Bouřky přinesly kroupy, srážky vlaků se stromy i velké výpadky elektřiny

  6:37aktualizováno  8:56
Českem se v noci přehnaly prudké bouřky. V Karlovarském kraji místy padaly až dvoucentimetrové kroupy. V Jeseníkách a na Křivoklátsku narazily vlaky do spadlých stromů, nikomu se ale nic nestalo. Hasiči evakuovali i dětské tábory, bez proudu se ocitly desítky tisíc domácností.

„V současné době se na našem území už bouřky nevyskytují, nebo zeslábly,“ řekl po sedmé hodině ráno iDNES.cz Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Doplnil, že aktuální pás přeháněk se táhne od Prachaticka po Jeseníky.

Podle grafu ČHMÚ před půlnocí během jedné minuty uhodilo maximálně téměř 400 blesků (graf najdete zde).  

V noci nejvíc napršelo v Karlovarském kraji, na severozápadě Ústeckého kraje a v Jeseníkách. Jeden z nejvyšších srážkových úhrnů hlásí stanice Karlovy Vary - Olšová Vrata, kde za tři hodiny, mezi úterní půl jedenáctou a středeční půl druhou ráno napršelo 41,6 milimetru. V Sokolově některé domy zaplavila voda a kroupy z ulice, protože kanalizace nestíhala vodu odvádět. Krupobití trvalo asi čtvrt hodiny.

Kalamita v pěti okresech

Bez elektrického proudu se kvůli bouřce ocitly desítky tisíc domácností. "Poruchovost vznikla během postupu bouřky na celém distribučním území ČEZ, tedy od západu a severu na východ země," sdělila iDNES.cz mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. "Na západě a severu republiky se podařilo velkou část poruch opravit," uvedla v 8:45 Půlpánová.

V osm hodin ráno byl nicméně z důvodu velké poruchovosti vyhlášen kalamitní stav v okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná.

Naopak nejméně napršelo na jihu a jihovýchodě Moravy, kde spadlo do jednoho milimetru srážek. Tam ale srážky ještě míří a lokálně by tu za 24 hodin mohlo spadnout až 20 milimetrů. „Není vyloučeno, že jihovýchod Moravy zasáhnou bouřky, ale už nebudou tak silné,“ doplnil Borovička. 

Hasiči evakuovali dětské tábory a hasili dům zapálený bleskem

Nepřízeň počasí zkomplikovala i dopravu na železnici. Středočeská policejní mluvčí Michaela Nováková uvedla, že kolem půl páté ráno mezi obcemi Račice a Újezd nad Zbečnem najel vlak do spadlého stromu. V soupravě žádní cestující nebyli.

Vlak narazil do spadlého stromu také na železniční trati z Branné do Ramzové v Olomouckém kraji. „Nikomu z cestujících se nic nestalo. Situaci na místě řeší hasiči Správy železniční dopravní cesty,“ informovala mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste řádění bouřky, či jiné rozmary počasí, nebo jakoukoliv zajímavou událost?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Podle webu Českých drah omezovaly či omezují následky bouřek železniční dopravu na mnoha dalších místech republiky. Popadané stromy odstraňují mimo jiné mezi Novým Borem a Českou Lípou, Milevskem a Božejovicemi, Vráží u Písku a Čížovou, Františkovými Lázněmi a Vojtanovem, Kubovou Hutí a Volyní či Bludovem a Horní Lipovou.

Stromy ztěžují cestu i autům, podle údajů v jednotném systému dopravních informací spadly na silnici třeba u obce Spáňov na Domažlicku, u Metylovic na Frýdeckomístecku či u Višňové na Příbramsku.

08.července 2015 v 02:20, příspěvek archivován: 08.července 2015 v 07:16

Břink #blesk #praha #storm #bouřka pic.twitter.com/fAaS3pGVjc

„Hasiči zasahovali za prvních středečních sedm hodin v souvislosti s počasím celkem u 52 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy na komunikaci, ale i na vozidla a dráty elektrického vedení,“ popsala mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Nejhorší situace byla podle ní v okrese Ústí nad Orlicí. Hasiči tam evakuovali i dva dětské tábory u Nekoře. „Děti jsou v pořádku,“ ujistila.

Po zásahu bleskem začal hořet rodinný dům v Hodoníně na Chrudimsku. Uvnitř nikdo nebyl. Hasiči našli psa, kterého před plameny zachránili.

Fotogalerie

Přes devadesát událostí kvůli bouřkám a silnému větru řešili i hasiči v Ústeckém kraji. „V drtivé většině šlo o spadlé stromy a větve na komunikace,“ popsal mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Doplnil, že například před třetí hodinou ráno evakuovala jednotka litoměřických hasičů 17 dětí a 8 dospělých z ostrova Deli na Žernoseckém jezeře v Píšťanech, kde spadl strom na stan. Další strom pak spadl na stan v blízkém kempu. Nikdo nebyl zraněn.

Ještě v úterý bojovali jihočeští hasiči za teplot před třicet stupňů s celou řadou požárů. V noci pak přišla prudká letní bouřka, která zcela změnila charakter výjezdů. „Hasiči měli práci se stromy, které popadaly na silnice, a bránily tak v provozu. Nejvíce stromů odklidili hasiči na Strakonicku a na Písecku. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby ani škody na majetku. Přestože v tuto chvíli naše jednotky stále ke spadaným stromů ještě vyjíždějí, situace se již uklidnila,“ popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Silné bouřky se prohnaly i Plzeňským krajem. „Náročnou noc hasičům odstartovala událost v 1:20 hodin u Hartmanic a od té doby se hasiči nezastavili až do ranního střídání směn. Nastupující hasiči pokračují v odstraňování následků bouřek doposud,“ uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Nejvážnější situace byla podle ní v okolí Srní, kde spadl strom na osobní auto, mezi Antýglem a Modravou do jednoho padlého stromu narazilo osobní auto, obě nehody se obešly bez zranění. U Čeňkovy Pily strom přerazil sloup telefonního vedení. Ráno pak u Srní padla vzrostlá osika na budovu v chatové oblasti.

Noční bouřky zasáhly i jih Středočeského kraje, hlavně Příbramsko a Benešovsko. Kromě pomoci při likvidaci stromů popadaných na silnicích a kolejích hasiči z benešovské základní školy v Jiráskově ulici čerpali vodu a hasili domy zasažené bleskem. Ve Věšíně na Příbramsku hořela střecha a půda rodinného domu. Ve čtyři hodiny blesk zapálil i kůlnu, od které začala hořet dřevěná chata v Kamenici v okrese Praha-východ. „Oba požáry se obešly bez zranění,“ doplnil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Bouřky se v noci přesunuly na východ Česka

Studená fronta v noci postupovala na východ. Meteorologové ve středu ráno vydali výstrahu před velmi silnými bouřkami doprovázené kroupami, přívalovými dešti a nárazy větru v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Olomouckém kraji hasiči odstraňují popadané stromy na silnicích, drátech elektrického vedení a železničních tratích, zejména na Šumpersku a Jesenicku.

Hasiči se ráno snažili zprovoznit silnici k dětskému táboru v lesích v Andělském údolí, mezi Malým Vrbnem a Kunčicemi, kde prázdniny tráví 35 dětí a pět vedoucích. „Děti jsou zatím v táboře a podle pana vedoucího půjdou odpoledne na výlet a podle situace budou možná nocovat ve Starém Městě,“ upřesnila během dopoledne mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková a doplnila, že podle pracovníka lesů, který byl přímo v místě konání tábora, dětem žádné nebezpečí nehrozí.

„Situace na Šumpersku se po ranním větru pomalu stabilizuje, hasiči zprůjezdnili všechny komunikace kromě silnice z Chrastic směr Hynčice. V současné době se jednotky přesouvají na železniční trať z Hanušovic do Starého Města, která je neprůjezdná a zavalená stromy,“ sdělila krátce před polednem Hacsiková. 

Počet zásahů hasičů v Moravskoslezském kraji v souvislosti s nočními bouřkami překročil odpoledne hranici dvou set výjezdů. „V tuto chvíli je jich 210, hlavně na Karvinsku - 120,“ upřesnil před druhou hodinou odpoledne mluvčí hasičů Petr Kůdela. Podle něho byl největší klid na Novojičínsku a Frýdecko-Místecku.

„Nemám zatím žádné informace o zraněních, škody sice u těchto událostí nezjišťujeme, ale zřejmě největší bude na větrem sloupnuté střeše bytového domu v Karviné,“ poznamenal mluvčí a dodal, že v Karviné hasiči likvidovali i strom, který ohrožoval budovu okresního soudu.

Ochlazení po čtyřech dnech s rekordními teplotami by mělo pokračovat i v příštích dnech (více o teplotních rekordech čtěte zde). Zatímco v úterý bylo v Česku ještě přes 30 stupňů Celsia, ve středu mají teploty výrazně klesnout.

Nad Příbramí se přehnala bouře:

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz