Vrchní soud odročil případ bratrů z Nizozemska. Přibere dalšího znalce

  7:38aktualizováno  11:52
Vrchní soud v Praze odročil případ Aräshe Nahviho a Armina Nahviho, kteří loni napadli číšníka v centru Prahy. Soudce Martin Zelenka přibere k případu dalšího znalce. Městský soud v Praze je letos v dubnu poslal na 5 a 6 let do vězení. Bratrům udělil trest vyhoštění z České republiky na 10 let. Státní zástupkyně se tehdy na místě odvolala.

Státní zástupkyně u soudu trvala na svém odvolání a žádala, aby byl rozsudek soudu prvního stupně zrušen a Vrchní soud v Praze znovu rozhodl a uznal oba bratry vinné ve smyslu pokusu o vraždu. Zopakovala, že žádá, aby Nizozemci byli vyhoštěni z České republiky na dobu neurčitou.

„Tresty udělené nalézacím soudem považuji za nepřiměřeně mírné,“ uvedla státní zástupkyně. Dodala, že pokud se soud nebude ztotožňovat s prvním návrhem, žádá o zpřísnění trestu pro Armina Nahviho na 9 let a pro Aräshe Nahviho na 8 let. „Co se týče odvolání protistrany, ty považuji na nedůvodné. Navrhuji zamítnout jejich odvolání,“ uvedla státní zástupkyně.

Obhájci cizinců, kteří si nakonec taktéž odvolali proti rozhodnutí soudu prvního stupně, požadovali, aby Vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání.

Fotogalerie

Soudce Martin Zelenka si k úternímu jednání přizval taktéž dva soudní znalce v oboru zdravotnictví k doplnění důkazů, Jiřího Hladíka a Ivana Procházku. 

Pozván bude třetí znalec

Hladík u soudu tvrdil, že zlomenina spánkové kosti byla způsobena pádem na zem. Procházka před soudem uvedl, že by revizní posudek ujasnil charakter jednotlivých zlomenin. „Rozklíčoval by mechanismus poranění spánkové kosti,“ uvedl. Podle něj by se tak jednou pro vždy vyjasnilo, co zlomeninu způsobilo. Pro revizní posudek by musel soudce přibrat třetího znalce. 

Soudce zpravodaj Martin Zelenka nakonec rozhodl, že případ odročí na říjen. K případu chce pozvat soudního znalce z oboru zobrazovací metoda, který by měl vyřešit otázku, zda došlo ke zlomenině spánkové kosti kopem či úderem, nebo pádem na zem. Právě tato skutečnost může ovlivnit právní kvalifikaci celého případu a může mít tak vliv na výši trestu u obou mužů.

Pražský městský soud letos v dubnu udělil bratrům nižší tresty než jaké původně požadovala žalobkyně a věc klasifikoval jako těžké ublížení na zdraví.

„Jednalo se o brutální, neodůvodněný útok, kterému předcházela přemrštěná, neadekvátní reakce všech těch holandských občanů. Rozhodně zde ale není žádná okolnost, která by nasvědčovala tomu, že obžalovaní jednali s úmyslem poškozeného zavraždit,“ odůvodnil rozsudek tehdy soudce. 

Muži na základě dubnového rozhodnutí měli zaplatit odškodné 1,8 milionu korun. Zmocněnec číšníka Michal Manini dříve po cizincích požadoval odškodnění za snížení společenského uplatnění ve výši 2 miliony korun a jako bolestné přes 600 tisíc. Nově po mužích uplatňoval pouze částku ve výši 1,5 milionu korun.

Napadení číšníka

Celý incident se stal loni 21. dubna na Národní třídě u obchodního centra Quadrio. Spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol. Z rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. 

Dva muži byli popuštěni s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit. Třem mužům uložil Obvodní soud pro Prahu 1 osmiměsíční podmínky a na pět let je také vyhostil ze země.

Číšník Miroslav se probral až po několika dnech v nemocnici. Několik dní byl v bezvědomí na jednotce intenzivní péče, kde se léčil s krvácením do mozku, zlomenými obličejovými kostmi a poraněným okem. Asi měsíc po incidentu na tiskové konferenci uvedl, že se stále potýká s následky zranění.

Oba bratři se během projednávání případu u Městského soudu v Praze číšnikovi omluvili. Zároveň mu taktéž nabídli i finanční podporu

Nahviovi tvrdí, že si na událost příliš nepamatují. Hájí se tím, že se do fyzického konfliktu zapojili proto, aby bránili své kamarády. Na konečný verdikt čekali ve vazbě. Jejich obhájci přišli s verzí, že číšník si zranění přivodil sám, a to nekoordinovaným pádem poté, co zakopl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Bodl ji do srdce, řekla soudkyně. Za vraždu holčičky vyměřila 18 let vězení

Odsoudili ho na 18 a půl roku za vraždu tříletého děvšátka

Městský soud v Praze poslal na 18 a půl roku do vězení Jiřího N., který je obžalovaný, že letos v březnu v bytě v...

Ke globální změně klimatu je potřeba přistupovat racionálně, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu Rozstřel (25. července 2019)

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ke globální změně klimatu potřeba přistupovat racionálně. Na konferenci...

Najdete na iDNES.cz