Ve Sněmovně to vřelo, Tlustý nazval levicové poslance bolševiky. | foto: ČTK

Nejde vám o pacienty, ale o moc, znělo Sněmovnou

  • 396
Poslanci zahájili svoji úterní schůzi plamennou debatou nad kontroverzním zákonem o neziskových zdravotnických zařízeních. Navrhují ho poslanci ČSSD a KSČM, proti je především ODS a hejtmani. Pokud Sněmovna návrh schválí, Senát ho zřejmě zamítne a napadne u Ústavního soudu.

ČTĚTE TAKÉ:
Julínek: Kvůli Rathovi se 80 lidí nedočká ledviny
 (+ video)

Poslanci a hejtmani z ODS označili návrh zákona za pokus o znárodnění nemocnic, kterým tak hrozí zrušení. Středočeský hejtman Petr Bendl krátce před schůzí vyzval poslance, aby pro návrh levicových poslanců ruku nezvedli. - více zde

Ministr zdravotnictví David Rath označil slova ODS za lež, o žádné rušení nebo znárodňování nemocnic podle něj nejde.

Bůh s vámi, bolševici
Poslanci nejprve řešili, jestli už byla rozprava o zákonu dostatečná a zda dostali slovo všichni, kteří k tomu mají co říct. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek se domnívá, že slovo nedostali pojištěnci a skuteční vlastníci nemocni, tedy zástupci krajů.

"KDU je vrcholně ukraden mocenský zájem ČSSD i mocenský zájem ODS, nám záleží na právu pacienta, na právu pojištěnce, na právu toho, kdo si každý měsíc poctivě platí v naději, že dostane veřejnou zdravotní péči takovou, o jaké se sám rozhodne," řekl Kalousek.

"Ale s těmi žádná rozprava neproběhla. Jestli odmítáte rozpravu s oprávněnými vlastníky a jestli odmítáte rozpravu s oprávněnými pojištěnci, pak vám nejde o zdravotnictví, nejde vám o pacienta, jde vám jenom o aroganci moci. Bůh s vámi," dodal.

Kvůli neochotě přizvat k rozpravě zástupce krajů a pacientů se do levicových poslanců pustil i poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

"Ačkoliv si to vy, bolševici, myslíte, tak v demokratickém státě nemůžete občanům-pacientům oznámit bez jakékoliv diskuse, že zdravotní péči pro ně a za jejich peníze, které platí do zdravotních pojišťoven, budou poskytovat jenom ti, kteří před vás přilezou po kolenou a pan ministr Rath je z nějakých neznámých historických důvodů má nadále rád," hřímal Tlustý.

Hejtmani ať mlčí
Poté poslanci na návrh ODS hlasovali, zda umožní přítomnost hejtmanů při rozpravě o zákonu. Návrh zamítli. O chvíli později byla sněmovní schůze přerušena. ODS svolala zasedání svého klubu.

Před šestou hodinou poslanci znovu usedli do lavic.

Jaroslav Krákora, jeden z navrhovatelů zákona pak shrnul údajné výhody překládaného zákona. Uvedl například, že neziskovou nemocnici nebude možné poslat do konkurzu. Zákon také podle něj garantuje dostupnost péče pro každého na bázi neziskového zařízení, takže všechny prostředky musí být znovu investovány do provozu nemocnice. Krákora předeslal, že bude zaručena taky kontrola zdravotní péče a kontrola hospodaření.

"Prosím, pomozte nám zachránit nemocnice, jinak je dlouho mít nemusíme, budou-li je kraje decimovat za účelem zisku," dodal na závěr Krákora.

Zákon o nemocnicích se do Sněmovny vrátí v lednu

Poslanci vrátili návrh zákona zpět výborům, projednávat ho budou nejdříve v lednu. Podle navrhovaného zákona se mají nemocnice stát neziskovými institucemi. V současnosti spravují většinu nemocnic kraje, ale i soukromé společnosti. Pokud nemocnice na neziskový režim nepřejdou, hrozí jim do dvou let zánik. Podle kritiků zákon porušuje Ústavu České republiky.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video