Osobnosti protektorátu už pokryl závoj zapomnění

  9:22aktualizováno  9:22
P r a h a - - Datum 15. března 1939 nikdy nezmizelo z učebnic dějepisu, osobnosti s ním spojené však zná jen menšina z nás.
V průzkumu agentury Sofres-Factum pro MF DNES měli dotázaní hodnotit tři osobnosti protektorátu Čechy a Morava, z nichž každá zosobňuje jinou variantu vyrovnání se s okupací.
Ukázalo se, že především mladší generace toho ví o prezidentu Emilu Háchovi, předsedovi protektorátní vlády Aloisu Eliášovi a protektorátním ministru školství a osvěty Emanuelu Moravcovi hodně málo.
Historik Miroslav Gregorovič o Moravcovi napsal: "Tento morálně bezesporu narušený muž se 19. ledna 1942 stal v osobě ministra školství nejvlivnějším českým představitelem protektorátní vlády, jedinou osobou, která ve vládě měla skutečnou, i když pouze propůjčenou a limitovanou moc, a ve srovnání s protektorátním prezidentem Háchou navíc neporovnatelné pravomoci."
Moravce, jednu z nejzápornějších postav novodobých českých dějin, přitom v průzkumu dvě třetiny lidí ohodnotily neutrální známkou "0". To znamená, že jim jméno vůbec nic neříká nebo o něm nic bližšího nevědí.
"Nulu" (na škále od minus tří pro nejzápornější do plus tří pro nejkladnější hodnocení) dalo Moravcovi 82 procent lidí ve věku do 29 let.
Někdejší "kolaborant číslo jedna", který chtěl mimo jiné zformovat českou jednotku na pomoc wehrmachtu na východní frontě, je pro velkou většinu už jen heslem, na které třeba náhodou narazíme v encyklopediích.
Generál Alois Eliáš, popravený v roce 1941 za spolupráci s odbojem, je ještě méně známou postavou než Moravec. 78 procent dotázaných ho nehodnotilo ani kladně, ani záporně. "Eliáš je přitom velká osobnost. Člověk, který zůstal v čele kolaborantské vlády a zároveň byl popraven za účast v odboji, byl v Evropě výjimkou. Z historického hlediska je Eliáš právě kvůli tomuto rozporu velice zajímavou postavou," řekl historik Jan Křen.
Na tom, že Eliáš je pro většinu národa téměř neznámou postavou, se nepochybně podepsalo i to, že za socialismu se o něm jako o protagonistovi nekomunistického odboje příliš nemluvilo. V učebnicích byl zmiňován jen okrajově, spíš "v uvozovkách nebo pod čarou". Tehdy se odboj popisoval v podstatě jen jako komunistický odboj. V současné učebnici dějepisu pro střední školy se objevila i Eliášova fotografie.
Pokud jde o hodnocení osobností, dopadl Emanuel Moravec dokonce o něco lépe než protektorátní prezident Emil Hácha, ačkoli Hácha byl pro Čechy nepochybně menším zlem. Je to patrně tím, že Háchu zná víc lidí, a proto získal víc "záporných známek".
O Háchovi, který byl hlavně v posledních letech protektorátu víc nemocným starým mužem než politikem, řekl historik Robert Kvaček: "Je to postava tragická, která nechtěla být dějinnou, ale stala se jí shodou drastických okolností v březnu 1939. Ta tragika se během války zvětšovala, protože Háchovy možnosti zasahovat do chodu správy a do osudu národa se stále zmenšovaly, až se staly nicotnými."
Detailní historické práce o Háchovi, který byl do roku 1941 v kontaktu s domácím odbojem i londýnskou emigrací, byly vydány až v devadesátých letech.
"O Háchovi by se mělo učit víc. Mělo by se vycházet z nových pramenů, využít monografie, co o něm vyšla. To není jednoznačná, černobílá postava," řekla Hana Nosková, profesorka dějepisu z Gymnázia v Čelákovicích.
Politici, spojení s válečným obdobím, ale i s následujícími lety či desetiletími (Beneš, Gottwald, Svoboda, Husák) jsou podle průzkumu známější než Eliáš, Moravec a Hácha.
Edvard Beneš, ačkoli asistoval u Mnichova i února 1948, je s hodnocením +1,50 jednoznačně kladnou postavou.
Mimochodem: voliči KSČM dali Klementu Gottwaldovi zřetelně kladnou známku +0,94.
Zajímavý údaj přinesl průzkum, i pokud jde o vztah bohatství a vzdělání: každý sedmý člověk, který vydělává měsíčně víc než třicet tisíc korun, neví, co se stalo 15. března 1939.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz