Stropnický: Řešením migrační krize je změna ekonomického chování

  6:30aktualizováno  10:36
Nejefektivnějším dlouhodobým řešením migrační krize je podle nového předsedy Strany zelených Matěje Stropnického změna ekonomického chování. Pokud zásadně nepřehodnotíme míru naší spotřeby a nepřestaneme drancovat planetu, bude migrační vlna pokračovat. „Proti budoucí vlně je ta současná pouhá vlnka,“ napsal Stropnický v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický | foto: ČTK

„Klimatická změna, zapříčiněná hospodářským drancováním planety, způsobuje oteplování a některé části světa postupně vysychají. Včetně Blízkého východu. Je velmi pravděpodobné, že pokud zásadně nepřehodnotíme míru naší spotřeby a především nesnížíme množství přepravních toků, míru automobilismu a neomezíme znečištění, tj. zejména vypouštění CO2, čeká nás v budoucnosti míra migrace nikdy v minulosti nevídaná. Proti této budoucí vlně je ta současná pouhá vlnka,“ napsal.

On-line s Matějem Stropnickým

Odpovědi nového šéfa Strany zelených najdete zde.

Řešení krize tedy podle Stropnického spočívá v omezení míry exploatace zdrojů nadnárodními společnostmi. „Ale také v politické rovině, ve znovuustavení států v arabském světě v součinnosti s tamními legitimními autoritami. K tomu je předpokladem mírová konference, kterou nyní navrhuje OSN,“ domnívá se nový šéf zelených.

Integrace prý však není všelék, ale může být úspěšná. „Příkladem jsou jistě stovky tisíc českých Ukrajinců nebo Vietnamců. Když si malé šikmooké děti povídají v tramvaji česky, není to úspěch integrace?“ ptá se.

Komunistům chybí odpovědi

Stropnický čelil i dotazu, jakým způsobem si chtějí zelení získat voliče KSČM.„Komunistická strana dlouhodobě není tím, čím původně snad někdy být chtěla: nositelkou jakéhosi sociálního, emancipačního pokroku. Na podstatné otázky postrádá moderní odpovědi a je zvěčnělým anachronismem,“ napsal šéf zelených.

Voliči si podle něj musí být vědomi, že „s komunisty se nic nezmění“. „U zelených 2016 se navíc volič KSČM může spolehnout, že jsme definitivně vyléčeni z jakéhokoli bratříčkování s ekonomickým neoliberalismem Topolánkovy či Nečasovy vlády. To byla chyba,“ vzkázal čtenářům politik.

Důkazem o poučení zelených v tomto ohledu je podle Stropnického to, že si zelení zvolili za svého šéfa právě jeho. Připomněl, že byl v roce 2007 proti vstupu strany do vlády s ODS a poté ji vytrvale kritizoval.

Nezvládnutá regulace solárních nosičů byla pořádný tunel

Někteří čtenáři Stropnickému v on-line rozhovoru gratulovali ke zvolení, jiní mu vyčítali škody, které údajně napáchala zelená politika, například „netržní“ prosazování obnovitelných zdrojů.

Na to Stropnický odvětil, že obnovitelné zdroje samozřejmě jsou konkurenceschopné a v řadě zemí pomalu vytlačují svojí efektivitou zdroje neobnovitelné. „Netržní je naopak umělé udržování při životě těžbu toho severočeského štěrku, jemuž říká ministr sociální demokracie Jan Mládek hnědé uhlí,“ podotkl politik.

Stropnický: Západ destruoval některé státy a důsledkem je migrace

Prosazování obnovitelných zdrojů je tak podle něj zcela v pořádku. „To, že český stát v době, kdy u toho zelení ale nebyli, nezvládl regulaci solárních nosičů, je jiná otázka a tuto regulaci považuji zcela ve shodě se zbytkem obyvatel za pořádný tunel,“ napsal Stropnický.

„Proč volit Zelené?“ ptali se také čtenáři. „Zelení nemají ve zvyku rozhazovat,“ odvětil Stropnický s tím, že odmítají život na úkor budoucnosti v planetárním měřítku. Dalším důvodem je, že zelení plně respektují a hájí svobodu jednotlivců. A nakonec se podle Stropnického zelení „aktivně perou za zájmy malých a středních podnikatelů proti nadnárodním korporacím“.

„Třeba v současnosti je naším úsilím to, aby do Česka nevstoupil další závod Amazonu. Ten vezme práci stovkám a časem tisícům samostatně výdělečně činných knihkupců, distributorů všeho možného zboží, lokálním producentům,“ zdůvodnil Stropnický.

Předsedou strany se stal těsně v prvním kole

Stropnický na sobotním sjezdu zvítězil již v prvním kole nad starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a učitelem Janem Šlechtou. Získal 117 hlasů z celkových 222, k vítězství jich potřeboval 112 (více čtěte zde). V čele strany vystřídal brněnskou komunální političku Janu Drápalovou, která předsednický post neobhajovala. V minulosti vedl zelené Ondřej Liška, před ním Martin Bursík, který už ale stranu opustil.

Dvaatřicetiletý Stropnický vystudoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, z mediálních studií má doktorát. V minulosti pracoval jako novinář v Literárních novinách.

Od listopadu 2014 je pražský zastupitelem, do loňského října zastával post náměstka primátorky pro územní rozvoj a územní plán (o jeho odvolání čtěte zde). Působil i jako místostarosta Prahy 3.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Premiérův Twitter se změnil v seznamku, Babiš sdílí recesistické inzeráty

Na twitterovém profilu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Najdete na iDNES.cz