ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zavřeli jste večerky bez pořádného důvodu. Soud opět kárá zdravotnictví

  • 154
V novém rozhodnutí Nejvyšší správní soud uvedl, že ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo zákaz nočního prodeje ve večerkách. Dubnová opatření, kdy byl maloobchodní prodej zakázán mezi 22. a 6. hodinou, proto byla podle soudu v rozporu se zákonem. Několik dalších opatření, která souvisela s pandemií, soud již v minulosti také smetl ze stolu.

Aktuálně platným opatřením, které obsahuje obdobné omezení, se soud zabývat nemohl. Firma Karel Vávra - potraviny s.r.o., která provozuje obchod v Praze, totiž zpochybnila jen dvě opatření z dubna. 

Ministerstvo zakázalo maloobchodní prodej mezi 22:00 a 05:59. Opatření dopadalo na nonstop prodejny potravin, drogerie, tabáku či tisku. Obě mimořádná opatření byla vždy po týdnu účinnosti zrušena novým, obsahově obdobným opatřením, proto je soud nemohl zrušit, ale jenom konstatovat nezákonnost.

Chybělo konkrétní zdůvodnění

Nejvyšší správní soud připomněl, že pandemický zákon požaduje, aby ministerstvo odůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s konkrétními činnostmi. Ministerstvo jen obecně konstatovalo, že riziko spočívá v setkávání a kontaktech nehomogenních skupin lidí ve vnitřních prostorech. Podle soudu ale u malé prodejny potravin nestačí pouze obecné odůvodnění. Stejnou logikou by totiž bylo možné zakázat jakýkoli kontakt mezi lidmi.

NSS podle soudkyně Jitky Zavřelové nežádá po ministerstvu, aby u takto rozsáhlých opatření vyhotovovalo „telefonní seznam“ všech omezovaných aktivit, ve kterém do detailů rozebere hygienické aspekty každé z nich. Mělo by však omezované aktivity aspoň typově rozčlenit na více a méně rizikové.

„Nelze vycházet jednoduše z toho, že stejné riziko, pokud jde o setkávání osob, představuje v noci otevřená malá prodejna potravin a divadelní sál plný lidí, kolektivní a oproti tomu individuální sportovní aktivita, byť provozovaná ve vnitřních prostorách, maloobchodní prodej ve vnitřních prostorách a naopak na venkovních tržištích,“ uvedla Zavřelová.

Soud připomněl, že už vícekrát ministerstvo zdravotnictví upozornil na důležitost odůvodňování mimořádných opatření, která se z povahy věci zásadním způsobem dotýkají širokého spektra práv a svobod právnických i fyzických osob.

Soud smetl také uzavření obchodů a služeb

Nejvyšší správní soud 22. dubna zrušil také opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další zařízení uzavřené i po konci nouzového stavu. Důvodem byla vážná procesní vada, opatření nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády. Ministerstvo zdravotnictví tehdy dostalo čtyři dny na opravu opatření.

Mizerně odůvodněné, řekl soud a opatření státu k pozitivně testovaným zrušil

Kvůli Nejvyššímu správnímu soudu muselo ministerstvo zdravotnictví také aktualizovat svá opatření o pozitivně testovaných zaměstnancích a OSVČ. V rozsahu povinností se nic nezměnilo, resort musel opatření opět pouze lépe zdůvodnit. Zaměstnanci a OSVČ s pozitivním antigenním testem tak stále musí kontaktovat svého lékaře a podrobit se konfirmačnímu PCR testu. Opravené opatření začalo platit od soboty 15. května.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video