Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Soud smetl uzavření obchodů a služeb. Vláda jej špatně zavedla

  14:59aktualizováno  17:27
Nejvyšší správní soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého zůstaly obchody, restaurace a další zařízení uzavřené i po konci nouzového stavu. Důvodem je vážná procesní vada, opatření nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády. Ministerstvo zdravotnictví má nyní čtyři dny na opravu opatření, než rozhodnutí soudu vejde v platnost.

„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví se ruší čtvrtým dnem po právní moci tohoto rozsudku. Důvodem pro zrušení celého opatření je vážná procesní vada při jeho vydávání, opatření nebylo vydáno s předchozím souladem vlády, jak stanovuje zákon,“ vysvětlil předseda senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Soudci zrušili také opatření, které zakazovalo shromažďování více než dvou lidí. Mimo nouzový stav podle nich nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí. 

Langášek zdůraznil, že ministerstvo může pouze stanovit hygienické podmínky pro konání shromáždění, případně stanovit maximální kapacitu účastníků, koná-li se shromáždění uvnitř. Jinak však omezovat shromáždění nesmí. 

Stejně si zákon vyložila také Policie ČR, která minulý týden oznámila, že policisté nemohou ani nebudou kontrolovat volný pohyb a počet osob na veřejnosti, neboť to pandemický zákon neumožňuje.

Nelze omezit setkávání v rodinách

Podle soudu se omezení shromažďování nemůže týkat ani setkávání v rodinách, návštěv rodičů či sourozenců. Opatření, které v Česku platilo od konce nouzového stavu, podle soudců také porušovalo právo na projevení náboženského vyznání. Ministerstvu zdravotnictví také podle soudu nepřísluší zasahovat do průběhu náboženských obřadů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a povinnosti při bohoslužbě sedět.

„Zákaz setkávání rodin v domácnostech by představoval neústavní zásah do základního práva na respektování soukromého a rodinného života“, uvedl Nejvyšší správní soud v odůvodnění.

Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí padlo neveřejně, soudci výsledek oznámili na tiskové konferenci. Hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.

Podle soudců musí ministerstvo také důsledně rozlišovat a dodržovat pojmy zákaz, omezení a stanovení podmínek, jak s nimi pracuje pandemický zákon. Co zákon umožňuje jen omezit nebo regulovat podmínkami, nelze zakazovat. Soud navíc apeloval na řádné odůvodnění všech opatření.

„Ministerstvo zdravotnictví dosud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu neobdrželo a zná pouze informace uvedené v tiskové zprávě soudu,“ napsala redakci iDNES.cz mluvčí resortu Jana Schillerová. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger chce zrušená opatření nahradit novými, uvedl ve čtvrtek po jednání vlády.

Pandemický zákon svěřil Nejvyššímu správnímu soudu pravomoc přezkoumávat opatření přijatá v rámci boje proti šíření nákazy. NSS doposud žádné opatření nezrušil. U jednoho sice konstatoval nezákonnost, zrušit ho však nemohl, protože mezitím pozbylo platnost. 

Šlo o starší verzi opatření o testování zaměstnanců, bylo podle soudu nedostatečně odůvodněné. Dalšími 31 podněty se soud ještě zabývá. Některé dříve postoupil Městskému soudu v Praze, další návrh, taktéž podaný kvůli testování zaměstnanců ve firmách, zamítl.

Opatření z 10. dubna, později ještě dvakrát aktualizované, s odkazem na pandemický zákon omezuje provoz maloobchodu a stravovacích služeb, stanovuje výjimky pro některé prodejny a služby, zakazuje koncerty či divadelní produkce, kongresy a vzdělávací akce, dále reguluje provoz sportovišť a mnoho dalšího. Součástí opatření je také zákaz veřejných i soukromých akcí, při kterých se potkají více než dva lidé.

Arenberger se zásahu soudů obával

Do 11. dubna byly obchody a provozovny uzavřeny na základě opatření během nouzového stavu. Ten však od 12. dubna v Česku po půl roce skončil. Vláda tak musela vydat nová opatření na základě pandemického zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví. Tyto právní předpisy dávají vládě menší pravomoc, už například nesmí vyhlašovat noční zákaz vycházení či zákaz pohybu mezi okresy.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se právě kvůli tomu dostal krátce po uvedení do funkce do roztržky s právníky i veřejností. Ti kritizovali, že se i po konci nouzového stavu rozhodl zachovat zákaz shromažďování na veřejnosti pro skupiny více než dvou lidí. Původně přitom uznal, že mu pandemický zákon takové pravomoci nedává. Později však otočil a rozhodl se opatření zachovat.

„Celou problematiku jsme konzultovali s řadou právníků a stanovisek máme několik. Vycházíme jak ze zákona pandemického, tak z dalších zákonů, které jsou zaměřené na ochranu lidského zdraví. Tyto zákony nám umožňují takové omezení vydat,“ upřesnil ministr. 

Šest vln rozvolňování. Prioritou jsou školy, hospody a divadla budou poslední

Arenberger také doplnil, že předpokládá, že se lidé budou podle nařízení chovat, dokud ho případně za 14 dnů nezruší soud. To pobouřilo řadu právníků. „Tento přístup ministra mě velmi mrzí. Před několika dny sliboval, že bude zachovávat Ústavu České republiky a zákony a uvádět je v život,“ připomněl Arenbergerův závazek ze začátku jeho funkčního období právník Jan Wintr.

Autor:
  • Nejčtenější

Dítě spolykalo syrové fazole a po výplachu žaludku zemřelo, lékaře stíhají

Státní zastupitelství podalo obžalobu na lékaře pro usmrcení z nedbalosti. Podle vyšetřovatelů je odpovědný za smrt...

Do boje o Hrad se hlásí další osobnosti. Eben ani Hašek kandidovat nebudou

Premium Již za necelé dva roky bude mít Česko nového prezidenta. Kandidaturu více či méně oznámili čtyři uchazeči, další svou...

Absolutně šílené, hlásí aerolinky. Indičtí boháči prchají před virem

Indičtí boháči platí ohromné částky, aby se dostali pryč ze země těžce stižené koronavirovou pandemií. Soukromé letecké...

Lidé mohou od 10. 5. venku odložit roušku. Otevřou obchody i další služby

Rozvolňování protikoronavirových opatření pokračuje. Lidé budou moci od 10. května venku odložit roušku a kromě obchodů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do škol se vrací druhý stupeň v sedmi krajích, obchody se otevřou 10. května

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Očkovaní by mohli od 15. května snadněji cestovat, řekl Babiš poslancům

Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše již s některými státy ve své okolí - se sousedy, ale i s Maďarskem a...

Legenda kardiochirurgie končí. Pirk už nepovede kardiocentrum IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální...

S východními členy NATO se Zeman sejde přes video, možná se zmíní Vrbětice

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky....

Vědci testují účinky inhalace vodíku, mohl by urychlit zotavení po covidu

Experimentálnímu výzkumu zaměřenému na účinek vdechování molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...