Na ministerstvu financí prý žádnou chybu neudělal, ví jistě Tlustý

  23:41aktualizováno  23:41
Dřív ekonomický guru ODS a ministr financí. Dnes odstrčený poslanec, vyhozený z vlastní strany. Propadák v eurovolbách, kde kandidoval za stranu libertas.cz, byl posledním hřebíčkem do jeho politické rakve. Po sedmnácti letech v politice se Vlastimil Tlustý rozhodl odejít.

S bývalým poslancem za ODS Vlastimilem Tlustým si Barbora Tachecí povídala o jeho rozchodu s občanskými demokraty, Fischerově vládě i o tom, proč stále setrvává ve sněmovně.

Připomene vám ještě někdy Baroš, že mu dlužíte peníze za to, jak v roce 2006 podpořil před volbami ODS?

Nepřipomene, protože já mu nic nedlužím. Pokud mu někdo něco dluží, tak předseda Topolánek.

Vy jste to chtěl jen zúřadovat, tak je to?                                      

Já jsem to podrobil standardní proceduře jako všechny podobné žádosti. A právě protože to byla žádost podporovatele v kampani, tak probíhala pod zvláštní kontrolou přesně tak, jak probíhat má. Aby jí nikdo nemohl nic vyčíst.

Vám by se líbilo, kdyby například Bohuslav Sobotka jako bývalý ministr financí slíbil třeba Kateřině Brožové deset milionů z rozpočtu na divadlo za to, že bude podporovat ČSSD v kampani?

Musím vám říci, že je naprosto běžné – nejen v politice - že za podporu je podpora.

Vlastimil Tlustý

Asi nejvíc se Vlastimil Tlustý proslavil v loňské aféře, kdy byl Jankovi Kroupovi ochoten zahrát volavku: nechat se nafotit s modelkou ve vaně a pak sledovat, kdo bude mít o "kompromitující" fotografie zájem. Chytil se poslanec ODS Morava, který se vzdal poslaneckého mandátu. Chytil se ale i sám Vlastimil Tlustý – třeba když na skrytou kameru prozradil, že jako ministr financí chtěl nasměrovat dotaci ze státního rozpočtu na fotbalovou školu Barošovi za to, že podpořil ODS v předvolební kampani.

Jenže vtip je v tom, že vy jste nabízeli podporu z našich daní za podporu vaší strany.           

Ale já bych řekl, že tady je hrozně důležité, že transparentně. Pokud to chcete kritizovat, kritizujte to, když je to netransparentně.

Aha. Takže když si transparentně kupujete z mých daní podporu pro svoji stranu, je to v pohodě?

To, že je to transparentní, z toho činí přijatelnou věc. Já neříkám, že vzornou. Mně mnohem víc vadí tytéž případy, když jsou v zákulisí, neviditelné. Pan Baroš na billboardu podpořil ODS, my jsme standardním způsobem zúřadovali jeho žádost. Tedy do určitého okamžiku. Posuzování na ministerstvech nebylo dokončeno, protože netransparentně ti, co se chtěli pomstít, to z posuzování vyřadili.

Takže to zkusím ještě jednou: kdyby sociální demokraté, kteří by byli u moci, transparentně a přes řádně vyplněnou žádost přidělili z peněz daňových poplatníků hezký balík Kateřině Brožové na divadlo, tak co? 

Tak musela by splnit všechny náležitosti, nesmí být schválena věc, která je mimo rámec těch žádostí. Musela by tam být jistota, že všechny podmínky pro přidělení subvence jsou splněny.

A pak byste byl v pohodě?

Já bych to určitě kritizoval, tak jako jsem byl kritizován já. Já jen říkám, že je to přípustné.

Jsem z toho jelen. Vy byste kritizoval něco, co jste měl v plánu udělat sám?

To se tak děje běžně. To je úplně normální.

Jaký to byl pocit být ministrem financí? Vedle zodpovědnosti, kterou by ta pozice měla nést, musí být hodně příjemné být mocný.

Tak to vám potvrdí každý, kdo tu moc měl, že moc je droga.

Nemyslím, že každý.

Moc je nákladné kouzlo, protože zodpovědnost a riziko jsou obrovské. Ale k tomu riziku a zodpovědnosti je to kouzlo.

Sedět na křesle, ze kterého můžu slibovat v rámci obchodů podpora za podporu z veřejných peněz, mi připadá hodně opojné.

Ne ne ne. Když si dáte sama sobě podmínku, že to musí být transparentní, tak na tom není nic opojného.

Není opojné moci někomu říct, ta tvoje žádost splněna bude, protože jsme si slíbili podporu za podporu?

Ale proti tomu je druhá strana mince. Ti všichni nespokojení, kterých je podstatně víc. Podstata politiky je řazení priorit – vždycky máte list toho, co je důležité. A řadíte priority, na které je mnohem méně peněz, než potřebují. Celá politika jednotlivých politických stran není nic jiného, než prosazování toho, že pro naše voliče – nebo-li podpora za podporu – je důležitý bod číslo sedm a tak se z něj stává bod číslo jedna.

Mám pocit, že váš postup byl jiný: ne co je dobré pro naše voliče, ale pro naše podporovatele. Nevíte, jestli vaši voliči chtěli školu fotbalistů nebo radši divadlo. Ale věděli jste, že tu fotbalovou školu moc chtěl pan Baroš.

Do toho stádia se to vůbec nedostalo. Jeho žádost byla zrušena.

Když vidíte dnes Eduarda Janotu jako ministra financí, nevyčítáte si, že jste ho jako svého náměstka vyhodil?

Ne, to bylo naprosto správné rozhodnutí. Když ho dnes vidím, jak postupuje, tak jsem si jist, že jsem udělal správně.

Co dělá jako ministr špatně?

Pokračuje v tom, co dělá celý život. Neříká celou pravdu. Říká jen to, co se mu hodí.

V. Tlustý u Barbory Tachecí 2

Mám pocit, že v tom kousku pravdy, který říká, říká víc, než všichni jeho předchůdci dohromady.

To vůbec není pravda. On například spolu s ministrem Kalouskem - a teď v tom pokračuje naprosto vědomě - vychází z nepravdivých základních údajů pro formulování státního rozpočtu. On to nepochybně ví, na to to dělá dost dlouho, ale prostě se mu to nehodí, tak to neříká celé.

Takže neplatí, že především jeho zásluhou byly aspoň trochu pacifikovány požadavky na stále rostoucí rozpočtové výdaje?

To jsou média, která tady vytvořila dojem, že to, co dělá, dělá správně. Přitom když porovnáte jeho strategii s tím, co se odehrává jinde ve světě, tak je to kontraproduktivní. On sám přiznává, že díky jeho balíčku bude prohloubena krize v Česku. To přece není dobrý ministr financí, který prohlubuje krizi, ne?

A co mu zbývalo jiného, když se najednou musel velmi rychle domluvit jak s ODS, tak s ČSSD?

Ale vždyť to, na čem se dohodli, je prázdné. Neslouží to ničemu. Zvyšuje se nezaměstnanost, zpomaluje se růst, zvyšuje se inflace, na tři roky plánuje deficit půl bilionu!

Ale v momentě, kdy nedovolil sociálním demokratům tak vysoké výdaje, jak chtěli…

….no tak proto mu nedávám pět, ale čtyři mínus.

Co byste dělal vy jako ministr financí na jeho místě?

Jasně bych oznámil, co je strategií. Jestli víc bojuji o rozpočtový deficit nebo hospodářský růst, jestli chci obětovat české občany, jestli…

Jasně, ale do toho vyhlašování strategie si přidejte, že musíte mít podporu obou hlavních partají a pro každou z nich je prioritou něco jiného. To jsem na tu vaši strategii zvědavá.

Ale přeci tato vláda nemusí poslouchat ani sociální demokracii ani ODS. Platí jednoduchá věta: žádná jiná vláda nemůže vzniknout, takže se tahle vláda nemá čeho bát.

Snad jen toho, že jí neprojde rozpočet v poslanecké sněmovně.  

Ale to si nemůže ODS ani sociální demokracie dovolit. Právě to ukazují: podporují naprosto nesmyslný, nepravdivý, škodlivý rozpočet.

Nezastávám se rozpočtu ani Janoty, jen jsem nabyla pocitu, že toto je jediný rozpočet, který má šanci projít.

Ne. To je jen zástěrka. Není to pravda. Oni dobře vědí, že by přes tyto dvě strany prošel jakýkoliv jinak koncipovaný rozpočet.

Jejíma očima

O tom, že je Vlastimil Tlustý chytrý, nebylo myslím nikdy pochyb. Kde se mu to hodí, mluví k věci a jeho výroky mají hlavu a patu. Kde ne, je mistrem v odvádění pozornosti od otázky do jistějších vod. O to se ale pravidelně pokoušejí téměř všichni politici. Trochu překvapivě se nezapomněl smát a to je na něm milé. O své vířivkové anabázi je stále přesvědčen, že byla v pohodě a nikdo mu to nevymluví. Těší se na odchod z politiky, ale nemohu se zbavit dojmu, že mu bude chybět. Myslí si, že v soukromém sektoru se mu budou peníze vydělávat snadněji a za cenu menšího vypětí. Prozradil mi, že jedná s jednou slovenskou softwarovou firmou a má nabídky i ze světa finančního poradenství . Po hodině, kterou jsem s ním strávila, si kladu stejnou otázku, jako předtím: když mu to tak pálí, tak proč sakra lezl do té vířivky?

Proč by Fischer s Janotou chtěli škodit této zemi? Nemají politické ambice, nepotřebují se líbit.

Volí cestu nejmenšího odporu. Nejsnazší, nejjednodušší variantu.

Takže vy byste se v pozici ministra financí vykašlal na vyjednávání se stranami a udělal co?

Daňové prázdniny. Udělal bych totéž, co hlásá ministr financí v Německu: dal bych přednost záchraně českých podniků a občanů, podpoře růstu, utlumení nezaměstnanosti – pravý opak toho, co dělají oni.

A výhled deficitu?

Janotův rozpočet znamená zpomalení hospodářského růstu, zvýšenou nezaměstnanost atd. – to je z jejich vlastní důvodové zprávy – a teď pozor: pro příští tři roky plánují půl bilionu dluhu. Plánoval bych stejný se zcela odlišným efektem.

Necítíte tím, že jste zvedl ruku pro vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě, zodpovědnost za to, jaký rozpočet nakonec bude?

Kalouskův byl ještě horší. To je ten rozdíl mezi pětkou a čtyři mínus.

Baví se s vámi ještě nějací politici z ODS? Zajímají se o to, co si po odborné stránce myslíte, jak budete hlasovat, nebo si vás spíš nevšímají?

Někteří se baví, i když se bojí, aby za to nebyli perzekvováni.

Nemrzí vás, že v momentě, kdy za sebou nemáte silnou partaj, už vlastně nikoho nezajímáte?

To tak bývá, nejen v politice, ale i v životě. Mrzí. Že se takhle vyvinula situace mne mrzí, ale já jsem se v ní nemohl zachovat jinak, než jsem se zachoval.

Mám z vás pocit, že všichni kolem vás dělali chyby, jen vy jste byl skvělý a bezchybný. Tipuju si, že jedinou chybu, kterou na sobě vidíte, je, že jste byl moc důvěřivý nebo že jste někomu naletěl – mám pravdu?

Na ministerstvu financí jsem neudělal žádnou chybu a vím to jistě. Kdybych nějakou udělal, tak by stroj pozitivní a negativní motivace, jak se to vznešeně nazývá, byl dávno použit proti mně. Naopak – například jsem státu ušetřil dvacet miliard na hrazení škody Nomuře.

Co udělalo s vaší duší a sebevědomím to, když vás Topolánek odvolal z postu ministra?

Nic, vůbec nic. Já jsem tam přeci nemohl být, když byl zlikvidován náš program.

V čem je lepší Fischerova vláda než Topolánkova?

Třeba v tom, že zrušila privatizaci ČSA, to je výborné. Doufám, že zruší ten projekt na ekologické škody, to je podvod století. Nic z toho by Kalousek s Topolánkem neudělali.

Říkáte, že pro vás není žádná tragédie, že ve sněmovně sedět nebudete. Podle vás tam úplně zmizelo řešení problémů a zbylo jenom tlachání. Proč v tom tlachání zůstáváte sedět a berete za to peníze?

To je otázka pro všech dvě stě.

Ti by se sem do studia nevešli. Proto se ptám vás.

Tak já jsem samozřejmě předpokládal, že budou předčasné volby….

Už nějakou dobu víme, že nebudou. Tak proč se na to prostě nevykašlete, když vás to ve sněmovně tak deptá?

Protože jsem si svůj mandát těžce odpracoval a nevím, proč bych měl odcházet jenom proto, že by se to líbilo Topolánkovi.

Takže teď si užijete nějakých osm měsíců tlachání?

Jsem poučen – vystupuji velmi omezeně, v podstatě jen k těm nejzávažnějším bodům, snažím se být co nejstručnější.

To, že tlacháte relativně málo, ale ještě neznamená, že děláte něco užitečného.

To je relativita našeho bytí. Vzhledem k tomu, že je tam několik desítek významně horších poslanců, dokud oni nerezignují, nevidím důvod rezignovat.

Nezlobte se, nerozumím vám. Když vás to netěší, proč nejdete rovnou do soukromého sektoru?

To půjdu až skončí můj mandát, který jsem si tvrdě odpracoval. Prostě si to tam dotrpím.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Najdete na iDNES.cz