Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda po jednání předsednictva řekl, že by změna pravidel měla být tak zásadní, že by podle strany stálo za to blížící se volbu - má být už příští týden - odložit.
"Česká televize vydrží se současným vedením, když bude naděje, že příští generální ředitel bude vybrán podle nových pravidel," míní Svoboda.
Lidovci chtějí, aby generální ředitelé veřejnoprávní televize a rozhlasu byli volení radami, do kterých přímo nominují zástupce organizace, jejichž soupis by stál v zákoně. Mezi asi třemi desítkami institucí by podle nich měl být například Svaz měst a obcí, odbory nebo Konference rektorů. Dnes totiž mediální radní vybírají poslanci.
KVŮLI ČT NALÉHAJÍ UMĚLCIStovka osobností poslala výzvu politikům |
Zároveň pak Svobodova strana navrhuje, aby odvolání ředitele spadalo pod soud, který by rozhodoval, zda šéf televize či rozhlasu porušil zákon. Dosavadní stav dává pravomoc odvolat ředitele příslušné radě.
"Musí skončit vláda politických stran nad procesem výběru členů do rady ČT a ČRo," apeluje Svoboda. "Navíc je třeba přiznat, že fakticky jde o nadvládu ČSSD a ODS," cílí na dvě nejsilnější strany.
"VELKOU" RADU OVLÁDLI POLITICIČtete více o výběru členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání |
V podobném duchu se z parlamentních stran včera vyjádřili zelení. Obě menší strany se tak připojily k výzvě stovky umělců adresované politikům, která právě kritizuje přílišnou závislost ředitele na politicích. Ti chtějí, aby pětice kandidátů rezignovala, a tím řízení fakticky zrušila.
Návrh Strany zelených, který v pondělí probere vláda a který obsahuje změnu systému volby, považuje Svoboda za předvolební výkřik. Sám si ale uvědomuje, že jeho slova nemusí padnout na úrodnou zem a blížící se volbu už neovlivní: "Pokud se ty největší strany dohodnou, že to udělají, tak to udělají," přiznal.