Svátky a výročí za Masaryka: slavili i pejsek s kočičkou, úředníci povinně

  8:16aktualizováno  8:16
V Česku končí rok oslav stého výročí republiky. Jak se ale toto, ale i jiná výročí a sváteční dny, slavily v době úřadování prezidenta Masaryka? Existovaly oficiální příručky, jak slavit, kontrolovaly se rozměry vlajek, úředníci se zapojovali povinně.

Každoroční oslavy státního svátku, památných dní, ale i narozenin prezidenta Masaryka se snažil stát využít k upevňování identity nové Československé republiky. | foto: Masarykův ústav AV

Kočička a pejsek seděli spolu ve svém domečku a povídali si. „Poslouchej, kočičko,“ řekl pejsek, „už bude brzo 28. října a my nemáme žádný prapor. A letos prý to bude nějaké obzvlášť slavné. Byla by to ostuda, kdyby na každém domě byl prapor a u nás nic,“ tak začíná jedna z kapitol slavného Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka. Za totality tahle kapitola z knihy zmizela.

Pejsek také nezapomene kočičce vysvětlit, proč se zrovna tento den slaví. „Bylo před mnoha lety právě 28. října, když už to lidé nemohli s tou vojnou a s tím císařem vydržet a udělali tomu konec: vojnu zastavili a špatného císaře ze země zahnali a od té doby je líp. A tak na památku toho vyvěšují lidé vždycky 28. října hodně praporů a jsou veselí,“ vysvětluje pejsek.

Knížka vychází jen rok po „jubilejních“ velkých oslavách republiky v roce 1928. Mladá republika se pokoušela nový svátek 28. října využít k upevňování státní identity.

„Někdy to bylo až trochu komické, třeba k desátému výročí byl vyhlášen program jubilejního zalesňování a vysazovaly se různé monogramy, emblémy a čísla,“ popisuje historička Dagmar Hájková, spoluautorka knihy Sláva republice! Oficiální svátky a oslavy v meziválečném Československu.

Návod, jak oslavit prezidenta

Všechno bylo v tomhle roce jubilejní. Otevíraly se jubilejní tunely a mosty, třeba v Praze hned dva – starý Trojský a Libeňský.

„Oslavy se s těmi současnými vůbec nedají srovnávat, tehdy dokonce vycházely vzorové příručky, jak slavit 28. říjen nebo narozeniny prezidenta,“ popisuje Hájková.

Fotogalerie

Neodmyslitelnou součástí oslav byla armáda, která s plukovní kapelou pochodovala městem. „Mělo to výchovný význam, který cílil na brance z různých koutů republiky,“ vysvětluje Hájková. Stačí se podívat na staré filmové týdeníky a je jasné, že většina oslav se odehrávala přímo v ulicích. „Tehdy ale neexistovala televize ani sociální sítě, takže když někdo chtěl být vidět, musel do ulic,“ popisuje historik Pavel Horák, další z autorů knihy.

Republika plynule navázala na to, jak se slavilo za Rakouska. Předtím se slavily narozeniny císaře, císařovny a samozřejmě církevní svátky. Republika si vytvořila vlastní rytmus svátků, „28. říjen byl nový svátek a byl už v roce 1919 uzákoněn jako státní svátek,“ popisuje Horák. Zákonem z roku 1925 k němu přibyly další památné dny – výročí upálení Jana Husa, První máj, příchod věrozvěstů nebo sv. Václava.

Ten možná nejdůležitější byl ale pouze neoficiální. „Narozeniny prezidenta sice nebyly památným dnem, ale byly tak slaveny,“ popisuje Horák. Oslavovaly se jako státní svátek se všemi atributy – státní zaměstnanci, včetně třeba farářů a učitelů, se museli účastnit. „Děti měly zvláštní vyučování, obracely se k obrazu prezidenta a ve slavnostním oblečení mu recitovaly básničky. „Oslavy měly sjednocovat. V maďarských a německých školách se slavily víc než 28. říjen,“ říká Hájková.

Přijatý zákon ukládal i úpravu státních budov, úředníci bedlivě sledovali, kdo věší vlajku a kdo ne. Vlajka musela viset na všech veřejných budovách.

Zákon výslovně říkal, že oslavy musí být důstojné. Za všechno zodpovídali okresní hejtmani, ti mohli provinilce třeba za špatný rozměr vlajky nebo za vyvěšení natržené nebo špinavé vlajky potrestat pokutou nebo několika dny vězení.

Všechno bylo sledováno. Kněží měli povinnost odsloužit mši a nakonec zazpívat hymnu. „Řešil se jeden případ ze Slovenska, kdy se kněz začal svlékat z ornátu už během hymny,“ popisuje Horák. Kněz byl vyšetřován, ale nakonec se ukázalo, že spěchal k umírajícímu.

Oslavy provázela i cenzura – povolovala se hesla na transparentech. Největší byla při oslavách Prvních májů. Kontrolovalo se, co se zpívá, povolovaly se symboly, zakázané byly chrpy – oblíbený symbol Němců.

Monarchistické tradice pokračovaly i jinak. Podle Horáka se to dá přirovnat k výměně v rámu obrazu, obraz císaře nahradil obraz prezidenta.

Dnes je nepředstavitelné, že by se po úřadujícím prezidentovi pojmenovávaly mosty, stavěly se mu sochy. Masaryk byl všude. I výzdoba ulic v době svátků připomínala prezidenta zakladatele. „Nemůžu jít opilý domů, ze všech výloh na mě koukají busty mého otce,“ připomíná anekdotu Jana Masaryka Hájková.

28. říjen se s přestávkou nacistické okupace slaví do počátku 50. let minulého století. V roce 1951 byl schválen nový zákon o státních svátcích a jediným státním svátkem se stal 9. květen, výročí konce války. 28. října se ale nadále připomíná jako den znárodnění nebo den federace a v roce 1988 se do kalendáře jako svátek vrací.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Najdete na iDNES.cz