Papež poprvé popsal, jak přežil atentát

  22:06aktualizováno  22:06
Ve své nové knize papež Jan Pavel II. poprvé zveřejňuje pocity, které mel postřelení v roce 1981. Podle svých slov měl strach a trpěl bolestmi, ale měl prý "zvláštní pocit důvěry, že přežije". Kniha se jmenuje nazvaná Paměť a identita: Rozhovory mezi tisíciletími.

V Itálii se ukáže na pultech 23. února, ale agentuře AP se ji podařilo získat s předstihem.

Papež v ní mimo jiné popisuje, co cítil během převozu do nemocnice, ale nepamatuje si, co se dělo potom, protože "jsem byl téměř na onom světě". 

Podle papeže smrtící kulku odvedla Boží vůle od toho, aby zasáhla životně důležité orgány. Ještě před příjezdem do nemocnice atentátníkovi Mehmetu Ali Agcovi z Turecka odpustil. "Agca věděl, jak má střílet, a střílel s jistotou a přesně. Ale bylo to, jako by někdo vedl tu kulku," napsal Jan Pavel II.

Jan Pavel II. navštívil Agcu v římském vězení během Vánoc 1983. Podle papeže spolu dlouho mluvili a on poznal, že je Agca profesionál, který nejednal impulzivně, ale na něčí objednávku.

"Celou dobu ho trápila jedna otázka: Jak je možné, že po té veškeré perfektní přípravě byl atentát neúspěšný? Jak se to mohlo stát?" popisuje setkání. "Ali Agca pochopil, že nad jeho mocí - tedy mocí střílet a zabíjet - je ještě větší moc. Začal ji hledat. A já mu přeji, aby ji našel," píše papež.

Potraty jsou jako holocaust
Papež se věnuje také současným problémům. Podle jeho názoru lze potraty srovnávat s holocaustem. Obojí se objevilo v době, kdy se lidé rozhodli uzurpovat si Boží zákony.

"Byl to legálně zvolený parlament, který umožnil zvolení Hitlera v Německu ve 30. letech a potom tentýž Reichstag dal Hitlerovi pravomoci, které dláždily cestu k politické invazi v Evropě a vedly k vytvoření koncentračních táborů a vyhlášení takzvaného konečného řešení židovské otázky, což znamenalo vyhlazení milionů synů a dcer Izraele."

Papež připomíná, že i o potratech rozhodují parlamenty. Podle něj je třeba se pozastavit nad některými zákony, které schvalují současné parlamenty. Jako první ho napadá otázka potratů.

"Parlamenty, které tvoří a schvalují takové zákony, si musí být vědomy toho, že překračují své pravomoci a dostávají se do otevřeného konfliktu s Božími zákony a se zákony přírody," píše papež.

Domnívá se také, že země, které se vymanily ze sovětské a komunistické vlády, by měly odolávat kulturním vlivům z mnohem světštější západní Evropy.

"Hlavní hrozbou pro státy střední Evropy je to, že je potlačována jejich identita, že nekriticky upadají pod vliv negativních kulturních modelů šířících se ze Západu," píše papež.

Kniha je přepisem rozhovorů, které papež vedl se svými přáteli, polským politickým filozofem Krzysztofem Michalským a knězem Józefem Tischnerem ve své letní rezidenci u Říma v létě 1993. V Polsku vyjde kniha 11. března. 

První papežova kniha vydaná před deseti lety pod názvem Překročit práh naděje se stala bestsellerem. Prodalo se 20 milionů výtisků a zisk šel na charitativní účely.

Na závěr nedělní bohoslužby vypouštěl papež z okna svého soukromého apartmá ve Vatikánu dvě holubice míru. V úterý večer byl s dýchacími potížemi hospitalizován. (2. února 2005)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Rekordní odškodné pro Dagmar Havlovou. Za lži o milenci dostane čtyři miliony

Dagmar Havlová na filmovém festivalu ve Zlíně (2016)

Pražský vrchní soud v úterý přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun od původního vydavatelství Bauer Media....

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENEC DO AUT – VÝVOJ ELEKTRONIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz