Občan Havel: Zase prezidentem? To mi byl čert dlužen!

  11:29aktualizováno  11:29
V lednu do kin zamíří dvouhodinový filmový dokument Občan Havel. Prvního polistopadového prezidenta ukazuje tak, jak ho neznáme. Vznikal dlouhých dvanáct let a odkrývá mnoho zajímavého i z politického zákulisí.

Dokumentarista Pavel Koutecký začal materiály k filmu sbírat už v roce 1992, kdy ještě nebylo jisté, zda bude Havel opět prezidentem. Během následujících více než dvanácti let pak točil všechny důležité i méně důležité momenty z Havlova života.

Média by mu za takové záběry v té době utrhla ruce. Však také musela být na počátku spolupráce jasná dohoda, že se neodvysílají, dokud Havel neopustí prezidentskou funkci. "Havel si uvědomoval rozdíl mezi tím, jak o něm denně informují média v rychlém zpravodajství, a mezi zaznamenáváním do archivu, které může být otevřenější, protože už neovlivní chod politiky," řekla producentka filmu Jarmila Poláková.

Diváci tak mohou být po letech svědky okamžiků, kterým bylo přítomno jen pár nejbližších. Koutecký byl u toho, když se Havel připravoval na svůj první projev po zvolení prezidentem, při chvílích loučení s jeho první ženou Olgou, stejně jako na Havlově svatbě s herečkou Dagmar Veškrnovou.

Zeman naléhá, ale neuspěje
Neúprosná kamera ale zaznamenává i klíčové okamžiky politických jednání či soukromých schůzek prezidenta s představiteli politických stran. "Je potřeba ukázat pevnou ruku," naléhá na Havla například bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman těsně po volbách v červnu 1996. Snaží se prezidenta přemluvit, aby neposlouchal Václava Klause.

Havel je nervózní, mlčí. Vysvětluje, že se musí s Klausem poradit, jinak by to byl podraz. Zeman to ještě chvíli zkouší, ale nepochodí. Raději poprosí o další becherovku.

Zeman byl také jediný, kterému přítomnost kamery nevadila. Václav Klaus se naopak natáčet nikdy nechtěl. Přesto je film plný záběrů, ze kterých je patrné, jak složitý vztah mezi oběma Václavy je.

Zatímco jeden záběr ukazuje exprezidenta, jak starostlivě odstraňuje smítka z Klausova obleku, v jiné, o rok mladší scéně, si už Havel na tehdejšího premiéra stěžuje. Prý je hulvátský a on se tedy k němu bude chovat alespoň z desetiny stejně.

"Klukovské" špičkování
Svým poradcům například vypráví, jak nepozval Klause na setkání s Billem Clintonem. "Klaus mi říkal: Ty jsi prý pozval Clintona do Reduty. A to víš, že já jsem celý život chodil do Reduty na jazz? Čekal, že ho pozvu, aby šel s námi. A teď si představte, že já překonal svou přirozenou zdvořilost a mlčel jsem. Nepozval jsem ho." Další záběry jsou skvělou, i když předpokládanou pointou - v klubu Reduta tleská výbornému Clintonovu sólu Havel a vedle u stolu i Klaus.

Po volbách v roce 1996 si zase Havel smutně povzdychne, jak by se mu mnohem lépe spolupracovalo s tehdejším předsedou lidovců Josefem Luxem. "Nebylo by špatný, kdyby byl Lux předsedou vlády, protože se s ním daleko líp jedná než s Klausem."

V jiném záběru si pohrává s myšlenkou, že by premiéři měli mít, podobně jako prezidenti, jen dvě volební období. "A proč ne? On (Klaus) si myslí, že bude vládnout do konce svých dnů," říká Havel.

Budu ukazovat ušmudlané fotky
Klaus nakonec skutečně vládl jen dvě volební období. O tom, jak to druhé skončilo, odvysílala nedávno Česká televize dokument Papírový atentát (více zde). Tehdy byl Havel na chvíli vítězem a Klaus poraženým. O pět let později je vše jinak a Klaus střídá Havla v jeho funkci.

Havel si tehdy na jaře 2003 zmateně balí věci do krabic. "Tady je růženec od papeže a tady... to asi patří státu, ne? To je státní pečeť, ježišmarja!" směje se.

Svůj odchod bere s humorem. Už po zvolení do čela státu v roce 1998 byl z politiky unavený. "To mi byl čert dlužen," komentoval tehdy své zvolení.

I proto nyní svým přátelům pobaveně líčí své další plány po odchodu z Hradu. "Budu furt sedět v hospodách kolem tý Voršilský. Taková moje vize je, že budu mít v kapse ušmudlaný fotky, s kým jsem se vším znal, se Stallonem a Schwarzeneggerem, a oni mně za to dají panáka." - více zde

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruští snipeři mění poměr sil v Libyi. Zajcevův přízrak děsí provládní síly

Rusko přesunulo svou pozornost z Ukrajiny a Sýrie na Libyi. Na tři stovky ruských žoldáků bojují po boku libyjského...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

Studenti za klima. Tématu okupační stávky se bude věnovat pořad Rozstřel

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Ruský velvyslanec musel kvůli zákazu Člověka v tísni na kobereček

Ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo ruského velvyslance Alexandera Zmejevského kvůli zařazení české...

Milion chvilek pro demokracii chce od opozice narovnání volebních pravidel

Zástupci sdružení Milion chvilek pro demokracii, které pořádá v sobotu na Letné protest proti premiérovi Andreji...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz