Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednává výroky ministra...

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny projednává výroky ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (na snímku) na adresu žádosti policie o vydání stranických kolegů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. (30. srpna 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pelikán vydáním Nikulina nespáchal trestný čin. Jednal správně, řekl žalobce

  • 60
Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán nespáchal trestný čin, když rozhodl o vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina. Podnět k prošetření jeho rozhodnutí podala Nejvyššímu státnímu zastupitelství bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Podle žalobce neměl Pelikánův postup jakékoliv vady.

O rozhodnutí žalobce informoval v pátek server Aktuálně.cz. Podle něj Vitásková vycházela z rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého Pelikán porušil práva Nikulina při vydání do Ameriky. Bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu zajímalo, do jaké míry je porušení zákona trestným činem.

O vydání Nikulina do Spojených států rozhodl Pelikán loni v březnu. V té době běželo stále řízení, ve kterém Rus žádal o udělení azylu. V době vydání Pelikánova rozhodnutí tak česká justice ještě byla ve fázi kasační stížnosti. Právě na tuto skutečnost poukázal později i Ústavní soud a následně se o ni opřela i sama Vitásková a v dubnu letošního roku se obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství.

„Toto trestní oznámení jsem po vyhodnocení jeho obsahu založil bez dalších opatření jako zcela bezdůvodné,“ sdělil server šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda, jehož úřadu nejvyšší žalobce oznámení Vitáskové postoupil.

Podle Svobody nebyly v Pelikánově postupu při vydávání hackera žádné chyby.

„Následný nález Ústavního soudu, který toto jeho rozhodnutí zrušil, přitom vybočoval z předchozí judikatury a zásadním způsobem zpřísňoval podmínky, za kterých může ministr o vydání do cizího státu rozhodnout, což ovšem ministr Pelikán v době svého rozhodování nemohl předvídat,“ dodal žalobce.

Jeho rozhodnutí následně potvrdili i jeho nadřízení z Městského státního zastupitelství v Praze.

Nikulin byl v Česku zatčen v říjnu 2016, kromě USA o něj usilovalo i Rusko

Závěry žalobce nechtěla Vitásková pro médium komentovat. Doposud nedostala oficiální informace o neúspěchu svého podnětu. K věci se nechtěl vyjádřit ani samotný Pelikán.

Rusa zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox.

O Rusa se zajímali prezidenti, hovořil o něm i Ryan

Nikulinův případ byl pro Česko z mezinárodního hlediska ožehavý. O jeho vydání se zajímali nejvyšší představitelé USA a Ruska. To jej chtělo kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (79 000 korun) spáchané v roce 2009. S českým prezidentem Milošem Zemanem o extradici hovořil přímo Vladimir Putin loni v Soči. Ministr Pelikán uvedl, že Zeman se několikrát přimlouval, aby Česko vyhovělo právě Rusům.

O údajném hackerovi se zmínil i předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan během své návštěvy Prahy. Na tiskové konferenci potvrdil, že se při svých setkáních s českými politiky zajímal o Nikulinův případ. 

Momentálně je Nikulin ve Spojených státech. Tamní orgány jej nechaly podrobit psychiatrické expertize kvůli ověření příčetnosti. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení. Nález ÚS uvádí jako poslední známé místo Nikulinova pobytu jednu z kalifornských věznic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video