Neurážejte naši práci, píše ombudsmance žena z tábora pro uprchlíky

  13:54aktualizováno  13:54
Nenecháváme běhat bosé, hladové děti, napsala v otevřeném dopise veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové zaměstnankyně Správy uprchlických zařízení Anna Černá, která pracuje v táboře v Bělé-Jezové. Ohradila se proti její kritice poměrů v uprchlických zařízeních i proti častým návštěvám politiků. Dopis zveřejnila Správa uprchlických zařízení.

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na deportaci nebo správní vyhoštění. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Zaměstnanci jsou po útocích v médiích, výrocích o tom, jak jsou negramotní, urážejících nepravdách o tom, jak nechávají běhat bosé, hladové děti po táboře apod. vystaveni velkému psychickému tlaku, a přesto dělají svojí práci tak, jak nejlépe to jde,“ píše se v otevřeném dopisu ombudsmance.

Právě Šabatová patří v Česku k největším kritikům poměrů v uprchlických zařízeních. Nedávno třeba prohlásila, že děti uprchlíků mají podle ní nedostatek oblečení, bot i místa na hraní. Žijí v objektivně horších podmínkách, než mají čeští vězni, říká ombudsmanka. Česko tím podle ní porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech i Úmluvu o právech dítěte (více zde).

„Proč se nehovoří o tom, že děti tu mají školu, školku, výtvarnou dílnu, dětské centrum a péči odborně vzdělaných pedagogů volného času? Proč přichází kritika ohledně využívání tlumočníků, když jistě víte, že sehnat tlumočníky se znalostí darí, farsí, hindu, urdu, paštu apod. je velmi obtížné? Pro Vaši informaci uvádím, že např. většina Syřanů hovoří anglicky, takže nemáme problém se s nimi domluvit,“ napsala zaměstnankyně tábora v Bělé-Jezové.

Kdyby šetření veřejné ochránkyně práv v táboře probíhalo profesionálně, byly by Šabatové podle otevřeného dopisu tyto skutečnosti známy. Stejně jako to, že všechny děti jsou po příchodu očkované například proti dětské obrně a že kardiaci či diabetici dostávají všechny nutné léky, inzulin i dietní stravu.

„Jsme nadále zastánci toho, že je třeba cizince zajišťovat, a to z důvodu obavy před jejich útěkem,“ prohlásil po nedávném setkání s Šabatovou ministr vnitra Milan Chovanec. „Neshodujeme se v některých bodech jako je platba zadržených cizinců za ubytování, neshodujeme se v přítomnosti bezpečnostní agentury přímo v těch zařízeních,“ řekl ministr vnitra. Začnou se podle něj zveřejňovat jídelníčky, fotografie a videa z uprchlických zařízení (více zde).

„Otevřená zůstává především otázka, jestli zařízení Bělá-Jezová je vhodné pro rodiny s dětmi, nebo ne. Tam se ten názor zatím liší,“ prohlásila po jednání s Chovancem veřejná ochránkyně práv. Ministr vnitra uvedl, že do českých detenčních zařízení se budou moci jít podívat velvyslanci evropských zemí, kteří o to projevili zájem, a že do táborů se budou moci jít podívat novináři z „vybraných médií“.

Zaměstnankyně tábora v Bělé-Jezové v otevřeném dopise ombudsmance také napsala, proč nejsou terčem její kritiky „nedůstojné a mnohočetné návštěvy ze strany některých politiků“ v Bělé-Jezové. „S nadsázkou se dá říci, že k nám chodí jako do ZOO... toto je pro migranty nedůstojné a ponižující jednání!“ napsala Anna Černá ze Správy uprchlických zařízení.

„Osobně pracuji v tomto zařízení 10 let a jsem přesvědčená o tom, že nejen já, ale všichni moji kolegové a spolupracovníci, vykonáváme práci dobře, s plným nasazením, s dostatečnou dávkou sociálního cítění, s dostatečným vzděláním a s dobrou jazykovou vybaveností. Důrazně se ohrazuji proti Vašemu výroku, že personál v Bělé je laxní,“ píše se v otevřeném dopise.

„Ne každý zaměstnanec bydlí v anonymitě velkého města ... většina z nás je z malých vesnic nebo městeček, a čelíme pak dotazům ‚co s těma lidma v té Bělé děláte?’... jak je asi mámě, která přijde po dvanáctihodinové směně z práce a musí vysvětlovat svým dětem, že v práci nikomu neubližuje?“ napsala Šabatová Černá.

Informace Šabatové odmítli po návštěvě Bělé politici ODS

Proti kritice ombudsmanky Šabatové k poměrům v Bělé-Jezové se v pátek ohradili politici ODS, kteří se šli osobně do tábora ve čtvrtek podívat. Zamířila tam senátorka Veronika Vrecionová, její kolega z horní komory parlamentu Tomáš Grulich a místopředseda ODS Martin Kupka.

„V uplynulých dnech se v médiích objevila informace o tom, že situace v Jezové je katastrofální. S touto informací přišla ombudsmanka Šabatová a například poslanec za ANO Jiří Zlatuška. Z pozorování na místě máme zcela opačný dojem, než paní ombudsmanka. O nelegální migranty je řádně postaráno a neshledali jsme žádné porušování zákonů naší země,“ řekl Kupka.

„Situace je složitá, ale v žádném případě jsem na místě neviděla nic z toho, co dramaticky v médiích popisovala paní Šabatová. O cizince je v rámci možností řádně postaráno. Popisovat situaci ‚jako horší než v českých věznicích je zcela mimo mísu. Naopak bych chtěla ocenit práci personálu zařízení, který složitou situaci zvládá nad očekávání profesionálně,“ uvedla Vrecionová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Další z rubriky

VIDEO: Po týdnu do údolí. Boží Dar se vzpamatovává ze sněhového sevření

Boží Dar se pomalu vzpamatovává ze sněhové kalamity, silničáři postupně...

Po týdnu, kdy sněhová nadílka komplikovala život na horách, se někteří lidé dostali z Božího Daru do údolí. Dětem pak...

Odstartuji volby na dálku pro občany žijící v zahraničí, slibuje Hamáček

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček při rozhovoru pro iDnes,cz

Ministr vnitra Jan Hamáček je spíš vidět jako předseda ČSSD, který neustále uklidňuje spory ve vlastní straně. Jeho...

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz