Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nechte rozhodnout dítě, jestli chce jet na tábor, radí koordinátor kampaně

Každý rok se v létě pořádají tisíce táborů pro děti. Ne všechny jsou ale bezpečné. Výjimkou nejsou tábory, které nejsou zajištěny hygienicky, na jiných děti nemají dostatečný dohled. "Při výběru tábora je třeba postupovat velmi obezřetně," radí koordinátor kampaně Opravdu dobrý tábor Jakub Kořínek.

Podle Kořínka je pochopitelný strach rodičů před tábory poté, co byl odhalen případ zneužívání v turistickém oddíle Malý princ (o zneužívání čtěte více zde).

"Právě proto jsme přesvědčeni a prosazujeme, že při výběru tábora je třeba postupovat velmi obezřetně. Velikou výhodou je celoroční činnost dětí v nějakém oddíle, kdy mají rodiče možnost blíže se seznámit s činností i vedoucími osobně," uvádí Kořínek.

Na táborech se snaží podobným jevům předcházet, například náročným systémem kvalifikací vedoucích.

Při výběru tábora je důležitá spoluúčast samotného dítěte. "Musí na tábor chtít jet a samo se vyjádřit, na který. Nesmí být na tábor umístěno," doporučuje Jakub Kořínek. Nabídka táborů je dnes široká, existují například i tábory zaměřené na adrenalinové sporty.

Jakub Kořínek má sám dlouholetou zkušenost s vedením táborů. "Naštěstí jsem ale nikdy nezažil táborovou úplavici nebo podobnou katastrofu ani vážný úraz," říká.

Práce s dnešními dětmi je podle něj náročnější, vytrácí se úcta k autoritám. "Děti jsou ale stále dětmi, chtějí si hrát, prožívat dobrodružství, romantiku," je přesvědčen Kořínek.

Jak vybrat ten správný?
Ondřej Gabriel z tiskového odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR doporučuje rodičům zjistit si, zda tábor pořádá organizace, která má podporu ministerstva.

"Pokud tomu tak je, mají rodiče záruku, že táborovým vedoucím je skutečně kvalifikovaný člověk, který musí složit příslušné zkoušky u organizace akreditované u ministerstva," konstatuje Gabriel.

"O  pořadatelích by měli také zjistit maximum informací, například z internetu, zjistit si třeba reference od jiných rodičů, seznámit se s vedoucím osobně," jmenuje možné způsoby, které mohou zabránit problémům.

Kampaň Opravdu dobrý tábor se koná již čtvrtým rokem. Pořádá ji sdružení Pionýr a je zaměřena především na poskytování informací o tom, jakým způsobem vybírat tábor a na co si dát pozor. "Může to být užitečná pomůcka," připouští Ondřej Gabriel z ministerstva.

. Odpovědi Jakuba kořínka najdete zde

Hlavní částí jsou webové stránky, na nichž jsou rozvedena kritéria, která by měl splňovat tábor, aby o něm bylo možné říct, že je dobrý a přínosný pro dítě," jmenuje Jakub Kořínek.

Na stránkách jsou uveřejněny také další doplňkové informace. "Je zde příkladový seznam věcí na tábor, upozornění na krizové situace, které mohou na táboře nastat. Pro jednodušší orientaci jsme formulovali také hlavní osmero zásad, podle nichž by se mělo vybírat," přibližuje Kořínek.

Mezi hlavními zásadami jsou kvalifikované vedení, bezpečnost, zdravotní zabezpečení nebo poskytnutí dostatečného množství informací pro všechny.

Některým situacím se podle Kořínka zabránit nedá. "Jsou ale situace, kterým lze předcházet. Věcí, které mohou nastat, je spousta, zajištění kvalifikovanosti vedoucích pravděpodobnost jejich výskytu zcela neodstraní, může ji ale výrazně snížit," míní Jakub Kořínek.

Otázku bezpečnosti táborů otevřel případ turistického oddílu Malý princ. Dva z vedoucích byli právě dnes odsouzeni za to, že nutili k sexuálním praktikám 22 chlapců od sedmi do čtrnácti let. - čtěte Soud potrestal vedoucí za sadistický sex s chlapci


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video