On-line volby v Česku jen tak nebudou. Naštěstí, soudí politologové

  3:01aktualizováno  3:01
Kliknutím na internetu jsme měli volit už před dvěma lety. Úředníci však zavedení e-voleb nedoporučili. Proti jsou i politologové. Podle nich budou voliči na síti lehkovážní a naletí marketingovým projektům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Skrze internet Češi nakupují kdeco, komunikují, pracují s bankovními účty. Tak proč by po síti nemohli i volit? To je otázka, jíž se zabývala vláda už před lety, a dokonce se elektronické hlasování mělo otestovat už při senátních volbách v roce 2012. To se však nestalo. Naštěstí, shodují se politologové. Hlavní cíl – zvýšit klesající volební účast a přitáhnout mladé – se podle nich v zahraničí nesplnil.

Navíc pouhé klikání podle odborníků voliče svádí k lehkovážnosti. „Nafukovat účast tím, že volič nemusí vstát z gauče, nemá smysl. To je lepší, aby k urnám chodili lidé, kteří se o politiku zajímají, mají názor a stojí jim za to do volební místnosti jít,“ tvrdí politolog Josef Mlejnek. Z elektronického hlasování by podle něj nejspíše těžila nová hnutí a marketingové projekty.

„Lze předpokládat, že lidé, kteří se o politiku nezajímají, jsou náchylnější naletět politické reklamě,“ dodává.

Tradiční volby jsou rituál, který požívá určité vážnosti a voliče nutí přemýšlet, proto mají smysl – to si myslí další politolog Kamil Švec. „V zemích, kde e-volby zavedli, se pak ani zásadně nepotvrdilo, že hlasují mladí, kteří by k urnám normálně nepřišli. Kašlali na to úplně stejně,“ říká. Spíše se tedy ukazuje, že aktivní voliči dostali k tradičnímu způsobu hlasování alternativu.

„V Norsku dokonce před prvními e-volbami probíhala kampaň s mottem: Volte ve spodním prádle. Jenže ti, kdo nevolí, pak nevolili ani doma. Volební účast má spoustu faktorů a způsob hlasování je pouze jeden z nich,“ upozorňuje také politolog Miloš Brunclík.

Lukáš Černohorský, předseda Pirátské strany, která právě na mladší ročníky cílí, si naopak nemyslí, že by lidé k volbám po internetu přistupovali lehkovážně. „Jelikož to by mohli už teď pouhou návštěvou volební místnosti a vhozením hlasovacího lístku, a to se nestalo ani při nízké účasti při volbách do Evropského parlamentu,“ domnívá se Černohorský. Piráti proto elektronické volby podporují jako doplněk.

Politici jsou pro, ale nejednají

I poslanci jsou shovívavější než politologové. I když připouštějí, že se tímto tématem aktuálně nezabývají. „Ve straně se o tom vůbec nemluví. Kdyby se však volby po internetu zaváděly, tak jako určitý nadstandard pro voliče. Ale musí být vyloučena manipulace s hlasy,“ říká poslanec a starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD.

Poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek potvrzuje, že hlasování, známé třeba z Estonska či Švýcarska, není v partaji horkým tématem. Navíc připomíná, že ne každý má přístup k internetu či s ním umí pracovat. „Spíš bych byl pro. Ubylo by neplatných hlasů, jednodušeji by se sčítaly a zmizela by i případná manipulace ze strany volebních komisí,“ domnívá se poslanec TOP 09 a starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek.

Ministerstvo vnitra, které před půldruhým rokem zpracovalo pro vládu analýzu, doporučilo e-volby nezavádět. „A to kvůli vysokým finančním nárokům a situaci v jiných státech, kde od nich ustoupili,“ vysvětluje mluvčí resortu Vladimír Řepka. V Německu a Francii zrušil elektronické volby Ústavní soud, protože není zaručeno, že v rámci rodiny opravdu hlasuje oprávněný volič. A také z obavy z útoku hackerů.

Byli byste pro zavedení on-line voleb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. října 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 864
Ne 349
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz