Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 19. října 2021 Michaela

Z deseti nejzaprášenějších měst v zemi devět leží na Ostravsku

  21:20
Nadlimitní množství prachu loni nejvíce v republice dusilo obyvatele Českého Těšína. Celkem jim škodilo 127 dní. A v Moravskoslezském kraji nejsou jediní. V první desítce nejzaprášenějších míst Česka figuruje i dalších osm lokalit ze severovýchodu. Jen jedna je odjinud: severočeský Most.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Tyto údaje jsou předběžné, předpokládáme ale, že ty, které pocházejí z automatizovaných měřících stanic (takového typu je většina, poznámka redakce), se příliš měnit nebudou," uvedl vedoucí oddělení ochrany ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Libor Černikovský s tím, že definitivní čísla budou k dispozici v průběhu prvního pololetí letošního roku.

Nejprašnější místa

Počet dní v roce 2011, kdy lidé dýchali nadlimitní množství prachu.

 1. Český Těšín - 127 dní
 2. Bohumín - 119 dní
 3. Věřňovice  -111 dní
 4. Karviná - 98 dní
 5. Orlová - 96 dní
 6. Ostrava-Přívoz - 94 dní
 7. Havířov - 91 dní
 8. Most - 89 dní
 9. Karviná - 88 dní
 10. Ostrava-Fifejdy - 86 dní

Zdroj: ČHMÚ

Už teď však lze podle něj říct, že rok 2011 byl co do znečištění ovzduší lepší než rok předchozí. I přesto ale lidé v kraji dýchali mnohonásobně víc škodlivin, než umožňuje legislativa. Ta například stanovuje, že maximální počet dní, v nichž lze ročně dýchat více prachu, než je denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu, nesmí přesáhnout 35.

Kvůli překračování imisních limitů na Ostravsku i jinde Česko čelí v Bruselu řízení o porušení Smlouvy o fungování EU. Musí říct, jak zlepší vzduch. Řízení zatím trvá a může skončit i u soudu.

Náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka čísla o znečištění ovzduší za loňský rok nepřekvapila. "Všichni víme, že náš kraj patří trvale k oblastem s nejhorším ovzduším," podotkl. Kroky, jež kraj dělá pro čistší vzduch, jsou dle něj obecně známy.

Českému Těšínu nepomáhá ani geografická poloha

Kraj podle Nováka například usiluje o to, aby průmyslové podniky zlepšovaly své technologie a vypouštěly méně škodlivin nebo se pomocí dotací snaží lidi motivovat k tomu, aby doma topili ekologičtěji. Ekologové a třeba i zástupkyně ombudsmana ale úřad v jistých ohledech kritizují. Třeba za to, že podle nich dostatečně netlačí na podniky, aby vypouštěly méně škodlivin než dosud.

Temné rekordy z posledních let

Více než jedenáctinásobek povoleného denního množství prachu. I to v posledních letech zažili lidé v kraji. Například v roce 2010 lidé z Věřňovic zažili den, kdy průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace prachu dosáhla 567,9 mikrogramu na metr krychlový vzduchu. Denní limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

V témže roce, kdy kraj zažil jednu z nejsilnějších smogových epizod z poslední doby, například lidé z Ostravy-Zábřehu zažili den s 24hodinovou koncentrací prachu ve výši 552,6 mikrogramu na metr krychlový.

Ani mluvčí Českého Těšína Dorotu Havlíkovou moc nepřekvapilo, že jejich město vévodí tabulce nejprašnějších míst Česka za loňský rok. "Velké množství prachu ve zdejším ovzduší je dlouhodobý trend," podotkla mluvčí.

Domnívá se, že vysoké koncentrace škodlivin v těšínském ovzduší souvisí s geografickou polohou města, které leží v kotlině u řeky a současně je vystaveno škodlivinám přicházejících hned z několika stran - z Ostravska, Třinecka i Polska.

"Špatná kvalita ovzduší lidem v Českém Těšíně vadí. Ti, kteří na to mají peníze, se stěhují z centra třeba do okrajových částí Koňakov nebo Žukov, které jsou výše položené a ovzduší je tam o něco lepší," řekla Havlíková.

Vysoce nadlimitní množství prachu a dalších zdraví nebezpečných látek v ovzduší trvale tíží i Ostravu. Zdejší radní tento týden rozhodli, že si u zdravotního ústavu objednají studii za 456 tisíc korun, která by měla ukázat vliv počasí na znečištění ovzduší ve městě. Výsledky analýzy jemného polétavého prachu a vybraných škodlivin za posledních pět let by měli radní dostat nejpozději do konce dubna.

Hodně nečistot importujeme z Polska

"Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě měří imise pro město už od roku 2006 a má k dispozici data i z další měřících stanic, které sledují kvalitu ovzduší. Nová studie má posoudit podíl všech tří základních zdrojů znečištění, tedy průmyslových firem, kotlů a dopravy, ale také emisí, které k nám přicházejí z Polska v závislosti na směru větru. Takovou studii jsme dosud nedělali," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

"Může se ukázat, že až osmdesát procent emisí k nám přichází z Polska. To by byl pádný argument pro tvrdší jednání se sousední zemí," naznačil ve středu ostravský primátor Petr Kajnar. Dodal, že k zadání studie přispěli obyvatelé města, kteří si stěžují na současný stav ovzduší. "V jednom agresivněji laděném e-mailu mě autor vyzval, abych zvedl zadek a jel jednat do Bruselu. I když to není moje povinnost, těžko by se jednalo komukoli bez jasných důkazů," míní primátor.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

 • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

 • Další z rubriky

Ředitel vězeňské služby náhle opustil funkci. Mohou za to sebevraždy vězňů?

Premium Na konci září překvapivě skončil generál Petr Dohnal ve vedení Vězeňské služby. Přestože tvrdil, že jde o dlouho...

Zabraňme paralýze země. Politici se přiklánějí k odebrání pravomocí prezidentovi

Kandidát na premiéra Petr Fiala chce zítra vyjednat společný postup stran ohledně případné aktivace Článku 66....

Ústavní právník: Sněmovna nemůže rozhodnout o Zemanovi dřív než 8. listopadu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pondělí v podvečer oznámil, že prezident Miloš Zeman není způsobilý vykonávat svůj...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...