David Rath na tiskové konferenci k soudnímu zákazu proplácení poplatků (10. dubna 2009)

David Rath na tiskové konferenci k soudnímu zákazu proplácení poplatků (10. dubna 2009) | foto: Jan Třeštík, ČTK

Ne jeden, ale dva Rathové „šéfují“ Středočeskému kraji

  • 115
Kdo si zadá na webovém portálu středočeského krajského úřadu do kolonky telefonní seznam příjmení Rath, bude možná překvapen. Systém mu totiž nenajde jen kontakt na hejtmana Davida Ratha, ale i na dalšího "zaměstnance" kraje. Michala Ratha, staršího hejtmanova bratra. Na úřadě působil již za vedení Petra Bendla, nyní povýšil.

Pro střední Čechy však překvapivě nezačal pracovat až poté, co David Rath usedl v listopadu do hejtmanského křesla. Jako referent oddělení integrované prevence tu pracoval už pro minulé vedení kraje. Teprve teď se však z referentského místa posunul do vedoucí pozice.

Michal Rath odmítá, že by jeho povýšení souviselo s tím, že kraji šéfuje jeho mladší bratr David Rath. Připouští však, že kdyby se po krajských volbách nezměnilo politické vedení, výběrové řízení, které ho do funkce šéfa oddělení integrované prevence vyneslo, by se asi nekonalo.

"Výběrové řízení by asi nebylo, nedošlo by ke změnám ne postech vedoucích odborů. Spousty lidí změnilo místo v souvislosti s volbami, hodně míst se uvolnilo," řekl.

Jak však přiznal, s nástupem jeho mladšího bratra do hejtmanské pozice se mu trochu zkomplikovala situace. "Radost jsem z toho neměl, ale co jsem mohl dělat," řekl ČTK Michal Rath.

Mluvčí: Hejtman Rath to nebude komentovat

Vyjádření hejtmana Ratha se MF DNES nepodařilo sehnat. Podle krajské mluvčí Berill Maschekové se do výběrového řízení na šéfa oddělení přihlásili celkem tři lidé. A Michal Rath byl podle ní nejlepší. "Měl nejlepší test a odpovídající vzdělání a praxi," tvrdí Mascheková.

Agentuře ČTK Mascheková řekla, že David Rath nebude kariérní postup svého bratra komentovat. "Hejtman se k tomu vyjadřovat nebude, protože to je věc státní správy a on jako zástupce samosprávy tu věc nemá šanci jakkoliv ovlivnit," uvedla.

Komise, která vítěze výběrových řízení vybírá, však bývá zpravidla složena z lidí hejtmanovi blízkých. Zasedá v ní většinou ředitel krajského úřadu, zástupce personálního oddělení či vedoucí odboru, pod které oddělení spadá. A právě tyto úředníky hejtman David Rath po svém nástupu do čela kraje vyměnil a dosadil za ně "své" lidi.

Výměny na vyšších úřednických postech zdůvodnil tím, že předchozí šéfové byli příliš úzce spjati s Občanskou demokratickou stranou, která Středočeský kraj vedla v minulých osmi letech.

"V oboru se pohybuji dlouhou dobu, vystudoval jsem to. Do výběrového řízení se přihlásilo více lidí a v podstatě ta činnost je natolik specializovaná a komplikovaná, že kdo to nějakou dobu nedělá v praxi, nemůže to dělat," argumentuje Michal Rath.

Přihlásili se i další zájemci, neměli však zkušenosti

Doplňuje, že když na podobné místo krajský úřad vypíše výběrové řízení, obtížně hledá použitelné lidi. "Přihlásili se i další lidé a ukázalo se, že nemají zkušenosti. Zůstal jsem jen já, kolegové z krajského úřadu se nehlásili," říká Rath starší. Je zároveň místostarostou obce Zbuzany u Prahy, není však členem ČSSD.

"Nejsem členem žádné strany a ani nechci být," podotýká Michal Rath. Ve vedoucí funkci si platově polepší. Podle mluvčí Maschekové asi o čtyři tisíce korun měsíčně.

Michal Rath se mohl do výběrového řízení na post šéfa oddělení integrované prevence přihlásit díky tomu, že bývalá vedoucí přešla do jiného oddělení. Před časem totiž došlo k organizační změně krajského úřadu.

Jedno oddělení odboru životního prostředí bylo zrušeno, jiné rozděleno na dvě části s dvěma vedoucími. Právě jedno z těchto nově vzniklých oddělní teď vede bývalá vedoucí Michala Ratha.

Tím, že přešla jinam se její místo uvolnilo. Jmenování a odvolávání vedoucích oddělení je totiž upraveno zákonem o úřednících samosprávných územních celků. Smyslem tohoto zákona je mimo jiné omezit možnost personálních změn na postech úředníků, kteří vykonávají přenesený výkon státní správy. Do této přenesené působnosti nelze samosprávě zasahovat a odvolat vedoucího úředníka z funkce jde jen z určitých důvodů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video