Most i silnice budou, byť v úsporné verzi, slíbil v Bohumíně Bárta

  8:51aktualizováno  14:50
Ministr dopravy Vít Bárta dorazil na Ostravsko k jednání o výstavbě nových silnic. V Bohumíně už řekl, že stavba místního mostu bude pokračovat, peníze by se měly najít také na prodloužení ostravské ulice Místecká a dálničního přivaděče Rudná.

Ministr dopravy Vít Bárta přijel do Bohumína, aby se omluvil lidem za zastavení stavby mostu v centru města a slíbil její pokračování. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Do Bohumína Bárta dorazil před devátou hodinou ranní. Kromě starosty Petra Víchy a představitelů radnice i kraje ho čekali i místní obyvatelé.

Ač pršelo, dorazilo jich několik desítek. Předali mu petici s více než deseti tisíci podpisy od lidí žádajících pokračování stavby skřečoňského mostu. Rozestavěný most měl spojit dvě dosud špatně propojené části města. Ministr původně stavbu mostu zastavil, po kritice však své rozhodnutí přehodnotil a dnes stavbu mostu oficiálně potvrdil.

"Přijel jsem především s pocitem, že občanům Bohumína dlužím omluvu, a považoval jsem za správné tu omluvu formulovat zde v tomto městě jeho občanům," řekl Bárta v úvodu tiskové konference, která následovala po pracovní schůzce ministra s představiteli města i kraje.

Bohumínským slíbil most do příštího léta. "Postavíme ho tak, abychom dále hledali každou korunu možné úspory, proto velmi vítám střízlivý přístup pana starosty, který přistoupil na variantu, že postavíme most jen s nezbytnou nejbližší infratrukturou tak, aby zbyly peníze na další stavby, jako je například prodloužená Místecká v Ostravě," nastníl ministr.

Bohumínští se tak v nejbližších asi devíti měsících nedočkají kompletního dálničního přivaděče, požadovaný skřečoňský most a na něj navazující kruhový objezd ale stát dostaví.

"Peníze na postavení mostu najdeme v úsporách. Bude uhrazen z rozpočtu fondu dopravy, stavějící firma navíc slíbila, že bude o třicet milionů korun levnější," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ministra čekaly desítky lidí i na lávce sloužící místo mostu

Skřečoňský most, součást jednoho z dálničních přivaděčů, ministr Bárta v srpnu zařadil na seznam zastavených staveb. Později ale řekl, že mu Ředitelství silnic a dálnic o tomto přivaděči nedodalo dostatek informací, proto dřívější rozhodnutí zastavit stavbu přehodnotil a z celé věci vyvodil i důsledky - odvolal šéfa ŘSD Alfréda Brunclíka.

"Jsem velmi rád, že pan ministr stavbu tohoto mostu dnes v té nejnutnější podobě přislíbil a že bude posuzovat další rozestavěné stavby tady v Bohumíně v kontextu svých dalších finančních možností a všech ostatních staveb v kraji a republice. Je to tedy pozitivní zpráva pro občany Bohumína. Přes deset tisíc lidí, kteří podepsali petici, si teď může být jisto, že to nedělali zbytečně," řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Ministr dopravy Vít Bárta v Bohumíně (27. srpna 2010)

Po návštěvě bohumínské radnice zamířil ministr Bárta k rozestavěnému skřečoňskému mostu a prošel se po zdejší provizorní lávce, kde postávaly desítky místních lidí.

Bohumínští ministrovo rozhodnutí pokračovat ve stavbě mostu vítají. "Škoda, že pan ministr nepřijel mimo prázdniny nebo v zimě, to by zažil kolony aut i kamionů v Lidické ulici, která je teď jedinou spojnici mezi Skřečoní a centrem nebo bláto a louže na provizorní lávce pro pěší," uvedla jedna z občanek, šestapadesátiletá Alena Klečková, která ráno zamířila i na radnici, aby podpořila stavbu skřečoňského mostu.

Ministr rovněž přislíbil, že bude pokračovat další ze staveb původně uvedených na seznamu zastavených staveb - dálničního přivaděče Prodloužená Rudná. Také ten bude postaven v nejúspornější verzi.

V Bohumíně zavládla naděje a spokojenost, na Opavsku zklamání

Zatímco zástupci Bohumína, ale i Ostravy a Frýdku-Místku jsou spokojeni, že k nim Vít Bárta zamířil, zklamáni jsou na Opavsku. Tam totiž Bártova pracovní cesta nepovede.

Představitelé tamních měst a obcí podél silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou si totiž přáli, aby s nimi Bárta jednal o možnosti pokračování už zastavených staveb. Ministr však pozvání starostky Hrabyně Zdeňky Jordánové nepřijal.

"Nenalézám slov, jsem z toho tak psychicky špatná a tak zklamaná, jak už dlouho ne," popisovala své pocity Jordánová.

Ještě ve čtvrtek večer podle svých slov napsala ministrovi dopis, kde ho žádala, aby své rozhodnutí zařadit silnici I/11 na seznam zastavených dopravních staveb změnil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Premiér a ministr životního prostředí vypustili do přírody chráněné sysly

Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Premiér Andrej Babiš při své cestě po Ústeckém kraji společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem...

Kubera by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Zemana. Ovšem jen užší verzi

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) by podpořil ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Souhlasil by však pouze s...

Senátoři projednají neveřejně ústavní žalobu na prezidenta Zemana

Prezident Miloš Zeman v Senátu (18. prosince 2013)

Senát ve středu odpoledne projedná návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. „Jsem mírný optimista,“ hodnotí...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz