Úterý 29. září 2020, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. září 2020 Michal

Na právech v Olomouci učí lidé zapletení s StB

  22:27aktualizováno  22:27
Budoucí právníky, ze kterých mohou být například státní zástupci nebo soudci, vyučuje na právnické fakultě v Olomouci řada lidí zapletená s bývalou StB. Na seznamech spolupracovníků komunistické tajné bezpečnosti jsou řadoví pedagogové, ale dokonce i vedoucí kateder.

V Olomouci kontakty s StB dostihly tři vedoucí kateder a minimálně tři další pedagogy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Univerzita Palackého přiznala, že o celé věci ví, ale nemůže s ní nic dělat. Lustrační zákon totiž dosáhne jen na vrcholové funkcionáře.

Škola tvrdí, že pedagogové, kteří jsou na seznamech StB, jsou špičkoví odborníci. Právnickou fakultu v Olomouci, která si jen těžce získává pověst kvalitního ústavu, provázejí potíže už od poloviny devadesátých let. Nejprve ji postihl skandál s úplatkářskou aférou okolo prodeje přijímacích testů, poté kvůli nedostatku profesorů a docentů zaměstnaných na plný úvazek musela bojovat o akreditaci.

Dobrému obrazu nepomohly ani tahanice okolo jmenování nového děkana a naposledy fakulta zapomněla požádat o prodloužení akreditace oboru Evropská studia se zaměřením na evropské právo.

Současná děkanka olomoucké právnické fakulty Milana Hrušáková tvrdí, že školu se snaží někdo zničit. Za útok považuje i nejnovější informace o kontroverzní minulosti zdejších pedagogů. "Jsou to lidé, kteří zde vedou velmi kvalitní výuku. Olomoucká fakulta se začala konečně rozvíjet a stává se konkurenční fakultou pro ostatní ústavy v zemi. Minulost našich pedagogů nebudu nijak řešit. Nehodlám se po dvaceti letech zabývat dávno zastydlými problémy. Na seznamech jsou i zaměstnanci jiných škol," prohlásila Hrušáková.

V Olomouci kontakty s StB dostihly tři vedoucí kateder a minimálně tři další pedagogy. Za agenta vnitro označilo i dalšího učitele, ten však vyhrál u soudu. Paradoxně se na neoficiálních seznamech spolupracovníků StB objevuje i současná děkanka právnické fakulty. Pod krycím jménem Milana je vedena jako důvěrník.

U této kategorie je ovšem nutné zdůraznit, že vytipovaný spolupracovník nemusel vědět, že donáší StB. Důvěrník nemusel podepisovat žádný slib a nemusel tušit, že ho StB využívá jako zdroj informací. Tato kategorie také nespadá pod lustrační zákon.

"Předkládala jsem čisté lustrační osvědčení. Od roku 1975 jsem vyučovala na právnické fakultě v Brně, kde studovaly stovky tehdejších estébáků. Snadno se dali poznat od ostatních studentů, nikdy jsem jim nepředávala žádné informace," dušuje se děkanka Hrušáková.

Kdybych odmítl, přišel bych o práci

U dalších pedagogů školy je ovšem situace komplikovanější. Jako vedoucí katedry finančního práva, národního hospodářství a ekonomie zde působí Pavel Matoušek. Specializuje se na celní právo a je rovněž členem vědecké rady právnické fakulty. Kromě toho podniká.

V oficiálních seznamech ministerstva vnitra figuruje jako agent s krycím jménem Vorel pod třetím odborem StB Brno. "Dvacet let jsem sloužil na celní správě a ta byla povinna spolupracovat s StB. Dostal jsem rozkaz, že mám za celnici Brno tuto službu vykonávat," vysvětluje Matoušek.

Pokud šlo o oficiální pověření, proč ho ovšem StB vedla jako tajného agenta? "Tehdy se vše utajovalo. Sám jsem se nestačil divit, když jsem se na seznamech našel," tvrdí dnes Matoušek.

Práce pro StB podle něj vypadala například tak, že dostal ústní pokyn, aby celníci na veletrhu v Brně zkontrolovali určité firmy. "Nikdy to nebylo v tom smyslu, že bych měl po někom jít, někoho sledovat nebo udávat. Za nic se nemusím stydět. Kdybych to odmítl, přišel bych o práci," tvrdí Pavel Matoušek.

Pro StB pracoval také Ivo Telec, vedoucí katedry občanského a pracovního práva a rovněž člen vědecké rady. Telec stejně jako děkanka Hrušáková působí mimo jiné i na právnické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Pracuje také jako advokát.

Druhý odbor StB Brno mu dal krycí jméno Vilém. "Vaše informace jsou známy sedmnáct let a věc je uzavřená," uvedl Telec a dál se nechtěl vyjadřovat.

Pro první správu jako ideový spolupracovník pracoval také Otakar Eller, podle internetových stránek právnické fakulty člen katedry obchodního práva a mezinárodního soukromého práva. Eller je mimo to advokát.

"Nevím o tom a nemám zdání, jak jsem se tam ocitnul. V minulosti jsem učil na právnické fakultě v Brně, kam chodilo mnoho příslušníků StB," hájí se podobně jako děkanka Eller. Hrušáková tvrdí, že Eller nyní na fakultě nemá pracovní poměr.

Kdo je na seznamech

Ivo Telec - vedoucí katedry občanského práva a pracovního práva - agent Vilém

Pavel Matoušek - vedoucí katedry finančního práva, národního hospodářství a ekonomie - agent Vorel

Otakar Eller - člen katedry obchodního práva a mezinárodního soukromého práva - ideový spolupracovník

Pavel Hungr - člen katedry teorie práva a právních dějin - agent Lenský

Milana Hrušáková - děkanka - důvěrník Milana

Eduard Vlček - člen katedry teorie práva a právních dějin - důvěrník Wolf

Kategorie důvěrník nespadá pod lustrační zákon, dotyční nepodepisovali slib a s StB mohli spolupracovat i nevědomky

Vladislav David - člen katedry evropského práva a mezinárodního práva veřejného - soud rozhodl, aby bylo jeho jméno ze seznamů vymazáno

Oficiální seznamy uvádějí i krycí jméno Lenský. Pod ním se skrývá člen katedry teorie práva a právních dějin Pavel Hungr. Jako tajný agent pracoval pro druhý odbor StB Brno. V současnosti působí rovněž na právnické fakultě v Brně.

Hungra se jako jediného nepodařilo sehnat ani v Olomouci, ani v Brně. Sekretariáty obou škol odmítly sdělit jakékoliv spojení na tohoto pedagoga nebo alespoň jeho adresu. V Brně sekretářka katedry přislíbila, že Hungrovi předá žádost o rozhovor, nikdo se ovšem neozval.

Jako důvěrníka StB dále evidovala vedoucího katedry teorie práva a právních dějin Eduarda Vlčka. Jako ostatní se rovněž hájí působením v Brně. "V určitém období jsem byl děkanem právnické fakulty. Chodili za mnou různí lidé a je možné, že mě někdo někam zapsal a já jsem na to nemohl mít vliv. Nikdy jsem nic nepodepsal a lustrační osvědčení mám čisté," řekl Vlček.

Rektora Univerzity Palackého Lubomíra Dvořáka celá věc vůbec netěší. "Je to nepříjemné. Je to dědictví minulosti, které se nedá smazat. Na druhé straně ti lidé ukázali, že jsou schopni škole a studentům něco přinést, a jsou to odborníci ve svých oborech. V minulé době byly různé složité situace a například důvěrníci o ničem vůbec nemuseli vědět. Samozřejmě byli i lidé, kteří udávali, a nikde evidováni nejsou. Lidé zapsaní v různých evidencích působí i na jiných fakultách," reagoval rektor Dvořák.

Lustrační zákon se podle něj vztahuje pouze na funkce rektora a děkanů, v Olomouci navíc čisté osvědčení předkládají například i prorektoři. Vedoucí kateder pod něj nepatří.

Své jméno naopak očistil Vladislav David, člen katedry evropského práva a mezinárodního práva veřejného. Ministerstvo vnitra ho původně vedlo jako tajného agenta StB, David však před třemi roky vyhrál soud a z oficiálních evidencí spolupracovníků zmizel.

Univerzita Palackého mu poté u příležitosti jeho osmdesátin udělila čestný doktorát. "S StB jsem nikdy nespolupracoval. Opravdu nevím, jak se tam moje jméno mohlo dříve ocitnout. U soudu jsem se setkal s herečkou Bohdalovou," vzpomíná David.

Vyjádření bývalého děkana

Řadu pedagogů, kteří jsou spojováni s StB, na právnickou fakultu do Olomouce přivedl bývalý děkan Michal Malacka

Otázky minulosti jsou obecným problémem celého vysokého školství v České republice. Právnická fakulta v Olomouci získávala své odborníky z jiných vědeckých pracovišť jako vznikající instituce, přičemž se jednalo o brněnskou právnickou fakultu a pražskou právnickou fakultu.

Životně důležití pro ni byli lidé s tituly docent a profesor, kteří i na těchto fakultách působili jako vedoucí kateder a členové vědeckých rad a jako zkušení odborníci. Rozhodující pro mne jako minulého děkana byla odbornost mých spolupracovníků, jejich hodnocení ze strany studentů, osobní poznání a reference z minulých pracovišť.

S ohledem na praktiky StB v komunistickém režimu a její zájem zejména o právnické fakulty si dovedu představit, jak se z mého pohledu uznávaní a čestní lidé, jako je například profesor David, na seznamy dostali a že o tom ani netušili.

Kolegů Davida, Telce, Vlčka, Hrušákové, Elera, kteří jsou díky své práci pro PF UP přínosem si vážím, stojím za nimi a nemohu souhlasit s poškozováním jejich jména.

S pozdravem Malacka

Minářovo vystoupení z Milionu chvilek mě překvapilo, řekla Němcová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola

Rozstřel Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Foldyna dokončil přesun od sociální demokracie k Okamurovi. Vstoupil do SPD

Bývalý místopředseda sociální demokracie, poslanec Jaroslav Foldyna se stal členem hnutí Svoboda a přímá demokracie,...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Stále váháte, komu dát svůj hlas? V rozhodování pomůže volební kalkulačka

Chystáte se volit, ale stále ještě nevíte, kdo z politiků sdílí podobné názory a vize jako vy? Pomoci by vám mohla...

Sešli se v Lánech bez druhého nejvyššího. Vystrčil na schůzce chyběl

Na zámku v Lánech se v úterý odpoledne sešli nejvyšší ústavní činitelé. Mají v plánu jednat mimo jiné o postoji k Rusku...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...