Nizozemci se napadenému číšníku omluvili. U soudu mu nabídli finanční podporu

  8:40aktualizováno  16:38
Před Městským soudem v Praze v pondělí stanuli dva turisté z Nizozemska Armin Nahvi a Aräsh Nahvi. Muži čelí obžalobě z pokusu o vraždu číšníka, se kterým se dostali loni v centru Prahy do rvačky. Mužům hrozí až 18 let vězení. Bratři u soudu uvedli, že na ně jako první fyzicky zaútočil manažer podniku. Do konfliktu se údajně zapojili, aby bránili své přátele.

Soudní síň byla v pondělí ráno na Městském soudu plná. Kromě českých novinářů byla na místě i zahraniční média, která se o případ zajímají. Přítomni také byli překladatelé pro obžalované.

Fotogalerie

Policie původně vinila útočníky z těžkého ublížení na zdraví, státní zástupkyně Taťána Prici nakonec dva Nizozemce obžalovala z pokusu o vraždu. Znalecké posudky totiž uvedly, že napadení bylo tak brutální, že poškozenému mohlo jít i o život. 

Na stranu státní zástupkyně se přidal také advokát napadeného číšníka Miroslava Michal Marini. „Poškozený se připojuje k trestnímu řízení proti oběma obžalovaným s nárokem na náhradu újmy,“ uvedl. Po cizincích považuje odškodnění za snížení společenského uplatnění ve výši 2 miliony korun a jako bolestné přes 611 tisíc.

Nizozemští bratři již číšníkovi dříve nabízeli finanční pomoc z vazby. Kromě omluvných dopisů, na které jim číšník nikdy neodpověděl, mu a jeho rodině nabídli 7 tisíc euro (přibližně 179 tisíc korun). Jejich peníze ovšem Miroslav odmítl. Od cizinců nechce postupné vyplácení částek, ale jednorázové odškodnění. 

Omluva od bratrů

Číšník před vstupem do jednací síně žádal, zda by mohli obžalovaní odejít. Jeho přání bohužel nebylo vyhověno. „Opravdu jsem zažil jen dvakrát, že poškozený učinil sám tiskovou konferenci a pak nechce být přítomný v jednací síni,“ podotkl předseda senátu Tomáš Kubovec.

Miroslav nakonec skončil vedle svého zástupce. „Celou dobu jsme doufali, že odejdou,“ uvedl během popisu událostí. Podle jeho vyprávění cizinci pouze čekali na nějakou záminku, aby je mohli pořádně napadnout. 

U soudu také uvedl, že ještě stále má psychické i fyzické problémy. Rok od rvačky je stále ještě v pracovní neschopnosti. 

Oba cizinci dostali u soudu možnost omluvit se napadenému číšníkovi. „Chtěl bych vám poděkovat, že jste mi dal možnost s vámi mluvit. Nikdy jsem neměl v úmyslu vás zranit. Chtěl bych vám slíbit, stejně tak jako slibuji tady soudu, že udělám všechno, co je v mé síle, abych zaplatit vaši finanční škodu, jakmile budu schopen pracovat,“ uvedl Aräsh. Zároveň nabídl, že je ochotný být s číšníkem v kontaktu, aby mu pomohl vyrovnat se psychicky s celou situací. 

I druhý bratr Armin poděkoval číšníkovi za možnost se mu osobně omluvit. „To, co se stalo, se vůbec nemělo stát. Cítím se plně zodpovědný za následky, které jsem vám způsobil. Samozřejmě jsem plně připravený na jakoukoliv finanční podporu, kterou budete potřebovat,“ řekl.

Nechtěl jsem nikoho zranit

Soud vyslýchal oba obžalované odděleně. Jako první se dostal na řadu Aräsh Nahvi. „Vzpomínám si, že jsem někoho kopl dvakrát nebo třikrát do zad, ale byly to kopy nízké intenzity, zezadu do žeber,“ řekl dvaatřicetiletý Aräsh, který před příletem do ČR podnikal v internetovém marketingu. Přiznal také jeden kop do obličeje.

„Poté, co nás zadrželi, tak jsem zjistil, že byl číšník zraněn. Bylo mi řečeno, že jsem zodpovědný za jeho zranění. Nerozuměl jsem tomu, jak je to možné. Až ve vazbě jsem poprvé viděl záznam rvačky. Bylo to šokující. Vypadalo to jinak, než si vybavuji sám. Nepoznával jsem se. Vypadalo to, že se chovám jako nějaký robot,“ uvedl v angličtině před soudem. 

Aräsh zároveň před soudem uvedl, že se napadeného číšníka pokoušel kontaktovat, nejdříve s omluvou, poté s  nabídkou odškodnění pro napadeného. „Nechtěl jsem nikoho zranit,“ sdělil. 

„Chtěli jsme v Praze popíjet a užít si to, což jsme přesně dělali až do toho incidentu,“ uvedl u pražského městského soudu jeho bratr Armin, který se před vzetím do vazby živil jako osobní trenér a kterému tento týden bude 29 let. Tvrdí, že manažer restaurace bezdůvodně a nečekaně napadl jeho kamaráda, a to ve chvíli, kdy už se skupinka po slovním konfliktu zvedala k odchodu. Na bitku si prý příliš nepamatuje.

Arminovi jsou kladeny za vinu dva skutky. Po předchozí slovní rozepři se měl noc předcházející útoku dostat do potyčky před klubem James Dean. Čelí také obžalobě z pokusu o ublížení na zdraví.

„Všeho lituji. Stydím se, že se něco takového mezi námi přihodilo. Velmi se omlouvám za následky pro pana Miroslava. Chtěl bych říci, že přebírám veškerou zodpovědnost za zranění, která jsem způsobil. Nikdy jsem neměl v úmyslu tohoto člověka zabít,“ uvedl Armin.

Cizinci z místa činu utekli a večer téhož dne odjeli do Berlína. Tvrdí, že to měli od počátku v plánu. Do Prahy se následně vrátili, protože odtud měli koupené letenky domů. Na pražském letišti je zadržela policie. 

Soud mimo jiné v pondělí rozhodl na základě žádostí obou obžalovaných o jejich dalším ponechání ve vazbě.

Napadený číšník předstoupil před novináře (květen 2018):

Napadení číšníka

Celý incident se stal loni 21. dubna na Národní třídě u obchodního centra Quadrio. Spor mezi sedmičlennou skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol. Z rvačky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Obžaloba označuje za dva hlavní agresory právě bratry Nahviovy. 

Dva muži byli popuštěni s tím, že se konflikt snažili spíše uklidnit. Třem mužům uložil Obvodní soud pro Prahu 1 osmiměsíční podmínky a na pět let je také vyhostil ze země. Poslední dva, kterých se obžaloba statní zástupkyně týká, považuje policie za hlavní aktéry. Právě těm hrozí až 18 let vězení. 

„Poškozený inkasoval deset rychlých úderů do oblasti hlavy a současně od druhého obžalovaného tři kopy do oblasti zad a boku. Po přerušení útoku se poškozený zvedl ze země a v pozici v předklonu mu obžalovaný nohou kopl do obličeje s takovou razancí, že při kopu zvedl ze země i levou nohu,“ shrnul dříve Cimbala. Dodal také, že při dalším pokusu o zvednutí poškozený utržil kop nohou do obličeje od druhého obžalovaného. V tu chvíli útočníci z místa utekli a odjeli tramvají směr Karlovo náměstí. 

Odborníci tvrdí, že pokud by muži nebyla poskytnuta okamžitá lékařská pomoc, byl by bezprostředně ohrožen na životě.

Muž se probral až po několika dnech v nemocnici. Několik dní byl v bezvědomí na jednotce intenzivní péče, kde se léčil s krvácením do mozku, zlomenými obličejovými kostmi a poraněným okem. Asi měsíc po incidentu na tiskové konferenci uvedl, že se stále potýká s následky zranění.

Záznam incidentu z dubna 2018:

Server nizozemského listu Algemeen Dagblad v minulosti napsal, že skupinka vyrazila do Prahy na rozlučku se svobodou. Většina mužů prý pochází z Haagu a okolí. Dvěma hlavními aktéry jsou podle listu bratři, přičemž jeden z nich je majitelem fitness studia, v němž zároveň pracuje jako trenér.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Pokud vláda nepožádá o důvěru, chtějí lidovci hlasovat o nedůvěře k ní

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný (29. března 2019)

Vláda Andreje Babiše by podle opozičních lidovců po ohlášených výměnách několika ministrů sama měla požádat o důvěru...

Červenou kartu nekvalitním potravinám: ČSSD zahájila volební kampaň

Zahájení kampaně ČSSD před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Na...

S fotbalovou červenou kartou pro nekvalitní potraviny pózují kandidáti ČSSD na billboardech v kampani do květnových...

Konec koalice? Hlasování o konci Pavla Zemana by bylo poslední, tvrdí Hamáček

Zahájení kampaně ČSSD před květnovými volbami do Evropského parlamentu. V Praze...

Případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné...

Najdete na iDNES.cz