Odvrácená tvář festivalu Mezi ploty: někteří pacienti ho špatně snášejí

  8:47aktualizováno  8:47
V těchto týdnech vrcholí letoší festival Mezi ploty. V psychiatrických léčebnách se už několik let snaží přispět k propojení světa nemocných a zdravých. Podle psychiatrů to však některé pacienty může být problém.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009) | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Jsou pacienti, kteří na festival reagují negativně - zvýšeným neklidem, zvýšenou úzkostí, snížením pocitu bezpečí, který by někdy vzhledem ke své diagnóze potřebovali," popsal psychiatr Cyril Höschl. Dodal, že někteří pacienti se snaží například schovat, po dobu festivalu třeba nevycházejí z pavilonu. 

"U někoho se to řeší užším kontaktem, u někoho zvýšením medikace, u někoho stačí pohovor nebo vysvětlení," uvedl Höschl. Některé je podle něj zapotřebí přemístit do jiného pavilonu nebo poslat domů na propustku.

To, že některým pacientům může být festival nepříjemný, připouští i ředitel bohnické léčebny Martin Hollý. "Je však potřeba říct, že těm, pro které je to nepříjemné, dokážeme zajistit komfort mimo 'zasaženou' část areálu. Uvnitř pavilonů je navíc klid," informoval Hollý. Léčebna se snaží eliminovat nepříjemné vlivy i rozmístěním pódií.

Bývalý pacient léčebny v Dibřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Bývalý pacient léčebny v Dobřanech, který se každoročně vrací na festival Mezi ploty a hraje (16. 5. 2009)

Podobně situaci řeší i léčebna v Dobřanech u Plzně. "Scény jsou rozmístěné tak, že nejsou okolo těch oddělení, kterým by to mohlo vadit," sdělil ředitel léčebny Vladislav Žižka.

Největší problémy mohou mít starší lidé, psychosomaticky nemocní, psychotičtí pacienti, pacienti se sociálními poruchami, kteří nechtějí navazovat kontakty. Mohou to být i pacienti, kteří trpí halucinacemi nebo nejrůznějšími typy bludů.

Podle psychiatrů však převažují pozitiva festivalu. "Má dlouhou historii, která ukázala, že to traumatizující není," podotkl Höschl. Problémy podle něj má jen málo lidí, navíc akce trvá velmi krátce.

K jeho názoru se připojil i Hollý, který v léčebně pracuje už třináct let. "Několikrát jsem během festivalového víkendu sloužil pohotovostní službu. Nezaznamenal jsem však výraznější neklid," vzpomíná současný ředitel.

Mezi ploty sbližují nemocné a zdravé

Cílem festivalu je přispět ke sblížení psychiatrických pacientů a zdravých. "Primárním přínosem je odstraňování stigmatu psychiatrie a vlastně i areálu léčebny. Jde o přiblížení léčebny, psychiatrické péče a psychiatrie obecně," uvedl Hollý.

Nemocní, kteří festival navštíví, se na něj podle Žižky těší. "Nikoho samozřejmě nenutíme, aby tam chodil. Je to pro ně ale příležitost k zábavě, připadají si tam dobře," řekl Vladislav Žižka.

Podle Hollého navíc představuje festival pro pacienty příležitost prezentovat své výrobky z chráněných dílem. "Tím se dá té práci konečná tečka. Pokud něco tvořím a je to nakonec nějakým způsobem oceněno, je možné to vystavit, je to přínosem, je to motivace," uvedl ředitel.

Za důležitý považuje také fakt, že na festivalu Mezi ploty se nepodává alkohol. Ukazuje se tak podle něj, že je možné se dobře bavit i bez něj.

Festival Mezi ploty v Dobřanech u Plzně (16. 5. 2009)

"Myšlenka vznikla období, kdy padala Berlínská zeď, době, kdy se otevíraly hranice, odsouvala se sovětská vojska. Jedním z témat bylo i otevírání bran věznic a psychiatrických léčeben," vzpomíná na začátky festivalu Mezi ploty jeho ředitel Robert Kozler. Podle něj stálo za to si s prostorem léčebny "pohrát" a zpřístupnit jej veřejnosti.

Mezi ploty

První ročník se uskutečnil v roce 1992, zúčastnilo se jej deset divadelních souborů. Dnes už v Bohnicích vystupuje během dvou dnů na 160 kapel a divadelních souborů, návštěvnost se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci lidí. Mezi ploty se konají i v dalších psychiatrických léčebnách, od roku 1998 v Brně, o tři roky později se přidaly také Dobřany u Plzně. Výtěžek festivalu putuje do pořádajících léčeben. Informace o závěrečných akcích letošního ročníku najdete na www.meziploty.cz

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Najdete na iDNES.cz