Nedala svou postiženou dceru do ústavu, stát jí seškrtal dávky

  12:16aktualizováno  12:16
Matka čtrnáctileté postižené dcery Hana Koudelková z Jablonce nad Nisou si kvůli nepřetržité péči o své dítě nezvládne ani přivydělat. A stát jí navíc, stejně jako ostatním rodinám s postiženými dětmi, seškrtal dávky, protože svého potomka odmítli dát do ústavu. Žena samoživitelka v beznaději napsala dopis ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi.

Hana Koudelková z Jablonce nad Nisou se stará o postiženou dceru. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Má situace se mi zdá bezvýchodná a hlavně nespravedlivá vůči mému dítěti. Místo toho, aby stát důsledně postihoval všechny, kteří si udělali ze sociálních dávek pohodlné živobytí, postihujete opatrovníky, jako v mém případě, kteří se musí starat 24 hodin denně o naprosto bezmocné dítě. Nenechala jsem dítě zavřít za peníze státu do ústavu a ještě mi budou srážet," vysvětluje Hana Koudelková důvod, proč se rozhodla obrátit na ministerstvo.

Její čtrnáctiletá dcera je od narození těžce postižená. Narodila se ve 25. týdnu s porodní váhou 750 gramů a za její zdravotní postižení matka nijak nemůže. Dcera strávila v nemocnici půl roku, od té doby je už jen s matkou, která se o ni stará dnem i nocí. Bez pomoci se nenají, nezvládne ani základní hygienické potřeby. Pouze mezi 8. a 12. hodinou je dcera ve speciální škole. V těchto "volných" hodinách se matka musí postarat o chod domácnosti.

Druhá dcera ještě studuje střední školu. "Nevím skutečně, kdo by mě zaměstnal na tento krátký časový úsek, abych si mohla přivydělat na potřeby mých dětí," popisuje žena svoji těžkou situaci.

Příspěvek ani nepokryje náklady na cestu k lékaři

"Od letošního roku novými změnami vašeho ministerstva nebudu dostávat sociální příplatek na své postižené dítě, který byl v minulosti právě navýšen pro její postižení. A to nechci zdůrazňovat další příspěvky, které jsou od letošního roku zkrácené nebo zrušené. Například příspěvek na benzin nebo regulační poplatek v lázních," dočetl se ministr v dopise naštvané matky.

Ta dodává, že prý sice může dostávat příspěvek na mobilitu ve výši 400 korun měsíčně, ten ale stejně nepokryje náklady na cesty za lékaři do Prahy, kam žena pravidelně jezdí s dcerou. Matka má každý měsíc problém vyjít s penězi. O tom, že by své dceři mohla dopřát placené rehabilitace, nemůže být ani řeč. Nezaplatí třeba ani hipoterapii, která dceři pomáhala.

Je si vědoma toho, že na ministerstvo chodí podobných dopisů celá řada a že není sama, kdo musí řešit takové problémy. Poukazuje ale hlavně na to, že na úřadech potkává lidi, kteří sociálního systému jen zneužívají. Obcházejí jej, pracují načerno, sportují nebo jezdí zadarmo veřejnou dopravou. "Jak jsou tedy invalidní na rozdíl od mé dcery?," pokládá matka otázku ministrovi.

Ministerstvo ani nevysvětlilo, proč jí sebrali sociální příplatek

Ve středu došlou odpověď ministerstva matka pokládá za neadresnou řeč zákonů a ustanovení. Ministerstvo poslalo MF DNES podobné vyjádření. "Přestože byl zrušen sociální příplatek, navýšil se (až o 2 000 Kč) příspěvek na péči mimo jiné i pro nezaopatřené děti do 18 let věku, kterým náleží příspěvek na péči," uvedla zástupkyně mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Táňa Švrčková.

Ministerstvo také dodává: "Do konce roku 2015 budou nově přehodnoceni všichni současní držitelé průkazů ZTP a bude nově zhodnocena schopnost těchto osob zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, včetně jejich nároků na dávky a výhody s držitelstvím průkazu spojené."

"Co mám vlastně dělat, mi nenapsali. Neřekli mi ani, proč mi sebrali sociální příplatek, když jsem sama a nemám nikoho, kdo by mě živil. O navýšení příspěvku na péči jsem věděla. To jsem si mohla přečíst v novinách, nebo jsem si mohla koupit sbírku zákonů. Přijde mi, že tento stát v sociální oblasti naprosto selhává," podivuje se Hana Koudelková.

Sebrali nám peníze na důstojný život

Maminky handicapovaných dětí se kvůli antisociálním úpravám, které je zasáhly od nového roku, bouří v celé republice.

Jeden příklad za všechny. Od doby, co matka postiženého dítěte Jana Lavičková napsala na blog iDNES.cz otevřený dopis s nadpisem Důstojnost rodinám se zdravotně postiženými dětmi adresovaný ministru, poslancům a pracovníkům ministerstva práce, přečetlo si jej přes 9 tisíc lidí. Reforma podle pisatelky ovlivnila životy rodin majících v péči postižené dítě.

"Dotkla se každého kroku, každého nadechnutí, každého polknutí našich dětí. Od letošního roku nám stát přispívá nižší finanční částkou. Protože se jedná o snížení v řádech tisíců, nemáme nyní peníze, které bychom mohli "investovat" do péče o základní životní potřeby našich dětí. Řada z nás už nemá ani dostatek prostředků na život v důstojných podmínkách," uvádí Jana Lavičková.

S péčí v ústavech se podle ní nedá přístup v rodinách srovnávat. Rodiče se starají "kompletních 24 hodin denně bez možnosti odpočinku, nároku na dovolenou, nemoc či nemocenskou ... "

Ministra i všechny, kdo zákony připravili, zve na návštěvu do rodin s postiženými dětmi. "Dozvíte se nepochybně mnohé o tom, jak tyto rodiny žijí, a co jim k důstojnému životu - kvůli Vaší arogantnosti, kterou dáváte veřejně i v osobních (písemných) komunikacích mnohdy najevo - chybí."

"Naše děti nejsou věci, aby se daly opravit a my mohli znovu platit daně! A už nikdy nenaznačujte, abychom své děti odložili! My příživníci státu nejsme, ale Vy děláte vše proto, aby to byly ústavy, které se za obrovské peníze nejen přiživí, ale napakují na našich dětech!"

Celý text najdete v blogu na adrese http://lavickova.blog.idnes.cz

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Najdete na iDNES.cz