Rada ČRo snížila odměny řediteli Duhanovi. I kvůli Hovorům z Lán

  15:36aktualizováno  15:36
Ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan dostane sníženou odměnu za druhé pololetí loňského roku. Místo maximálně možných 480 tisíc to bude 288 tisíc korun. Ve středu o tom rozhodla Rada Českého rozhlasu. Duhanovi vytkla mimo jiné porušení etického kodexu při odvysílání sprostých slov v živém pořadu Hovory z Lán.

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan (23. července 2014). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Odměnu řediteli radní snížili proto, že nedodržel vytyčený cíl v poslechovosti a také za porušení etického kodexu. „Za každé z těchto kritérií je snížení o 20 procent,“ podotkl předseda rady Michal Stehlík.

Na stole měli členové rady celkem tři varianty snížení - o třicet, čtyřicet a padesát procent. Nakonec si jednohlasně odkývali tu, kterou navrhl Stehlík, tedy vyplacení 60 procent odměny, což je 288 tisíc korun.

Ředitel Peter Duhan snížení ve středu už komentovat nechtěl. „Prosím vás, je to jen 40 procent,“ mávl rukou nad prosbou o reakci. Už v únoru se ale kritice bránil. K nedodržení podílu poslechovosti uvedl, že do hodnocení nejsou zahrnuty některé platformy rozhlasu, které si vedou velmi dobře. K Hovorům z Lán pak dodal, že nešlo předvídat to, že prezident použije vulgární slova.

Ještě před jednáním padaly tři důvody, proč radní chtěli odměnu krátit. Prvním bylo porušení etického kodexu u pořadu Hovory z Lán, který po sprostých slovech Miloše Zemana na Českém rozhlase (ČRo) skončil a Zeman rozhovor poskytuje jiné komerční rozhlasové stanici (více čtěte zde).

Prezident Zeman byl v rozhlasovém vysílání vulgární loni na podzim:

Radní Duhanovi vyčítali také nesplnění podílu poslechovosti. Ten činil za druhé pololetí loňského roku 21,8 procenta místo očekávaných 22 procent. 

Třetí věcí jsou události kolem Dismanova dětského souboru. Z jeho vedení chtěl rozhlas odvolat umělecké vedoucí, manžele Zdenu a Václava Fleglovi, což vzbudilo vlnu nevole a přesvědčení, že rozhlas chce soubor zlikvidovat. ČRo reorganizaci hájil, ale od záměru propustit Fleglovi posléze ustoupil. Tento důvod se ale ve středu v debatě před schválením usnesení už neobjevil.

O snížení odměny se rada pokusila už na svém minulém zasedání v únoru. Tehdy se však radní přeli o to, jak moc mají odměnu snížit a nakonec se pro snížení bonusu nenašel dostatečný počet hlasů (více čtěte zde).

Za první pololetí generální ředitel ČRo obdržel odměnu 456 tisíc korun, což bylo 95 procent možné výše. Snížení o pět procent z maximální částky tehdy rada zdůvodnila některými odůvodněnými stížnostmi posluchačů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Najdete na iDNES.cz