ODS hlásí konec nulové tolerance k vládě

  1:00aktualizováno  1:00
Topolánkova ODS se snaží ukázat svou vstřícnější tvář a opouští taktiku "nulové tolerance". Končí tedy s nekompromisním odmítáním všeho, s čím přijde vláda. V úterý tak občanští demokraté pomohou vládě s plánem, který ještě před týdnem odmítali.
Topolánkova ODS se snaží ukázat svou vstřícnější tvář a opouští taktiku

Topolánkova ODS se snaží ukázat svou vstřícnější tvář a opouští taktiku | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Opoziční strana pomůže svému hlavnímu soupeři - vládě Jiřího Paroubka - prosadit jeho hlavní prioritu: snížení daní pro lidi s hrubým příjmem do třiceti tisíc korun měsíčně.

Ještě minulý týden tatáž ODS tentýž vládní zákon blokovala. Tím se pravicová strana, která má razantní snížení daní ve svém programu už sedm let, ocitla v nepříjemné situaci. Rázem vypadala jako strana, která je proti snížení daní.

"Je to vítězství zdravého rozumu. Někdo, kdo hlásá snížení daní, to přece nemůže nepodpořit," chválí šéf společnosti Cevro Ladislav Mrklas změnu postoje.

Jeho liberálně-konzervativní akademie Cevro je spřízněná s ODS, například školí členy strany. Ti původně zákon odmítali ze tří důvodů: snížení daní je nedostatečné, netýká se všech lidí a vláda kvůli němu odsouvá návrhy ODS v nabitém programu Sněmovny na vedlejší kolej.

"Chtěli jsme upozornit na to, že vláda blokuje naše návrhy, jen aby stačila udělat vlastní kroky ještě před volbami, chová se tak naprosto účelově," říká šéf ODS Mirek Topolánek. A snad nejvíce občanským demokratům vadilo, že jim socialisté populární nápad "ukradli".

"Všechny výhrady ODS se sice dají pochopit, ale tahle válka se nedá vyhrát. Veto daní není možné vysvětlit veřejnosti rozumným způsobem," upozorňuje Mrklas z Cevra.

Lepší malé než žádné
A tak šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který ještě v létě označil vládní snížení daní za "zcela nepřijatelné", dnes tvrdí, že "malé snížení daní je lepší než žádné".

Nebylo tedy pro ODS lepší raději rovnou podpořit vládní návrh a zároveň hned slíbit voličům, že v případě vítězství v červnových volbách pravice prosadí daleko výraznější pokles daní pro všechny?

"Prosím, může být předmětem diskuse, jestli to od nás bylo prozíravé, jestli jsme se neměli zamyslet nad tím, jak to bude interpretováno, že naše důvody k vetování vládního zákona zmizí," uvažuje Tlustý.

Definitivně tak končí opoziční taktika "nulové tolerance", kterou ODS vyhlásila v roce 2002 Špidlově vládě po čtyřech letech opozičněsmluvního soužití se sociální demokracií let 1998-2002.

"Bylo to povýšenecké chování ve stylu: my všemu rozumíme nejlépe, vše ostatní je špatné. Jenže to je černobílé vidění a divím se, že ODS vydrželo tak dlouho," říká politolog Ladislav Cabada.

Občanští demokraté skutečně nyní z vlastního průzkumu zjistili, že významná část nerozhodnutých voličů (41 procent) je vnímá jako příliš arogantní stranu, takže teď ukazují vlídnější tvář.

Už udělali analýzu hlasování ve Sněmovně, která dokazuje, že s nulovou tolerancí to vlastně nikdy nebylo tak horké, jak to vypadalo z televizních debat lídrů: v tomto volebním období ODS podpořila třetinu vládních zákonů.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Na Orlickoústecku, Jesenicku a Šumpersku hrozí povodně, pršet bude do čtvrtka

Ilustrační snímek

Zejména sever a severovýchod Čech mohou podle meteorologů zasáhnout extrémní srážky. Český hydrometeorologický ústav...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Bývalý imám u soudu: Slováka obviněného z terorismu považoval za člena BIS

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh (na snímku), který čelí obvinění z podpory...

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu, vystoupil u pražského městského soudu jako...

Najdete na iDNES.cz