Paroubek sepsal zákon o vyvlastňování

  • 90
Ministerstvo pro místní rozvoj má další verzi zákona o vyvlastňování soukromého majetku. Návrh zachází ještě dál než všechny předchozí. Právo zabírat lidem pozemky a domy ve veřejném zájmu, byť za náhradu, mají podle něj dostat obce a magistráty měst.

Nebude-li majitel pozemku s rozhodnutím obce souhlasit, má smůlu. Neuspěje-li se svým odvoláním u krajského úřadu, může si stěžovat ještě u správního soudu.

Jenže obec zatím smí klidně stavět. Takže i když se soukromý majitel nakonec domůže svého, jeho domek bude dávno zbouraný a pole rozřízne silnice. Žaloba u správního soudu totiž nemá odkladný účinek.

"Co když někomu zbourají dům, postaví tam průmyslovou zónu a soud nakonec konstatuje, že to nebyl veřejný zájem? Povede to k řadě dalších sporů," varuje soudce, který se obdobnými případy zabývá, a proto nechce být jmenován.

Se svými pochybami není sám. "Je to naprosto nepřijatelný návrh. Soukromí vlastníci, kteří se zabrání svého majetku brání, by na tom byli ještě hůř než teď," varuje mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun.

Své námitky vůči návrhu už ministr Pavel Němec Paroubkovi poslal. "Chceme, aby to přepracovali, než to půjde do vlády. O takovém zásahu do práv by měl rozhodovat jen soud," vysvětlil Dimun.

Jenže sociální demokraté mají zjevně šanci, že si svůj nápad prosadí. Alespoň u výstavby komunikací. Se stejnou změnou, tedy že žaloba proti vyvlastnění nebude mít "odkladný účinek", totiž počítá i poslanecký návrh nového zákona o výstavbě silnic a dálnic, na jehož sepsání se podíleli poslanci ČSSD.

A zákon má naději, že projde. Definitivně o něm budou poslanci hlasovat v únoru. "Potřebujeme zrychlit výstavbu dálnic a železničních koridorů a zákon to usnadní," říká poslanec Jaromír Schling (ČSSD).

Pro bude i část lidovců a komunistů. "Co se stane, když dá soud vlastníkovi za pravdu a na jeho pozemku už povede silnice? To nevím. Je to trochu problém, ale lepší řešení nemáme," zastává se zákona lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Farmářku Ludmilu Havránkovou, která se už léta brání vyvlastnění svých pozemků, přes něž má vést dálnice do Pardubic, záměr vyděsil. "Je to sprosťárna. Na poli mi postaví dálnici, soud mi dá za pravdu a vrátí mi pole s tou dálnicí? To snad ani není pravda," říká Havránková.

Děláme to, co chce vláda

Ministerstvo pro místní rozvoj návrh zákona o vyvlastnění hájí a kritiku ministra spravedlnosti Pavla Němce odmítá.

"Zákon odpovídá věcnému záměru, který schválila vláda. A byl to ministr Němec, kdo tehdy návrh předkládal. Nesouhlasí s něčím, co sám předložil," uvedl v písemné odpovědi na otázky MF DNES náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Slanina.

O vyvlastnění mají podle zákona rozhodovat obce a magistráty, nikoli od počátku soud, tak jak je to běžné v zahraničí. Proč?
Nemáme nic proti tomu, aby to dělaly soudy. Ale musíme se řídit záměrem, který předtím schválila vláda, a v něm toto právo získává samospráva, tedy obce. Máme připravenou i tuto druhou variantu. Ale to by se muselo změnit nařízení vlády.

Žaloba u správního soudu proti vyvlastnění nemá odkladný účinek. Jak bude možné se bránit?
Návrh nového zákona počítá s odvoláním jako s řádným opravným prostředkem. To znamená, že i v případě vyvlastnění může jít člověk k soudu a bránit se proti rozhodnutí.

Jiří Paroubek (31. července 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video