Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

  15:00
Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se nyní za stranu Právo Respekt Odbornost snaží dostat do Senátu na Jihlavsku a jeho soupeřem je i šéf horní komory Miloš Vystrčil z ODS. Nielsen v rozhovoru pro iDNES.cz říká, že chce bojovat i proti snahám státu omezovat dezinformace.

Právník Tomáš Nielsen, který u soudu úspěšně napadal vládní proticovidová opatření, nyní kandiduje do Senátu. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Širší veřejnost vaše jméno zaznamenala v souvislosti s žalobami na proticovidová opatření minulé vlády. Podal jste jich asi třináct a ve čtyřech z nich uspěl.
Čísla teď nejsem schopen potvrdit. Návrhy jsme podávali sami a připojovali se ke spoustě řízení. Myslím, že těch stížností bylo ještě víc.

Co vás přimělo k tomu, že jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Už když jsem v tom březnu, dubnu 2020 začal vystupovat proti těm opatřením, tak důvod nebyl primárně covid, ale protože dvacet let dělám advokacii a najednou jsem začal sledovat, že se právo začíná lámat někde, kde by se lámat nemělo.

Začaly se objevovat věci, které neměly nastat, ať už plošná uzavírka provozoven, uzavírka okresů, uzavření škol, diskriminace neočkovaných. To jsou všechno věci, které jsou z právního hlediska pro mě naprosto nepřijatelné. Po těch dvou letech práce, kdy jsme zjistili, že soudy nejsou schopny účinně poskytnout lidem ochranu, jsem se rozhodl, že zkusím cestu politickou.

O Senát se utká i autor večerníčku Méďové s vítězem Velké pardubické

Teď máme vládu, která ke covidu přistupuje jinak než ta předchozí. Takže jen s tím, že jste člověk, který bojoval proti omezením proti covidu, si nevystačíte. S čím do Senátu chcete jít, když jste si vybral tak těžkého soupeře, jako je předseda Senátu Miloš Vystrčil?
Covid byl jen spouštěč. Poukázal na problémy, které ve společnosti máme. Začínají se objevovat tendence cenzurovat, zasahovat do právních předpisů bez širší diskuse. Chci pomoci vrátit společnost do systému právního státu, zajistit lidem účinnou ochranu před zásahy státu. Jsou snahy státu postihovat jakési takzvané dezinformace, aniž by existovala jasná představa, co to dezinformace je.

Existuje přece nesporný fakt a dezinformace, která je v rozporu s faktem.
Já si to nemyslím. Jednak má každý právo se splést a to ještě neznamená, že je dezinformátor. Druhá věc je, kdo rozhoduje o tom, co je fakt? Před necelým rokem jsme „věděli“, že dvě dávky očkování ukončí covid, dnes už víme, že tomu tak není. Pro mě rozdělování na fakta, lži, dezinformace je strašně nebezpečné nálepkování. Jsem naopak zastánce diskuse, kde mají všichni možnost se vyjádřit, a teprve tak se můžeme posunout dál.

K faktům docházíme při odborné diskuzi

Tak jistě se shodneme na tom, že hlavní město České republiky je Praha. To je fakt. Zeměkoule není placatá, to je také fakt. Dá se tedy stanovit, co je fakt a co není fakt.
Určitě, ale k těm faktům docházíme na základě odborné diskuse. A ta tady prostě dlouhodobě chybí.

Vy jste také mluvčí Charty 2022. Když za minulého komunistického režimu vznikla Charta 77, bylo mi pět let a vám pouhý rok. A Charta 77 vznikla proto, že jsme žili v nesvobodné zemi. Teď ale přece nežijeme v nesvobodné zemi.
To záleží na tom, jak se na to díváte. Tendence státu rozhodovat o tom, co smíme a nesmíme dělat, se zase objevují. Totalita má různé tváře. A diskriminace skupiny lidí, uzavírání škol, místo toho, abychom rozhodovali sami za sebe, tak za nás rozhoduje stát.

Charta 2022, byť bývá někdy prezentována, že jde o vyjádření anticovidistů, ale nemá s covidem nic společného, kromě jediné věci. Cílem je upozornit na základní práva a svobody, kterých si vážíme a které bychom chtěli udržet.

Zrušte povinné očkování proti covidu, než to udělá soud, vyzval senátor vládu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek napsal na Twitteru, že nic jiného než očkování před vážným průběhem covidu neochrání a že to potvrzují i vědecké studie. „Nepodléhejte nesmyslům šířeným maily nebo na sociálních sítích, je zbytečné riskovat zdraví pro nějakého proruského trolla,“ napsal na Twitteru Válek. Ale je to doporučení, nikdo k očkování nikoho nenutí.
Vezměte si, co známe z minulosti. Slyšeli jsme, že očkování nebude nikdy povinné, ale nakonec minulá vláda povinné očkování zavedla...

Nikdy se nestalo povinným.
Bylo povinné pro určité profesní skupiny k nějakému datu. Pan ministr Válek velmi otálel s tím, jestli tu vyhlášku zruší, nebo nezruší. Myslím, že právě návrh na zrušení od skupiny senátorů ho mohl namotivovat, že vyhlášku nakonec zrušil dřív.

Očkování nemá nic společného s nemocí

Vy sám asi nejste očkován proti covidu?
Tuhle otázku nemám rád, protože je zbytečná. Očkování nemá nic společného s nemocí.

A jste tedy očkován?
Chcete to opravdu vědět? Já to zatím nechám, ať je nějaká legrace.

Myslíte, že kdyby se lidé, kteří jsou proti očkování, dozvěděli, že jste očkovaný, nevěřili by vám?
Já si to nemyslím.

Proč jste si vlastně vybral senátní obvod Jihlava? Pocházíte odtamtud?
Do toho regionu jezdím. Líbí se mi ta krajina. Jsem člověk, který rád chodí po přírodě a tam se mi to skutečně líbí.

Bezpráví a totalita? O pandemický zákon se pře senátor s Pro Libertate

Nedokážu říci, že je Putin válečný zločinec

Otočme list. Co říkáte tomu, co se teď děje Ukrajině od února letošního roku?
Na to se nedá říci nic jiného, než že to je šílená katastrofa.

Počíná si podle vás česká vláda správně, když dala vízum o dočasné ochraně více než 400 tisícům lidí z Ukrajiny a že pomáhá Ukrajině proti ruské agresi?
Mně tam chybí odbornost. Vadí mi, že nikdo neřekl, jaká je strategie dočasné ochrany. Naprosto všemi deseti považuji za nezbytné pomoci těm, kteří jsou dotčeni válkou. Vláda ale neřekla, jestli strategie je, aby tady zůstali dlouhodobě, nebo je to skutečně dočasná ochrana.

Je Putin válečný zločinec?
To vám nedokážu říci. To je právní věc. Odmítám styl vystavit lidi takové zrůdnosti, jako je válka.

Je podle vás správné, že Česká republika Ukrajině dodává zbraně?
Já si myslím, že to v tuto chvíli určitě správné není, protože jediný způsob, jak se dá ten válečný konflikt vyřešit, je nevojenský. Je to otázka jednání. Dodávkami zbraní mír nepodpoříme a je mi skutečně líto, že se nepřihlíží k těm obětem.

To už je vrchol zvůle, tvrdí někteří právníci a žalují stát za neočkované

Myslíte ty znásilněné a zabité ukrajinské ženy a jejich děti? Oběti bombardování ve městech jako Vinnycja, Charkov, Mariupol? Mluvíte o těchto obětech ruské agrese?
Myslím oběti války a toho, že ten konflikt trvá.

Koho byste rád viděl jako příštího prezidenta?
Z těch lidí, kteří kandidaturu oznámili nebo naznačili, nevidím nikoho úplně hvězdného. Dovedu si představit paradoxně v této pozici pana Vystrčila. V minulosti ukázal, že má schopnost do určité míry odvážně udělat určité věci na mezinárodní úrovni.

Ale aby mohl kandidovat na prezidenta, to vás nejdřív musí porazit v senátních volbách. Když prohraje v senátních volbách ve svém obvodě, tak asi těžko bude chtít kandidovat na prezidenta celé republiky.
Myslím, že to spolu nesouvisí. Jsou to dvě odlišné věci.

„Budu bojovat za hodnoty, kterým věřím“

Když jsem si hledal podklady pro rozhovor, narazil jsem náhodou na událost z listopadu 1995, kdy ČTK napsala, že hlavní slovo si na manifestaci vzal předseda pražského klubu Komunistického svazu mládeže Tomáš Nielsen a odmítl NATO jako agresivní vojenský pakt a Evropskou unii jako vládu monopolů. Byl jste to vy, nebo je to shoda jména?
Potřebujeme řešit můj životopis? Tehdy jsem tam byl se skupinou studentů. Ty informace jsou trochu zkreslené, čemu se ta demonstrace věnovala, vystupovali jsme proti válce v Jugoslávii.

Bylo to 7. listopadu 1995 a byla to podle dobových zpráv demonstrace k výročí VŘSR. Jde jen o to, zda jste to byl vy, nebo ne. Jestli je to blbost.
Blbost to není. Vlastně stejně jako tehdy i dnes budu bojovat za hodnoty, kterým věřím. Jo jo, bylo to tak.

Síla razí cestu, vyzval zpěvák Landa občany k aktivnímu odporu

Je podle vás správné, že je Česká republika v Evropské unii a NATO?
Pojďme to rozdělit. Severoatlantickou alianci beru jako něco, co je skutečně - a dnes je to víc a víc vidět - pojistkou bezpečnosti a tam dokonce nevidím alternativu.

Takže jste během 27 let změnil pozitivně názor na NATO.
Minimálně jsem získal nové zkušenosti díky tomu, že jsem poznal svět i z praktické stránky. Co se týče Evropské unie, nechápu názory typu „pojďme vystoupit z EU“, protože jsem právník a vystoupení z EU je složitý, dlouhodobý proces. Musíme hájit zájmy České republiky v rámci Evropské unie a udělat vše pro to, aby členské státy získaly zpátky svrchovanou kompetenci vůči EU.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Ubráníme se srážce s asteroidem? Čeští vědci prozradili první výsledky mise DART

  • Nejčtenější

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinské síly vstoupily do Lymanu. Kadyrov chce použít jaderné zbraně

Sledujeme online Ukrajinské jednotky vstoupily do strategického města Lyman na východě země, oznámil ukrajinský armádní mluvčí. Rusko...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zboží z druhé ruky jde na odbyt. Takové léto jsme nezažili, chválí si prodejci

Oblečení, elektronika, kuchyňské náčiní i hračky. To vše teď lidé shání levněji od obchodníků s použitým zbožím....

Covid udeří už v říjnu, očkovat musíme i proti chřipce, míní Dušek a Chlíbek

Zatímco podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v listopadu, šéf Ústavu...

Na dotazy ke covidu a opičím neštovicím odpoví v Rozstřelu primář Dlouhý

Rozstřel Hostem pořadu Rozstřel bude primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý, který je...

Prohráli jsme, ale v pěti obvodech rozhodly jen stovky hlasů, řekl Havlíček

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček přiznal, že hnutí ANO prohrálo ve druhém kole senátních voleb. Posteskl si, že v...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...