena symbolicky 17. listopadu.

Pryskyřicový model sochy Václava Havla vytvořila Barbora Daušová jako ročníkovou práci v roce 2010 na Západočeské univerzitě v Plzni. Finální verze díla bude odlita z bronzu. | foto: Petr Dauš, Spolek pro výstavbu Sochy Václava Havla

Fotogalerie

Za projektem je Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla. Prezident má být vyobrazen s úsměvem na tváři, kráčející se sakem přehozeným přes rameno. Socha má podle spolku připomenout kulturní a společenský význam tohoto dramatika, esejisty, disidenta a politika. Návrh díla vypracovala akademická sochařka Barbora Daušová.

Peníze na vytvoření sochy, terénní úpravy jejího okolí a následnou údržbu má zajistit veřejná sbírka. Započne symbolicky 17. listopadu a lidé na ni mohou přispívat buď bezhotovostním převodem na účet sbírky či prostřednictvím poštovních poukázek typu A.

"Odhadovaný rozpočet je zhruba 150 tisíc, ale nezahrnuje to náklady na úpravu místa," tipoval obnos potřebný k realizaci projektu Petr Dauš, otec autorky sochy, který stojí v čele spolku.

Sbírka na sochu Václava Havla

Přispět na výstavbu sochy mohou lidé od 17. listopadu buď bezhotovostní platbou na účet sbírky nebo prostřednictvím poštovní poukázky typu A na kterékoli pobočce České pošty.

Číslo účtu pro platby v české měně je 2100312158/2010. Pro platby v eurech zřídilo sdružení u FIO banky separátní účet - 2100312158/8330.

Variabilní ani konstantní symboly nejsou povinné. Zadá-li ovšem dárce jako variabilní symbol "123456789", zveřejní jeho jméno sdružení na svých webových stránkách www.vhsocha.cz. Jinak zůstane dárce v anonymitě.

Kde bude Havlova socha stát, zatím však není jasné. "Mám ideu, že by socha měla stát ve veřejném prostoru, kde k ní lidé budou moci volně přijít," uvedla sochařka. Sdružení zvažuje několik možných variant. V metropoli v úvahu připadá Petřín, Františkánská zahrada či vrch Havlín na Zbraslavi. Z mimopražských lokalit se uvažuje o mýtině u Hrádečku v Královéhradeckém kraji. 

Nepolitická socha politika

Autorka se podle svých slov snažila vytvořit sochu, která by nepůsobila strnule, monumentálně ani politicky angažovaně. Snažila se zachytit Václava Havla jako dramatika a literáta i s jeho typicky optimistickým výrazem.

Návrh sochy vypracovala Daušová již před dvěma lety jako studentka sochařství na Západočeské univerzitě v rámci ročníkové práce. Tehdy však ještě netušila, že by její dílo mohlo v budoucnu odkaz exprezidenta připomínat veřejně.

Pryskyřicový model sochy byl ve stejném roce vystaven v Plzni, ale kdosi jej ukradl během tradičních pivních slavností. Socha se našla až za dva týdny ve značně poničeném stavu (více o případu zde). Autorka na její opravě s přestávkami pracovala měsíc.

Finální, sto sedmdesát centimetrů vysokou podobiznu Václava Havla odlije umělecká slévárna z formy vyrobené otiskem z originálu Boušové. Výrobním materiálem bude kvůli své stálosti bronz. Po odlití dodá autorka soše patřičnou patinu.

O svých plánech sdružení informovalo i vdovu po bývalém prezidentovi Dagmar Havlovou. Její reakce podle Dauše nebyla zamítavá, nicméně ani nijak přehnaně nadšená.

Václav Havel zemřel po dlouhé a těžké nemoci loni v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku. Loučily se s ním desítky tisíc lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

VIDEO: Stavba metra D začala na Pankráci geologickým průzkumem

V hlavní roli stroje - začala stavba linky D pražského metra

Pražský dopravní podnik začal na Pankráci s geologickým průzkumem pro stavbu trasy metra D z Pankráce do Písnice....

OBRAZEM: Déšť Klausovy narozeniny nezkazil, dorazili Duka, Nečas i Zeman

Mezi gratulanty byl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou. (19. června...

Zahrada Institutu Václava Klause se plnila hosty, když se náhle nad čtvrť Hanspaulka v Praze 6 přihnala mračna....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz