Jan Blatný

Jan Blatný | foto: Petr TopičMAFRA

Blatný a Rážová by omezili pohyb mezi kraji. Zbytečné, míní Prymula i Hořejší

  • 3591
Vláda by příští týden mohla jednat o zákazu cestování mezi regiony jako prostředku boje proti nepolevující epidemii koronaviru. Připustil to ministr zdravotnictví Jan Blatný, který nicméně apeluje stejně jako hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová na to, aby lidé pohyb omezovali dobrovolně. Podle epidemiologa Romana Prymuly nebo imunologa Václava Hořejšího nemají nicméně další opatření smysl.

O omezení pohybu osob mezi regiony mluvil ministr zdravotnictví také na Rádiu Impuls. „Během víkendu proběhne jednání epidemické skupiny a klinické skupiny. Pokud neuvidíme, že si lidé uvědomili, že určité věci není dobré dělat, tak je to určitě jedna z možností. Jestliže bychom se měli bavit o zpřísňování opatření, tak toto je jedno z těch, o kterých musíme uvažovat vážně,” řekl Blatný Impulsu.

O opatřeních v současné době jednají odborné skupiny ministerstva. „Vláda o tom bude jednat v pondělí,“ dodal Blatný.

Třetinu potvrzených případů nakažlivější britské mutace koronaviru tvoří pendleři mezi Českem a Německem v krajích u hranic, upozornil také Blatný.

Nedodržování nastavených opatření má podle něj za následek, že nemocnice nemohou přijímat další pacienty s jinými problémy. „Řada nemocnic je na hranici kapacity urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá pár míst na ARO. Pokud opravdu nezačneme dodržovat opatření, tak se může stát, že nemocnice nebudou moci přijímat lidi s infarktem nebo mrtvicí,“ upozornil Blatný.

Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat, řekl k epidemii Blatný

Možná řešení situace jsou podle něj rovněž dvě. Lidé by měli pravidla dodržovat důsledněji, případně pak vláda přistoupí ke zpřísnění těchto opatření.

Veškeré snahy vlády budou podle ministra efektivní pouze tehdy, když je budou lidé dodržovat. „S tím jde ruku v ruce je nějakým způsobem vymáhat,“ upozornil šéf resortu zdravotnictví již dříve. Důkazů o porušování nastavených opatření je podle něj dostatek.

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová podpořila v pátek Blatného. „Minimalizujme cestování mezi jednotlivými kraji, zejména pokud jde o příhraniční a horské regiony, které se ukazují z epidemiologického hlediska jako velmi rizikové,“ upozornila.

Byli byste pro zákaz cestování mezi kraji kvůli šíření britské mutace koronaviru?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 11. února 2021. Anketa je uzavřena.

Ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru napsal: „Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme, vnitro má připravené varianty.“ Také dodal, že ČSSD navrhuje bonus pro lidi v karanténě a izolaci, aby zůstali doma a nešířili virus.

„Nemá to význam“

Případné omezení pohybu mezi kraji kritizují někteří odborníci i politici. Imunolog Václav Hořejší případnému omezení pohybu mezi regiony nepřikládá příliš velký význam. „Asi to trochu pomůže, ale řekl bych, že nevýznamně. Já nevím, proč by lidé neměli jezdit z jednoho kraje do druhého. V některých místech je hranice krajů vzdálená 2 kilometry, naopak v rámci daného regionu může cestovat 150 kilometrů. To mi nedává žádný velký smysl,” řekl Hořejší na Impulsu.

Podle něj pomůže epidemii koronaviru přemoci jen masivní testování. „Otestovat lokality, u kterých tušíme, že je v nich velký výskyt toho onemocnění. Identifikovat rychle co největší počet těch, kdo jsou nemocní a všechny jejich kontakty dát na 10 dnů do karantény,” upřesnil Hořejší.

Také epidemiolog Roman Prymula v návaznosti na slova ministra zdravotnictví o nefungujících opatřeních řekl, že by se měla znovu posoudit celá strategie, vyhlašování dalšího zpřísňování podle něj nemá smysl. „Je vidět, že ta opatření nejsou dodržována, takže nemá smysl vyhlašovat tři další,” řekl Prymula.

Omezení pohybu „nemá žádnou logiku“ ani podle předsedy ODS Petra Fialy, zpřísňování podle něj zvyšuje frustraci lidí.

„Další zpřísňování bez jasného důvodu a bez opory v datech jen zvyšuje frustraci. Chraňme ohrožené skupiny, rychle očkujme, ale současně mysleme na budoucnost. V nějakém režimu je potřeba co nejdříve vrátit děti do škol,“ uvedl Fiala.

K možnosti dalších opatření řekl Babiš v pátek: „Jde také o to, abychom ta opatření měli možnost vymáhat a čekáme i na zákon ve Sněmovně, který předložil pan (ministr vnitra Jan) Hamáček, a to ještě neproběhlo.“ „Situaci budeme analyzovat, není dobrá, budeme o tom diskutovat, další rada pro zdravotní rizika je v úterý,“ dodal.

KSČM ukončí podporu nouzovému stavu. Byla by to katastrofa, řekl Babiš

Ruku v ruce se zpřísněním opatření potřebuje ovšem vláda také opět prodloužit nouzový stav, který nyní platí do 14. února. Na pondělním jednání bude tedy schvalovat také příslušnou žádost parlamentu. Kabinet však ztratil podle všeho podporu komunistů, kteří menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD doposud pomáhali s udržováním nouzového stavu při životě.

Blatný ve čtvrtek dopoledne navštívil nemocnici v Chebu, která je už několik týdnů přetížená. V této souvislosti upozornil, že do stejné situace se může dostat kterékoli jiné nemocniční zařízení v zemi. „Proto je potřeba dělat všechno pro to daleko více než dříve, abychom společně zabránili tomu šíření daného onemocnění,“ podotkl.

Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat, řekl ministr Blatný:

4. února 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video