Pokud ODS nezmění svou politiku ve vládě, voliči ji příště úplně vymažou, tvrdí jeden z nespokojených poslanců ODS Marek Šnajdr. Spolu s dalšími kolegy rozhodne o tom, zda vláda vydrží nebo padne.

Pokud ODS nezmění svou politiku ve vládě, voliči ji příště úplně vymažou, tvrdí jeden z nespokojených poslanců ODS Marek Šnajdr. Spolu s dalšími kolegy rozhodne o tom, zda vláda vydrží nebo padne. | foto: Petr Topič, MAFRA

Šnajdr: Musíme zásadně změnit politiku vlády, jinak nás voliči vymažou

  • 511
Pokud ODS zásadně nezmění svou politiku ve vládě, voliči ji v příštích volbách vymažou, tvrdí poslanec Marek Šnajdr, jeden ze šestice poslanců, kteří teď zatápějí vládě Petra Nečase a ohrožují její existenci. Zatímco Nečas tvrdí, že chce i po tvrdé prohře ODS pokračovat v současné politice vlády, Šnajdr mu oponuje.

"Správný závěr z výsledku voleb je jediný, musíme v sobě najít odvahu zásadně změnit naši vládní politiku. Pokud to neuděláme, pokud si stále budeme lhát do kapsy větami o reformách, v příštích volbách nás voliči vymažou z politické mapy," sdělil iDNES.cz Šnajdr. Právě on nyní spolu s dalšími několika nespokojenými poslanci uvnitř ODS rozhodne o tom, zda Nečasova vláda již v říjnu nepadne.

Šnajdr spolu s dalšími pěti poslanci ODS hlasoval spolu s opozicí proti vládnímu balíčku, jímž chce Nečas prosadit zvýšení DPH, více zdanit lidi s nejvyššími příjmy či osekat možnost slev na dani pro živnostníky. Nečas balíček předložil podruhé a spojil s ním existenci vlády. ODS teď s šesticí poslanců vyjednává, aby napodruhé balíček podpořili.

Reformy neproběhly, kritizuje poslanec Nečase

"Volební prohra ODS a celé pravice mě mimořádně mrzí. Musím však reagovat na slova Petra Nečase a jeho zdůvodnění této drtivé porážky. Zásadně s ním nesouhlasím. Za prohrané volby nemohou ani krajští a senátní kandidáti, ani údajné hluboké a potřebné reformy. Ty, a mě to vůbec netěší, totiž neproběhly," zdůraznil v neděli poslanec ODS Šnajdr. Skutečným důvodem prohry podle něj je, že voliči pravice na protest proti politice vlády nepřišli k volbám a zůstali doma.

"Nemůžeme lidem říkat, že jsme zastavili zadlužování, když nám veřejný dluh dramaticky roste. Nemůžeme tvrdit, že jsme omezili zneužívání sociálních dávek a zastavili parazitování, když se nám významně zvyšují výdaje na mandatorní sociální dávky," kritizuje politiku Nečasovy vlády jeden ze šestice rebelů v klubu ODS,

"Nemůžeme hovořit o jakékoliv zdravotní reformě, když se zdravotnictví propadává do hlubokého deficitu. Nemůžeme myslet vážně, že jsme zatočili s daňovými úniky.  A když nám pak díky vlastní nedůslednosti chybí v rozpočtu peníze, chceme to řešit zvyšováním daní. Nelze se divit, že naši voliči na to zareagovali tak, že zůstali doma a nepřišli k volbám," uvedl pro iDNES.cz Šnajdr.

Premiér Nečas v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že se špatným výsledkem ODS předem počítal. Odhadoval, prý že jeho strana získá jen asi 12 až 15 procent hlasů, ale nechtěl o tom předem nahlas mluvit, aby neznejistil svou vlastní stranu. "Chci, abychom pokračovali ve vládní politice," řekl Nečas. A chce pro to získat mandát i na volebním kongresu ODS v Brně (více zde)

Šťastný chce, aby strana pozvala zpět do svých řad Klause

Už v sobotu s ostrou kritikou současného stavu ODS vystoupil jiný z poslanců této strany Boris Šťastný, jenž patří mezi blízké spojence prezidenta Václava Klause, který už dříve opustil stranu, kterou zakládal. Důvodem volební prohry nejsou podle Šťastného vládní reformy, ale vyklízení prostoru na pravé straně politického spektra a ideová schizofrenie.

Do ODS by pozval zpět Klause a udělal z něj čestného předsedu, který by navíc mohl zasahovat do politiky strany. "Václav Klaus jako zakladatel a ideový otec ODS by byl tou pravou zárukou zachovávání nejzákladnějších principů naší strany. Už se nejedná jenom o ODS jako takovou, ale o to, zda pravice zůstane v České republice relevantní politickou silou," uvedl pro iDNES.cz Šťastný. (o jeho apelu pozvat zpět do ODS Klause čtěte více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video