Divočáci pobíhali po pražských sídlištích. Lovci už dva zastřelili

  5:30aktualizováno  5:30
Potkat na pražských sídlištích v Modřanech či Kamýku rodinku divokých prasat ještě před pár dny nebylo nic výjimečného. Mezi paneláky se tam potulovali kanec s bachyní a dvěma mláďaty z Modřanské rokle. Jednoho dospělého divočáka a mládě už lesníci zastřelili.

Divočáci v Modřanské rokli překvapují pejskaře i cyklisty téměř denně. Na snímku ryjí v místech hned za podchodem u tramvajové zastávky Poliklinika Modřany. | foto: Vojtěch Kozák

Rodinka se potulovala třeba v Urbánkově či Levského ulici v těsném sousedství Modřanské rokle. Dostala se však až k areálu policejní akademie v ulici Hasova, kde se ji snažili lesníci společně se strážníky odchytit.

„Pohybovali se na místním sídlišti, kde nikdo nemá pravomoc je odlovit, protože jde o nehonební pozemky. Kdokoli by se o to pokusil, mohl by být dle zákona stíhán pro pytláctví. Policisté a naši pracovníci se je snažili zahnat zpátky do lesa, kde máme povolení k odlovu, který se nezdařil,“ přiblížil šéf Lesů hlavního města Prahy Václav Sitek.

Fotogalerie

Vojtěch Kozák se v Praze 12 v uplynulých dnech setkal s prasečí rodinkou hned třikrát. Napoprvé shodou okolností zrovna v době odchytových manévrů.

„Policisté kvůli tomu tehdy zablokovali automobilový provoz. Napodruhé jsem divočáky viděl u okraje Kamýckého lesa, když jsem byl v šest ráno běhat. Zrovna si pro ně jeli autem dva muži z lesní správy, moc šancí ale nedostali,“ popsal iDNES.cz.

Minulý týden pracovník lesní správy jedno z prasat v Modřanské rokli zastřelil.

„V těchto prostorách je členem mysliveckého sdružení a má povolení k lovu. Druhý kus ulovil kolega na Kamýku teď ve středu. Jedno mládě a jeden dospělý divočák zůstávají volně v terénu, nyní zřejmě v lese,“ doplnil Sitek.

Prasata na psy neútočí, raději se klidí z cesty

V uplynulých třech týdnech strážníci v souvislosti s prasaty evidovali každý den minimálně jeden telefonát od obyvatel dvanáctého pražského obvodu.

„Zvířata jsou klidná a neútočí, lidé jsou z nich ale vyplašení. Pokud je vidí v lese, neřešíme to. Pokud mimo něj, strážníci vyjedou na místo a snaží se je nenásilně pomocí zvukových výstrah, kterých se bojí, zahnat zpět. To je všechno, co můžeme dělat,“ přiblížila mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Podle šéfa správy pražských lesů mají prasata z lidí i jejich psích mazlíčků strach.

„Můj pes zkoprněl, když je zahlédl, byla to úplně opačná reakce, než na kterou jsem od něj v rokli zvyklý. Jen na ně koukal a sedl si. Mám pocit, že se i poprvé v životě bál. I já jsem měl určitý respekt před bachyní s mláďaty, ale prasata už jsou asi zvyklá, jen ryla a házela ocasy a naprosto si hleděla svého,“ přiblížil své třetí setkání s divočáky Vojtěch Kozák.

Prasata se během roku zdržovala v kukuřičných a řepkových polích, kde se bezstarostně krmila a užívala si klidu. Teď po sklizni se vrátila do lesa.

„Nepřemnožila se. Tuhle rodinku zřejmě někdo v rokli vystrašil, a tak se opakovaně vydala na sídliště. Stačí ale v jejich blízkosti hlasitěji mluvit či zatleskat a zvíře uteče. Psů se bojí a raději se klidí z cesty,“ ujistil Sitek.

Prasata se vyskytují i na Zbraslavi, kde je myslivecké sdružení na zdejší honitbě běžně loví, aby regulovalo jejich počty.

„Podle všeho se nyní po Zbraslavi pohybují dvě skupiny, v jedné jsou dvě bachyně a asi čtyři odrostlá selata. Druhá, s velkou starou bachyní, má pět selat. Zdá se, že se myslivcům v okolí podařilo zredukovat počet zvířat, která mají okolí Zbraslavi za své teritorium, téměř o polovinu,“ doplnil zbraslavský zastupitel Radek Rejna.

Městská část čistí a prořezává zanedbané lokality, aby se divočáci nemohli ukrýt v těsné blízkosti domů. Bránit škodám na majetku chce také pomocí odpuzovačů.

„Chceme se také s pomocí zahrádkářů a myslivců pokusit přeučit divočáky, kteří jsou zvyklí na krmení u zahrádkářské kolonie, na krmení v lese nad zbraslavským lomem, kde se zdržují přes zimu. Pokud se zadaří, měla by se prasata přesunout z oblasti zahrádkářská kolonie - Zahradní město - Belveder do míst mezi bývalou vodohospodářskou stanicí a lesem nad lomem,“ uzavřel Rejna.

Už předloni honili policisté divočáka po Praze:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz