Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Učitelé bez očkování nebudou mít zvláštní výjimky, do školy musí nastoupit

  19:42
Zájem o očkování ze strany pedagogů a dalších zaměstnanců ve školství je veliký. Registrovat se mohou od února, přihlásilo se na 150 tisíc lidí. Vakcínu ale nechtějí všichni, nebo se na ně při návratu do škol ještě nemusí dostat řada, protože očkování v Česku vázne. Učitele a další zaměstnance ale zvláštní režim podle resortu nečeká. Školy jsou znovu uzavřené od 1. března.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V sobotu se spustila registrace k očkování pro pedagogické pracovníky. Během prvních dvou hodin od spuštění se zaregistrovalo na 83 tisíc učitelů a dalších zaměstnanců škol. Podle Chytré karantény byl zájem mimořádný. K 3. březnu ráno je v systému ze škol skoro 150 tisíc lidí.

„Dosud se k očkování zaregistrovalo 146 149 pedagogů a zaměstnanců škol. Podrobnější údaje nejsou momentálně k dispozici,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Ne všichni učitelé se nyní chtějí proti koronaviru naočkovat. Ať už ze zdravotních důvodů, nebo kvůli tomu, že například jejich rodiče vakcínu ještě nedostali. Zůstává tak otázkou, co se stane s nimi, až se školy opět otevřou. Zvláštní režim by je ale čekat neměl.

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

„Očkování zaměstnanců ve školství je na dobrovolné bázi. Ty, kteří se rozhodnou tuto možnost nevyužít, nelze nijak penalizovat. Pevně však věříme, že pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci využijí možnost přednostního očkování, které jim ministerstvo školství vyjednalo,“ uvedla mluvčí resortu Aneta Lednová.

Učitelé a další zaměstnanci škol by měli dostat vakcínu AstraZeneca, která nemá zcela jasné výsledky účinnosti pro seniory. Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků a součástí byla také informační prezentace vakcinologa Romana Chlíbka. Účinnost vakcíny v prevenci onemocnění je podle ní 81,3 procenta.

Na školách je zájem vysoký

Že by měli mít neočkovaní učitelé nějaké výjimky a například nemuseli učit žáky, si nedokáže představit například předsedkyně Asociace gymnázií Renata Schejbalová.

„Zatím nevíme, kdy budeme učit prezenčně, nevíme, zda do té doby budou učitelé naočkováni. Zvláštní režim pro neočkované pedagogy si ale moc nedovedu představit. Našem gymnáziu se chce očkovat převážná většina, možná všichni. Zatím se registrovali všichni v kategorii 55+ a i několik mladších. Data za všechna gymnázia nemám,“ vysvětlila.

Během prvních dvou hodin se k očkování registrovalo přes 90 tisíc učitelů

Šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý řekl, že případný režim po návratu do škol by byl stejný pro všechny - jak pro očkované, tak i pro ty neočkované. 

„Nyní jsou školy zavřené, takže se možná stihneme všichni nechat naočkovat dřív, než nastoupí naši žáci. Tedy kromě těch, kteří očkování zásadně odmítají. Ti ale žádné úlevy mít nebudou, je to jejich volba,“ řekl pro iDNES.cz ředitel základní školy v Klánovicích. 

Zájem o očkování se podle něj pohybuje okolo 70 procent. „Je možné, že nakonec to číslo bude ještě vyšší, podle pokynů ministerstva jsme zatím registrovali jenom první vlnu nejpotřebnějších zaměstnanců - těch, kteří nastoupí nejdřív, zbytek by se měl registrovat cca za tři týdny. Třeba si to do té doby rozmyslí ještě další,“ doplnil Černý.

Na vysokých školách a univerzitách je zájem vysoký. „Podle předběžných informací se lidé očkovat chtějí. Pedagogové na vysokých školách mají zájem a je jich přes 80 procent, nepedagogů kolem 90 procent. Vysoký zájem mohl způsobil i nedostatek vakcíny, který zvýšil její atraktivitu a také to, že učitelé do nedávna nebyli v prioritizované skupině pro očkování. Proti tomu se také také ohrazovala Česká konference rektorů,“ vysvětlil její předseda Petr Sklenička.

Možností, jak zabránit šíření infekce u učitelů, kteří se očkovat nechtějí nebo na ně ještě jednoduše nevyšla řada, je podle Skleničky pravidelné testování. „Co se týče testování učitelů, s tím počítáme,“ dodala mluvčí MŠMT Lednová.

Odmítnutí nastoupit do škol bude těžko obhajitelné

Z právního hlediska by učitelům, kteří se nyní odmítnou očkovat, nemělo nic hrozit, protože v Česku neplatí zákon, který by očkování proti koronaviru nařizoval jako povinné. 

„V současné době je očkování pedagogů ryze dobrovolné, neboť k uložení této povinnosti zaměstnancům chybí relevantní právní podklad,“ uvedla Romana Sedláková, advokátka KODAP legal. 

Ředitel tak podle ní není žádným způsobem oprávněn donutit pedagogy k očkování. „Stejně tak není možné, aby ředitel v budoucnu neočkované pedagogy omezoval či znevýhodňoval, či po návratu žáků do škol neočkovaným pedagogům nařídil, aby i nadále učili v online podobě,“ dodala právnička.

Vakcíny do škol. Ředitelé na jihu Čech chtějí návrat žáků, doma leniví

Upozornila, že v souvislosti s očkováním se řeší právě pozitivní motivace občanů k němu. Tedy, že by očkovaní lidé mohli například na kulturní akce. Podle Sedlákové v takových situacích nejde o diskriminaci.

„Je to legální a legitimní. Jinou situaci však představuje takový přístup v rámci pracovněprávních vztahů, kdy by se mohlo jednat o zvýhodnění očkovaného pedagoga nebo i jiného zaměstnance, a to například formou bonusu či jiných benefitů. Domnívám se, že zaměstnavatelé jsou povinni i v této situaci dodržovat zásadu rovného zacházení se zaměstnanci, a to i v rovině odměňování,“ doplnila. 

Zvýhodňování v zaměstnání?

Co by případně bylo s učiteli, kteří by se nestihli naočkovat do doby, než se opět otevřou školy? Podle zákoníku práce je zaměstnanec oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně ohrožuje jeho život nebo zdraví, případně život nebo zdraví jiných fyzických osob.

„Takové odmítnutí není možno posuzovat jako nesplnění povinností zaměstnance. Aktuální situace, tedy obavy z nakažení nemocí covid-19, však nebude znaky tohoto zákonného ustanovení ve většině případů naplňovat,“ uvedla Sedláková. 

Podle ní by se vždy zaměstnavatel měl domluvit se svými zaměstnanci na nějakém řeší. Například v případě učitelů by takovou situaci mohl ředitel vyřešit například prací z domova. 

„Pokud se nepodaří najít oboustranně akceptovatelné řešení a zaměstnanec i přes to odmítne vykonávat práci, pak takové jednání po posouzení všech okolností případu, zejména důvodnosti takového odmítnutí, může být posouzeno jako neomluvená absence, za kterou ho může zaměstnavatel postihnout v souladu se zákoníkem práce. Všechny případy však bude třeba posuzovat individuálně,“ popsala.

Autoři: ,

Šedivý: Rusko se chová jako vojenský agresor. Agentů tu bude mít stále dost

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Útoky na vzhled i gender. Urážky Lipovské jsou vulgární i sexistické

Po událostech v Radě České televize se kolem radní Hany Lipovské zvedla vlna kritiky. Část právem. Tu další část však...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: V kauze Vrbětice jde o naši a evropskou hrdost

Premium V čase, kdy byla hrubě narušena suverenita České republiky, zanechme předvolební bitvy na téma česko-ruských vztahů....

Remdesivir chceme dostat do tabletek. Funguje i na mutace, říká český vývojář

Premium Tomáš Cihlář je jedním z vývojářů léku Remdesivir, který se původně testoval na léčbu horečky ebola, ale nakonec se...

Poslanec Volný má definitivně za rvačku zaplatit pokutu 90 800 korun

Sněmovna potvrdila pokutu za potyčku v dolní komoře parlamentu pro nezařazeného poslance Lubomíra Volného ve výši...

Energetika, Koněv a teď Vrbětice. „Čučkaři“ z BIS před Rusy varují řadu let

Bezpečnostní informační služba (BIS) varuje před ruskými hrozbami kontinuálně. Ve výročních zprávách upozorňuje nejen...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...