Mučení Němců vyvolalo emoce, tři muži vztyčili u Budínky kříž

  7:15aktualizováno  7:15
Masový hrob odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku vzbuzuje emoce. V noci na středu tam tři lidé z úcty k mrtvým vztyčili třímetrový dřevěný kříž. Včera archeologové ve výkopech na louce Budínka odkryli ostatky už šesti lidských těl.

Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku vzbuzuje emoce. V noci tam tři lidé z úcty k mrtvým vztyčili třímetrový dřevěný kříž. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vyplývá tak na povrch veřejné tajemství, o kterém se mezi místními po desetiletí od konce války příliš nahlas nemluvilo. Až do otevření masového hrobu bylo téma v okolí tabu.

Symbol utrpení a křesťanské víry zhotovil na objednávku v úterý sedmatřicetiletý dobronínský truhlář Pavel Štáfl. "Přišli za mnou v úterý odpoledne dva známí, že chtějí uctít památku mrtvých na Budínce," řekl autor kříže. Nebyla to pro něj ale běžná placená zakázka. "Udělal jsem to pro ně z kamarádství. I kdyby ale přišel někdo cizí se stejným přáním, asi bych vyhověl," dodal Štáfl.

Autoři nápadu chtějí zůstat v anonymitě

Výroba čtyřmetrového kříže truhláři trvala asi hodinu. Kříž navečer na místo odvezl společně s "objednateli", dvojicí mužů z Dobronína, kteří si nepřáli být jmenováni. "Kříž jsem vezl dodávkou, oni jeli na Budínku každý svým autem," popsal truhlář.

V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl.

V hrobě Němců odhaleném nedaleko Dobronína na Jihlavsku se našlo už šest těl.

Jedním z dvojice mužů, která za truhlářem s přáním vyrobit kříž přišla, byl bezmála čtyřicetiletý muž z Dobronína. "Žiju ve světě, který byl postaven na křesťanské víře. Přestože jsem ateista, tak si myslím, že jestliže někde bylo umučených patnáct občanů této země, kteří ji před lety budovali, zaslouží si nějakou pietu," vysvětlil.

"Lidé, kteří tam jsou pohřbeni, byli křesťané. A když jim někdo nad louku naveze fůru hnoje a močůvka pak stéká do míst, kde jsou pohřbení, je to barbarství. To se stávalo v minulosti mnohokrát," dodal objednatel kříže.

Vysvětlil také, proč se nesnažil na případ upozornit už dříve, ale zapojil se do kauzy až ve chvíli, kdy archeologové na popud policistů odkryli první lidské ostatky.

Mrtvých Němců je prý v okolí více

"Kopat jsem tam nechtěl a nepotřeboval, nechtěl jsem narušovat klid mrtvých. Když už ale teď najevo vyšla pravda, že tam skutečně byli lidé pohřbeni, chtěl jsem uctít jejich památku. Lidé, kteří byli umláceni krumpáči a lopatami si to zaslouží," dodal muž z Dobronína.

V minulosti už na Budínce bylo podle něj postaveno křížů více. "I jiní se pokoušeli na toto místo upozornit veřejnost. A že je mrtvých Němců v okolí porůznu pohřbených více, je všeobecně známo."

Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku si prohlédla německá spisovatelka Herma Kennel.

Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku si prohlédla německá spisovatelka Herma Kennel.

Že je třeba se na Budínce dopátrat pravdy, si myslí i starosta Dobronína Jiří Vlach. Nebrání se ani tomu, aby na Budínce vzniklo pietní místo. Je však s hodnocením situace opatrnější. "Je spousta míst, kde také proběhl masakr a žádné pomníčky tam nejsou. Ale není možné, aby se třeba na pamětní desce objevila neobjektivní informace. Vůbec nemuselo jít o vraždu Němců Čechy, mohlo to být i jinak," řekl Vlach.

Průzkum hrobu na Budínce pokračuje. Ve středu se na místo přijela podívat i německá spisovatelka Herma Kennel, jejíž román založený na svědectvích pamětníků byl první stopou k otevření případu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz