Přehlídku ke 100 letům završila trikolóra na nebi, předvedly se tanky i gripeny

  0:01aktualizováno  16:46
V Praze se konala slavnostní vojenská přehlídka ke sto letům republiky. Zahájil ji prezident Miloš Zeman. Had techniky a lidí na Evropské třídě měl několik kilometrů. Počasí omezilo leteckou část přehlídky, letěly jen gripeny a některé vrtulníky, které na konci vykouzlily na nebi trikolóru.

Česká armáda se představila v Praze po deseti letech. Pro prezidenta Miloše Zemana je přehlídka demonstrací připravenosti státu bránit své zájmy. Poděkoval všem lidem, kteří se na její přípravě podíleli.

Fotogalerie

„Vojáci, večer bude do Vladislavského sálu vnesen meč Milana Rastislava Štéfánika, prvního ministra obrany. Ponese ho  veterán z Afghánistánu. Toto spojení překlenuje 100 let dějin země i armády. Armády, která chtěla bojovat a nebylo jí to umožněno. Armády, která byla armádou satelitního státu, ale i armády svobodné společnosti, která plní své závazky v boji proti největšímu nepříteli, kterým je mezinárodní terorismus,“ uvedl Miloš Zeman.

Počasí omezilo leteckou část

Před přítomnými na Ervopské třídě, mezi nimiž byl i premiér Andrej Babiš či americký ministr obrany James Mattis, defiloval několik kilometrů dlouhý had pochodujících a techniky. Armádní pásová technika byla vybavena gumovými patkami, aby pásy nerozbily vozovku, těžká technika patřící hasičům jela na podvalnících. Nevlídné počasí výrazně omezilo leteckou část přehlídky. Letěly jen gripeny a některé vrtulníky.

Původně přitom armáda počítala s průletem deseti formací. Měly mezi nimi být také dopravní airbus A 319, letoun CASA, bitevníky L-159 ALCA a cvičné L-39 ZA Albatros. Armáda také počítala s průletem letounů slovenských vzdušných sil Spartan a Mig-29 a českých bitevních helikoptér Mi-24/35.Oproti původním plánům výrazně zeštíhlila letecká část přehlídky. Nad ulicí přeletěla jen dvě stíhací letadla Gripen a některé vrtulníky včetně tří slovenských UH-60 Blackhawk.

Za sychravého počasí se lidé na Evropské třídě scházeli již hodinu před začátkem. Na balkonech domů se objevovali i diváci z řad místních obyvatel. Divákům na ulici byl přístupný pouze chodník na pravé straně ve směru od Vítězného náměstí. Levý byl zavřen pro pozvané hosty.

Stovky lidí přihlížely i generální zkoušce, která se konala v sobotu večer. „Přes náročnost přípravy a provedení přehlídky jde o naprosto unikátní záležitost a veřejnost bude mít jedinečnou možnost vidět na jednom místě to nejlepší, čím se může současná moderní česká armáda chlubit,“ uvedl generálporučík Jiří Baloun.

Přehlídce předcházely dva roky příprav a více než měsíc tvrdého nácviku, teprve pak mohly v pražských Dejvicích vyjet dvě stovky vozidel a napochodovat dva tisíce účastníků. Naposledy se podobná akce odehrála před deseti lety. Jak ale upozorňovali vojáci, ta letošní byla větší než v roce 2008.

Nechyběly tanky

V čele přehlídky byl velitel armádních pozemních sil, poté následovali vlajkonoši účastnících se států, poté historické prapory jednotek, které vznikly po roce 1918. Pak jednotky pozemních a vzdušných sil a následovaly třeba oddíly vojenský škol.

TV ÓČKO se připojilo k oslavám

Představuje divákům nejlepší klipy CZ/SK produkce.

Po Dejvicích nepochodovali jen vojáci, ale i policisté, záchranáři nebo hasiči. „Prezentace složek Integrovaného záchranného systému je symbolem spolupráce armády a IZS a potvrzuje, že tato země a její obyvatelé jsou v těch nejlepších rukou profesionálů,“ podotkl Baloun. Za armádní jednotky se zařadili policisté včetně těch jízdních, pak defilovali hasiči, celníci nebo pražští městští strážníci.

Na Evropské se postupně představila také technika používaná armádou, například modernizovaný tank T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO, obrněné transportéry Pandur.

Ze speciální techniky složek Integrovaného záchranného systému přijelo například zásahové vozidlo URNA, zásahové hasičské vozidlo IVECO, a dorazily i speciálně upravené Tatry 815, hasičská vozidla se sklápěči a návěsy, cisternová automobilová stříkačka CAS nebo sestava zásahových vozidel IZS. 

Vzlet balonu se lvem zhatilo počasí:

Novinkou byla účast čestných stráží Slovenska, Francie, Spojených států, Velké Británie a Itálie. Představila se i ta česká, Hradní stráž se standartou prezidenta republiky a bojovým praporem, který zdobí vyšitý podpis prezidenta Václava Havla. Velitel a třicetičlenná jednotka budou oblečeni do slavných uniforem navržených Teodorem Pištěkem. 

Součástí oslav je také výstava na nedaleké Letenské pláni, kde si může veřejnost od pátku do neděle prohlédnout sto let historie jak vojenské techniky, tak třeba té hasičské nebo záchranářské. Dohromady je vystaveno 153 kusů nejrůznější techniky.

„Bezesporu nejcennějším exponátem je například tank proti Hitlerovi Škoda LT 35, nejstarší automobil z doby legií Fiat z roku 1917 či obrněný transportér OT-64 SKOT z poloviny šedesátých let,“ popsal generál Baloun.

Oslavy vzniku Československa
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Datum odvolání ministra Staňka a jmenování Šmardy chce ČSSD do konce týdne

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Sociální demokracie chce do konce tohoto týdne znát termín, kdy prezident Miloš Zeman odvolá z vlády ministra kultury...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz