Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví se ruší čtvrtým dnem po právní moci tohoto rozsudku. Důvodem pro zrušení celého opatření je vážná procesní vada při jeho vydávání, opatření nebylo vydáno s předchozím souladem vlády, jak stanovuje zákon,“ vysvětlil předseda senátu Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.
Soudci zrušili také opatření, které zakazovalo shromažďování více než dvou lidí. Mimo nouzový stav podle nich nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí.
Langášek zdůraznil, že ministerstvo může pouze stanovit hygienické podmínky pro konání shromáždění, případně stanovit maximální kapacitu účastníků, koná-li se shromáždění uvnitř. Jinak však omezovat shromáždění nesmí.
Stejně si zákon vyložila také Policie ČR, která minulý týden oznámila, že policisté nemohou ani nebudou kontrolovat volný pohyb a počet osob na veřejnosti, neboť to pandemický zákon neumožňuje.
Nelze omezit setkávání v rodinách
Podle soudu se omezení shromažďování nemůže týkat ani setkávání v rodinách, návštěv rodičů či sourozenců. Opatření, které v Česku platilo od konce nouzového stavu, podle soudců také porušovalo právo na projevení náboženského vyznání. Ministerstvu zdravotnictví také podle soudu nepřísluší zasahovat do průběhu náboženských obřadů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a povinnosti při bohoslužbě sedět.
„Zákaz setkávání rodin v domácnostech by představoval neústavní zásah do základního práva na respektování soukromého a rodinného života“, uvedl Nejvyšší správní soud v odůvodnění.
Zásah má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí padlo neveřejně, soudci výsledek oznámili na tiskové konferenci. Hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.
Podle soudců musí ministerstvo také důsledně rozlišovat a dodržovat pojmy zákaz, omezení a stanovení podmínek, jak s nimi pracuje pandemický zákon. Co zákon umožňuje jen omezit nebo regulovat podmínkami, nelze zakazovat. Soud navíc apeloval na řádné odůvodnění všech opatření.
„Ministerstvo zdravotnictví dosud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu neobdrželo a zná pouze informace uvedené v tiskové zprávě soudu,“ napsala redakci iDNES.cz mluvčí resortu Jana Schillerová. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger chce zrušená opatření nahradit novými, uvedl ve čtvrtek po jednání vlády.
Pandemický zákon svěřil Nejvyššímu správnímu soudu pravomoc přezkoumávat opatření přijatá v rámci boje proti šíření nákazy. NSS doposud žádné opatření nezrušil. U jednoho sice konstatoval nezákonnost, zrušit ho však nemohl, protože mezitím pozbylo platnost.
Šlo o starší verzi opatření o testování zaměstnanců, bylo podle soudu nedostatečně odůvodněné. Dalšími 31 podněty se soud ještě zabývá. Některé dříve postoupil Městskému soudu v Praze, další návrh, taktéž podaný kvůli testování zaměstnanců ve firmách, zamítl.
Opatření z 10. dubna, později ještě dvakrát aktualizované, s odkazem na pandemický zákon omezuje provoz maloobchodu a stravovacích služeb, stanovuje výjimky pro některé prodejny a služby, zakazuje koncerty či divadelní produkce, kongresy a vzdělávací akce, dále reguluje provoz sportovišť a mnoho dalšího. Součástí opatření je také zákaz veřejných i soukromých akcí, při kterých se potkají více než dva lidé.
Arenberger se zásahu soudů obával
Do 11. dubna byly obchody a provozovny uzavřeny na základě opatření během nouzového stavu. Ten však od 12. dubna v Česku po půl roce skončil. Vláda tak musela vydat nová opatření na základě pandemického zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví. Tyto právní předpisy dávají vládě menší pravomoc, už například nesmí vyhlašovat noční zákaz vycházení či zákaz pohybu mezi okresy.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger se právě kvůli tomu dostal krátce po uvedení do funkce do roztržky s právníky i veřejností. Ti kritizovali, že se i po konci nouzového stavu rozhodl zachovat zákaz shromažďování na veřejnosti pro skupiny více než dvou lidí. Původně přitom uznal, že mu pandemický zákon takové pravomoci nedává. Později však otočil a rozhodl se opatření zachovat.
„Celou problematiku jsme konzultovali s řadou právníků a stanovisek máme několik. Vycházíme jak ze zákona pandemického, tak z dalších zákonů, které jsou zaměřené na ochranu lidského zdraví. Tyto zákony nám umožňují takové omezení vydat,“ upřesnil ministr.
Šest vln rozvolňování. Prioritou jsou školy, hospody a divadla budou poslední |
Arenberger také doplnil, že předpokládá, že se lidé budou podle nařízení chovat, dokud ho případně za 14 dnů nezruší soud. To pobouřilo řadu právníků. „Tento přístup ministra mě velmi mrzí. Před několika dny sliboval, že bude zachovávat Ústavu České republiky a zákony a uvádět je v život,“ připomněl Arenbergerův závazek ze začátku jeho funkčního období právník Jan Wintr.