Miroslav Poche přichází na ministerstvo zahraničí v den uvedení Jana Hamáčka do úřadu (28.6.2018) | foto: Michal Šula, MAFRA

Poche chce jako šéfporadce řídit ministerstvo zahraničí. Jeho plán má trhliny

  • 381
Europoslanec Miroslav Poche se nijak netají, že v následujících měsících bude ministerstvo zahraničí řídit právě on. Prezidenta Miloše Zemana, který jej odmítá ministrem jmenovat, převezl tím, že se nechal uvést do speciální neplacené funkce šéfporadce.

Poche se tak fakticky stal jedním z nejvýše postavených lidí v zemi. Vysoce postavení úředníci však většinou potřebují bezpečnostní prověrku pro to, aby měli přístup k citlivým státním dokumentům. Poche však prověrku nemá a minimálně zatím si prý o ni žádat ani nehodlá.

Prověrku prý měl v minulosti, když pracoval na ministerstvu zahraničí. V nové roli v Černínském paláci se však podle svých slov do styku s tajnými materiály nedostane. „Kdyby to bylo nutné, požádal bych si o ni,“ uvedl Poche.

Pokud by se stal ministrem, povinnost získat prověrku by se na něj nevztahovala. V jeho nové pozici o ní však rozhodne Hamáček, který jej na ministerstvo přivedl. „Takto o tom, zda ji bude vyžadovat, rozhoduje zaměstnavatel, tedy ministerstvo zahraničí,“ popsal náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Pocheho nový odbor

Poche už má také naplánováno, kdo bude za ministerstvo vystupovat. Za Hamáčka může jezdit na zahraniční summity a setkávat se s důležitými partnery. „Je normální, že za zaneprázdněného ministra zaskakuje podřízený, nejčastěji náměstek,“ vysvětluje Poche.

Zeman zveřejnil pirátský hanopis na Pocheho. Nic nového, říká europoslanec

Experti ovšem poukazují, že Pocheho klička může v diplomatické praxi fungovat jen velmi obtížně. „Pan Poche si za ministerstvo může jezdit, kam chce, usmívat se, na koho chce. Ale bude vnímaný jako zimní král. Na některých fórech dokonce ani nebude připuštěn k hlasování, protože není členem vlády,“ oponuje exministr zahraničí Cyril Svoboda, který dnes dělá poradce premiérovi Andreji Babišovi.

Miroslav Poche má přitom v resortu velké plány. Na ministerstvu zamýšlí vytvořit nové analytické oddělení, jež by mělo udávat směr české zahraniční politiky.

Zaměstnat by zde chtěl bývalé diplomaty či experty na zahraniční politiku. „Kdo bude šéfem, ještě prozradit nechci. Mělo by však jít o jednoho z nejzkušenějších diplomatů u nás,“ naznačuje.

Jisté tak zatím je pouze to, že si na ministerstvo přivede dvojici svých blízkých spolupracovníků. Nově by zde měl působit Pocheho asistent z Evropského parlamentu Tomáš Petříček.

Vrátí se sem také Pocheho pražský chráněnec Lukáš Kaucký, který dělal náměstka už Lubomíru Zaorálkovi. Když Kaucký na ministerstvu skončil, pomohl mu Poche k místu předsedy dozorčí rady Dopravního pražského podniku.

28. června 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video