V Hrobě neznámého vojína na Vítkově jsou ostatky československého vojáka, který bojoval v Dukelském průsmyku

V Hrobě neznámého vojína na Vítkově jsou ostatky československého vojáka, který bojoval v Dukelském průsmyku | foto: Profimedia.cz

Obrana dá 18 milionů na opravu Hrobu neznámého vojína na Vítkově

  • 24
Ministerstvo obrany věnuje 18 milionů ze svého rozpočtu na dokončení oprav a úprav Hrobu neznámého vojína, který je součástí Národního památníku v Praze na Vítkově. Návrh v pondělí odsouhlasila Fischerova vláda. Celkové náklady na rekonstrukci hrobu, který spravuje resort kultury, jsou vyčísleny na 20 milionů.

Vláda také schválila statut Hrobu neznámého vojína. Tím se podle názoru ministerstva obrany symbolickému hrobu vrací jeho význam a postavení, které měl v období první Československé republiky. Na podobě statutu spolupracovali zástupci Národního muzea, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

Hrob Neznámého vojína s ostatky legionářského vojína od Zborova vznikl jako místo piety v roce 1922 na Staroměstské radnici, uvádí web Národního památníku. Zrušen byl v roce 1941 nacisty. Po skončení druhé světové války se o obnovení Hrobu neznámého vojína, tentokrát už na Vítkově, uvažovalo v roce 1947.

V rámci oslav výročí bitvy u Zborova vedení československé armády rozhodlo, že zřídí v Národním památníku na Vítkově Hrob neznámého vojína, který bude obsahovat ostatky od Zborova. Ovšem představitelé sovětského velvyslanectví žádost o převezení ostatků zamítli.

V hrobě nakonec spočinuly ostatky jednoho z příslušníků československého vojska v Sovětském svazu, který bojoval v Dukelském průsmyku. Od roku 2006 je v něm pohřben nacisty popravený protektorátní premiér a člen odboje generál Alois Eliáš.

Stavba samotného památníku na Vítkově začala ještě za první republiky. Po roce 1948 byl využíván jako pohřebiště komunistických představitelů a jeho součástí bylo v letech 1954 až 1962 i mauzoleum Klementa Gottwalda. V roce 1950 tu tehdejší představitelé odhalili sochu Jana Žižky z Trocnova. Dílo sochaře Bohumila Kafky vysoké devět metrů a vážící 16,5 tuny je podle některých údajů největší jezdecká socha na světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video