Český rozhlas povede René Zavoral, z rádia chce udělat pilíř demokracie

  17:26aktualizováno  18:03
Novým ředitelem Českého rozhlasu se stal René Zavoral. Dosavadní náměstek rádia v druhém kole volby porazil bývalého šéfa E15 a Eura Tomáše Skřivánka. Zavoral ve finále získal sedm hlasů z devíti.

Nový šéf českého rozhlasu René Zavoral (20. ledna 2016) | foto: ČTK

Samotné volbě předcházely prezentace všech pěti kandidátů. O místo soupeřili kromě Zavorala a Skřivánka také děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, vedoucí právník Psychiatrické nemocnice Bohnice Tomáš Němeček a ředitel portfolia strategických projektů a finančního řízení České spořitelny Michael Kralert.

Radní se již dříve shodli v tom, že žádný z projektů výrazně kvalitativně nevybočoval. Některé byly psané příliš manažerským stylem bez zohlednění specifik veřejnoprávního rozhlasu, jiné zase málo akcentovaly nadcházející digitalizaci rozhlasového vysílání. Většina kandidátů se ve svých prezentacích zdůrazňovala nutnost zaměřit se na zpravodajství a vylepšení stanic Radiožurnál a ČRo Plus.

René Zavoral

Narodil se v roce 1976 v Havířově. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od dubna 2013 pracuje jako náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro program a vysílán. Kariéru v ČRo zahájil v roce 2000, kdy zastával pozici PR manažera. V letech 2005 až 2006 působil v Komerční bance v korporátní komunikaci. Působil také jako předseda místního sdružení ODS v Čelákovicích. Následně se ale vrátil do veřejnoprávního média, kde v letech 2011 až 2013 řídil strategický rozvoj rozhlasu, odbor komunikace či marketing a PR.

Z prvního kola volby postoupili Zavoral s pěti hlasy a Skřivánek, který obdržel dva hlasy. Skřivánek připomněl, že „všechny velké mediální domy patří oligarchům a kvůli tomu roste význam médií veřejné služby.“ Podobně hovořil i Zavoral, podle kterého se česká média koncentrují do rukou soukromých vlastníků, což může ovlivňovat obsah. Proto je podle něj důležité v rozhlase rozvíjet kvalitní občanskou a investigativní žurnalistiku.

„Z mého pohledu je Český rozhlas unikátním a nenahraditelným médiem,“ uvedl na úvod své prezentace Zavoral. Během ní také sdělil, že v rozhlase pracuje už patnáct let. Uznal, že ne vše se mu povedlo, zejména v oblasti nedotažené personální agendy nebo přílišné centralizace. Z Českého rozhlasu chce vytvořit pilíř demokracie a dobrého žití v České republice.

Jeho první kroky povedou k vytvoření šestiletého finančního plánu, chce vytvořit kvalitní kariérní řád nebo se zasadit o fixaci koncesionářského poplatku na inflaci a vrácení DPH. Oproti dosavadnímu systému náměstů a ředitelů chce ustanovit sedm ředitelů podlehajících generálnímu řediteli. Od této změny si slibuje efektivnější rozhodování, kontrolu a flexibilitu.

Na úvod zasedání rady rovněž oznámil její předseda Petr Šafařík, že na konci března skončí. Zdůvodnil to svým pracovním vytížením. Jméno Šafaříka se skloňovalo zejména v souvislosti s únikem e-mailů určených premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (více o Šafaříkově odchodu čtěte zde).

Český rozhlas bude letos hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji ve výši 2,193 miliardy korun. Loni to bylo 2,233 miliardy Kč, ale údaje jsou srovnatelné jen částečně, protože rozhlas přechází na novou metodiku rozpočtování. Základem hospodaření ČRo jsou koncesionářské poplatky ve výši 45 korun měsíčně, které budou v roce 2016 znamenat celkový příjem 2,05 miliardy korun. Dalších 85 milionů korun jsou očekávané výnosy z reklamy a sponzoringu. ČRo zaměstnává asi 1 500 lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Ilustrační snímek

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze...

Omluva nestačí. Rath trvá na 100 000 korunách od advokáta Pacovského

David Rath se Bývalý středočeský hejtman David Rath se v Hostivici vyjadřuje k...

David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle pravomocného verdiktu se Pacovský...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK REALIZACE ROZVADĚČŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz