Ministerstvo vnitra v pondělí na sociální síti X vyzvalo veřejnost, aby lidé hlásili možné nelegální či nebezpečné chování na sítích. „Obrátit se můžeš na policii, Linku bezpečí nebo další instituce a organizace pro ochranu a bezpečnost,“ uvedl resort na síti.
Na příspěvek ministerstva v úterý ráno ostře reagoval europoslanec Jan Zahradil. „Nemohu si pomoci, ale tohle už mi začíná připomínat normalizační atmosféru, ministře Rakušane. Vy jste ji nestihl zažít, já ano. Buď vůbec netušíte, k čemu takové výzvy mohou vést nebo to naopak aktivně podporujete. Nevím, která varianta je horší,“ napsal Zahradil.
„Jen prohloubí atmosféru stihomamu“
K příspěvku poté doplnil, že státní byrokracie, ministerská, policejní, zpravodajská, samozřejmě tleská. „Zase o něco více možnosti státu buzerovat občana,“ dodal Zahradil.
Redakce iDNES.cz europoslance oslovila s tím, zda skutečně nahlášení nelegálního chování v online prostředí považuje za buzeraci. „Na to přece nepotřebují výzvy ministerstva vnitra. Ty výzvy povedou k jedinému: část lidí začne nahlašovat nikoliv trestné činy, ale tzv. „závadné“ narativy nebo „dezinformace“, tedy de facto pouhé názory, s nimiž nesouhlasí,“ uvedl pro iDNES.cz Zahradil
Podle jeho slov takové apely na udávání jen prohloubí atmosféru stihomamu a agentománie ve společnosti, která už překračuje míru únosnosti. „Ministr se buď ocitl ve vleku vlastní byrokracie, nebo to sám aktivně živí,“ dodal pro iDNES.cz europoslanec Zahradil.
Kyberkriminalita vzrostla o stovky procent
Na Zahradilův komentář reagoval i ministr vnitra Vít Rakušan. „Osobní odpovědnost v online prostoru je v podstatě nutnou podmínkou jak potírání kyberkriminality, tak obrany před hybridní válkou, jejíž součástí jsou i proruští trollové,“ reagoval Rakušan s tím, že v reálném prostředí by Zahradil trestný čin přece oznámil: „Tak proč ho v onlinu chcete ignorovat?“
Redakce iDNES.cz oslovila i ministra Rakušana, zda považuje skutečně za správné, aby se lidé navzájem kvůli příspěvkům na sociálních sítích udávali. „Považuji za správné a normální, aby lidé v online prostředí nepřehlíželi možné trestné činy, podobně jako v reálném světě. Pocit, že v onlinu se porušení zákona jaksi „nepočítá“, je mylný a nebezpečný,“ uvedl pro iDNES.cz Rakušan.
Současně podotkl, že nejde přitom zdaleka jen o „příspěvky na sociálních sítích“ - lidé na internetu jsou stále častěji obětí různých podvodníků a přicházejí o nemalé částky. „Stále více útoků také cílí na ty nejzranitelnější - děti a seniory. Za posledních 10 let vzrostla kyberkriminalita o více než 700 procent. Informovat lidi o rizicích na internetu a nabídnout jim pomoc je správný krok,“ dodal Rakušan.