Jsou ve vedení KDU-ČSL, na ministerstvo nechtějí: zakroužkovaní Petr Hladík a Šárka Jelínková

Jsou ve vedení KDU-ČSL, na ministerstvo nechtějí: zakroužkovaní Petr Hladík a Šárka Jelínková | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Místo ve vládě odmítli Hladík i Jelínková. Ministryní může být Hubáčková

  • 540
Možnost stát se ministrem některé lidovce tolik neláká. Kandidaturu na ministerstvo životního prostředí vzdal místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík a vést resort práce a sociálních věcí odmítla místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. Místo ve vládě v čele ministerstva životního prostředí by mohla získat jiná členka senátního klubu KDU-ČSL a nezávislí Anna Hubáčková.

Senátorka za Hodonínsko a členka stálé senátní komise Voda - Sucho Alena Hubáčková bude zítra po návratu s Paříže jednat s šéfem lidovců Marianem Jurečkou.

„Těžce se mi o tom hovoří,“ odvětila Hubáčková na dotaz iDNES.cz, zda je její jméno ve hře na post ministryně životního prostředí.

„Za KDU-ČSL jsme v rámci koaličního vyjednávání získali přesně ty resorty, které jsme požadovali. Velmi mě mrzí, že někteří naši místopředsedové z osobních důvodů do vlády vstoupit nemohou, přesto už teď máme připravené velmi kvalitní nominace, které v pravý čas zveřejníme,“ napsal na Twitteru Jurečka.

Jelínková dala přednost práci v Senátu

„Ministerstvo práce a sociálních věcí pro lidovce! To už asi tušíte. Kdo jiný by ho měl dostat? Téma rodičů a rodiny je pro KDU-ČSL tím nejdůležitějším tématem. Mluvilo se o mně jako o možné ministryni práce a sociálních věcí. Já ale o tento post neusilovala za každou cenu,“ tweetovala nejčerstvěji Jelínková, která je zároveň senátorkou za Kroměřížsko.

„Každý by měl být schopen odhadnout, jestli se některým věcem může věnovat na 100 %. Náš život je v Bystřici pod Hostýnem, kde jsem senátorkou, a chci tam skutečně žít, abych měla stále kontakt s místními lidmi a věděla, jak jim pomoc v Senátu. Mé místo je nyní tam,“ doplnila.

Už před ní se láskou k rodné hroudě a své rodině vyznal náměstek primátorky města Brna Hladík. Ani on se tak na ministra jednoho z resortů vlády necítí.

„MILUJI SVOU RODINU A MILUJI BRNO. A proto teď nemůžu jít do Prahy a dělat ministra životního prostředí, i když jsem tu nabídku dostal. Vím, že některé z vás zklamu, ale snad mě pochopíte,“ upozornil na Twitteru.

Jurečka nejspíš místo Maláčové

Nedostatek kádrů vede proto ke změnám v původně zvažovaných funkcích.  Na post ministra práce a sociálních věcí by proto podle informací webu Novinky.cz měl nastoupit šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Původně přitom počítal s tím, že se nejspíš vrátí na resort zemědělství, kde byl za vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

Ještě před volbami projevila o funkci po nynější sociálně demokratické ministryni Janě Maláčová zájem i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Ostřelovaly Maláčovou, ministerstvo však „děvčata“ po ní převzít nechtějí

Selfie z dob, kdy se političky ještě více snesly. Zleva: Jana Maláčová, Markéta Adamová Pekarová, Olga Richterová. (23. září 2018)

Pekarová Adamová však nakonec dala přednost tomu, aby se stala novou předsedkyní Sněmovny. Richterová pak raději bude zastávat post místopředsedkyně dolní komory. I jejich důvody, proč se nestát ministryněmi, jsou podle různých spekulací osobní.

Maláčová je obvinila, že vzaly „setsakramentsky rychle zpátečku“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video