Nacisty vypálená osada Vařákovy paseky ožije v televizním seriálu

  7:48aktualizováno  7:48
Valašská osada Vařákovy paseky, kterou na konci 2. světové války potkal stejný osud jako nedalekou Ploštinu, když ji vypálilo nacistické komando, ožije alespoň na televizních obrazovkách. Vybrali si ji tvůrci televizního seriálu Ztracené osady, dokument odvysílá Česká televize již v neděli.

Asi nejznámější vypálenou obcí na Valašsku je Ploština, kde tragédii z 19. dubna 1945 připomíná tento památník. Osada Vařákovy paseky ležela jen o 2,5 kilometru dál. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na počátku května roku 1945 už se na území Československa začínalo slavit, že druhá světová válka končí. A přece se nacistická zrůdnost ještě plnou silou projevila. Doplatily na to malé osady na Valašsku, nejprve Ploština, pak Prlov a v noci na 3. května Vařákovy paseky. Nacisté je vypálili.

Osud Vařákových pasek si teď vybrali televizní redaktoři z ostravského studia ČT a zařadili jej do nového sedmidílného seriálu Ztracené osady. "Chceme připomenout místa, o kterých často vědí jen kronikáři nebo pamětníci," vysvětlila mluvčí ostravského studia Jolanda Pilařová.

Po desíti obydlích na Vařákových pasekách, kde žilo šestapadesát obyvatel, nezbylo téměř nic. Nacisté domy vypálili a místní lidi odvlekli do nedaleké Valašské Polanky. Čtyři z nich později zabili v Hošťálkové.

A ačkoliv místo tragédie dnes připomíná jen malý pomníček, diváci seriálu neuvidí jen prázdné pláně. Tvůrcům totiž pomohla i moderní technika animace, pomocí níž se připomenou zapomenuté reálie.

"Na záběrech současných míst jsme vytvořili iluzi bývalých objektů," naznačila mluvčí Jolanda Pilařová. Díl věnovaný Vařákovým pasekám se vysílá v neděli ve 14:50 na ČT2.

Seriál se však nebude zabývat jen místy, které z mapy vymazalo válečné běsnění. "Připomeneme si také obce, které vznikaly ve vztahu k rozvoji řemesel nebo nových výrobních odvětví. Zastavíme se ale také v místech, která byla zbudována 'uměle'," podotkla Pilařová.

Kromě Vařákových pasek zavede cyklus diváky do místa zvaného Knížecí pláně v Národním parku Šumava, do Katzelsdorfu, který je zmiňován jako zaniklý v rámci Lednicko-valtického areálu, do Tamovic u Štramberka, do Žáku v Klánovickém lese a Libkovic v severozápadních Čechách.

Ačkoliv se osada na Vařákových pasekách už neobnovila, na tamní tragédii lidé nezapomněli. Kromě pomníčku stojícího přímo na místě, kde se válečná hrůza stala, vedou oblastí také naučné stezky lemované infotabulemi. Ty události z května roku 1945 neustále připomínají i nezasvěceným turistům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Najdete na iDNES.cz