Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Na Pospíšila prý tlačili, aby zpomalil vyšetřování Čunka

  • 58
Na zastavení vyšetřování korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka se prý podíleli politici z blízkosti premiéra Mirka Topolánka. Podle aktuálního vydání týdeníku Respekt, který s tímto tvrzením přišel, je podezřelý i sám předseda vlády. Paroubek žádá jeho rezignaci.

Respekt má informace o schůzce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se dvěma muži, kteří jej prý tlačili k tomu, aby případ ohrožující existenci vlády zastavil. K Pospíšilovi se muži prý objednali jako pověřenci premiéra.

Tři důvěryhodné a na sobě nezávislé zdroje z justice a politiky Respektu potvrdily, že schůzka se uskutečnila zhruba dva měsíce po začátku Čunkova vyšetřování na přelomu let 2006 a 2007 ve 22:30 v kavárně poblíž ministerstva spravedlnosti.

"Schůzky se účastnil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a dva další muži. Podle jednoho ze zdrojů Respektu měl být jedním z mužů blízký politický spojenec Mirka Topolánka - náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS)," píše týdeník.

Pospíšil prý podepsal podstrčené dokumenty

Pospíšil prý muže přijal s tím, že se k němu prý objednali jako pověřenci premiéra. Hlavním tématem rozhovoru údajně bylo, jak zpomalit Čunkovo vyšetřování tak, aby to neohrozilo existenci vlády.

Oba muži podle informací týdeníku Pospíšilovi předložili dopředu sepsanou ministrovu stížnost na údajné porušení zákona ve věci Čunek - ve třech kopiích na hlavičkovém papíru ministerstva spravedlnosti.

"Plán byl, že ihned po případném oficiálním obvinění vicepremiéra z korupce půjde Pospíšilova stížnost k Nejvyššímu soudu s odůvodněním, že policie udělala v Čunkově vyšetřování řadu chyb," uvádí týdeník. Kdyby soud Pospíšilovi vyhověl, vyšetřování kauzy by se vrátilo na začátek a bylo by zpochybněno.

Pospíšil se podle zdrojů časopisu odmítl nátlaku podřídit a kontaktoval premiéra s otázkou, zda byl údajný nátlak veden s jeho vědomím. Topolánek mu to prý při osobním setkání popřel.

Pospíšil Respektu řekl, že údajnou schůzku není způsobilý komentovat, že k ní došlo, však podle týdeníku nevyvrací. "Mám k tomu jenom jednu větu a ta je pravdivá, premiér po mně tyto úkony nechtěl. Dál k tomu nebudu víc dodávat," řekl týdeníku Pospíšil.

Jste zlo, vzkázal Topolánek redaktorovi

Náměstek ministra financí Marek Šnajdr uvedl, že se údajné schůzky neúčastnil. "To je nesmysl. Takové schůzky jsem se neúčastnil, žádný tlak jsem na nikoho ve věci Čunek nevyvíjel."

Premiér Topolánek Respektu v SMS zprávě napsal, že o žádné takové schůzce neví. "Na žádné otázky odpovídat nemíním. To, v čem já žiji, je válka se zlem. Jste nepřítel," napsal redaktorovi týdeníku premiér.

Ministr spravedlnosti zdůraznil, že jeho resort v této kauze neučinil nikdy žádný krok, který by neměl zákonný základ. "Z tohoto pohledu já tu konstatuji, že ministerstvo spravedlnosti má čisté svědomí," řekl ministr.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v České televizi řekla, že v údajné kauze Čunek postupovali a rozhodovali vždy ti, kteří tak měli učinit, kauza byla zpětně přezkoumána a rozhodnuta.

Na článek hbitě zareagoval předseda opoziční ČSSD. Sdělení Respektu prý Paroubka šokovalo. Zapadá podle něj ale do analýz Čunkovy kauzy provedených experty sociální demokracie. Premiér by měl jasně dokázat, že nikoho nepověřil, aby jednal jeho jménem s ministrem Pospíšilem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video