Odbory opustily jednání s vládou, proti reformám budou demonstrovat

  10:26aktualizováno  15:52
Nespokojenost s Nečasovou vládou dají odbory najevo při akcích v ulicích. Zvou na demonstraci do Prahy na 26. dubna, v den hlasování o nedůvěře vládě. Velkou protestní akci pak uspořádají 21. května. Vadí jim chystané vládní reformy, které považují za asociální. "Reformy jsou naprosto nutné," odmítl názor odborů ministr práce Jaromír Drábek.

Na protest odboráři ve čtvrtek opustili jednání s vládou a zaměstnavateli. "Vláda otřásla důvěrou nejen zaměstnanců, ale i dalších občanů země," řekl předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil krátce poté, co odboroví předáci hromadně opustili Úřad vlády.

Podle Zavadila ztratila Nečasova vláda právo provádět reformy. "Považujeme za skandální, co se v zemi děje," řekl šéf odborů KOVO Josef Středula.

"To, že se odbory zvedly a opustily jednání, považuji za vážné," reagoval ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Vláda chce reformy předložit do parlamentu v červnu a spojit s nimi hlasování o důvěře vládě.

Podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky je odchod odborářů z jednání důkazem, že vláda není schopná a ochotná o reformách komunikovat. "Chápeme postup odborů a podpoříme jejich protesty proti podobě vládních reforem a proti vládě," prohlásil Sobotka.

Rozcvička na akci ProAltu a pak vlastní velký protest odborářů

Odboráři se rozhodli podpořit akci sdružení ProAlt, které svolalo na den hlasování o nedůvěře vládě protest do centra Prahy. Odborová centrála ČMKOS zve na tuto akci své příznivce na svých internetových stránkách. Vlastní velkou demonstraci, jejíž detaily budou ještě ladit, svolává odborová centrála na 21. května.

MIroslav Kalousek obklopen novináři před Kramářovo vilou

"Odbory se stávají spíše politickou silou než obhájcem zaměstnanců," řekl ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS. "Nevím, jestli svůj postoj konzultovali odboráři s opozicí, ale je jasné, že už předem věděli, co dnes udělají, když už předem včera večer svolali tiskovou konferenci na čas krátce po zahájení jednání tripartity," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Odborům vadí penzijní reforma, růst DPH i chystané změny ve zdravotnictví

Odbory dosud protestovaly proti reformám, které chystá vláda při vyplácení penzí, u daní a ve zdravotnictví, billboardovou akcí Otevřete oči. Odmítají přesměrování části peněz, které lidé odvádějí na penze, do soukromých penzijních fondů. Protestují také proti chystanému zvyšování DPH.

"Nemusí docházet k žádnému vyvedení finančních prostředků ze stávajícího systému, tedy z 28 procent, které odvádíme. Důvod zvýšení DPH je, že někdo si tady přeje vyvedení obrovského množství v řádech desítek miliard korun penzijním společnostem," řekl již dříve Středula. Do soukromých fondů se během třiceti let vyvede přes bilion korun, varují odbory.

Lidé by se podle návrhu vlády mohli rozhodnout, jak od roku 2013 rozdělí odvody na sociální pojištění. Místo současných 28 procent by tři procenta z této částky mohli poslat do penzijního fondu, k tomu by si ovšem museli ještě přidat dvě procenta ze svého. Spořili by si tak na část své budoucí penze jen pro sebe, ale museli by zároveň počítat s tím, že jejich penze od státu bude nižší. 

Odbory mají výhrady i k daňovým změnám, které připravil ministr financí Miroslav Kalousek. Ten počítá mimo jiné se zrušením části daňových výjimek. Padly by tak například zvýhodněné režijní jízdenky a o zvýhodnění by přišly i stravenky. Místo toho chce Kalousek zavést jednotný paušál, který by si zaměstnanci odečítali z daní. Změna je podle něj nutná. Skončí znevýhodnění těch zaměstnanců, kteří žádné režijní jízdenky ani stravenky nemají.

Ani připravovaná reforma zdravotnictví se odborům nezdá. Základem reformy má být stanovení standardů zdravotní péče, přičemž za nadstandard by si lidé připláceli. "Pokud projdou návrhy vlády, budou tu dva typy pacientů. Jedni, kteří budou mít na to, aby připlatili za kvalitní péči, a druzí, kterým bude poskytnuta ekonomicky nejméně náročná léčba," míní šéfka Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníková.

Souhlasíte s protesty proti vládním reformám?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. května 2011. Anketa je uzavřena.

NE 6677
ANO 5069

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Najdete na iDNES.cz