„Sociální služby hrají zásadní roli ve zvyšování kvality života lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých,“ řekl na úvod konference Jurečka. Dodal, že na zvýšení příspěvku na péči se po dvouměsíčním jednání nakonec shodla celá vládní koalice.
Zvýšení bude podle ministra odstupňované. Nejvíce přidánou dostanou lidé ve čtvrtém stupni, tedy ti v domácí péči závislí na pomoci jiných. Jejich příspěvek se zvýší o 7 800 korun více než doposud. „Začali jsme řešit situaci, která je dlouho neřešené,“ poznamenal Jurečka.
Do novely o sociálních službách, kterou projednává Sněmovna, by ho měli dodat poslanci. Ve středu ho pak projedná sněmovní sociální výbor. Novela tedy má platit od července letošního roku.
Na konferenci vystoupil také Štěpán Lohr, zástupce ředitele Asistence, o.p.s., nevládní nezisková organizace, která poskytuje sociální služby lidem s tělesným a kombinovaným postižením. „Je to určitě krok dobrým směrem,“ sdělil směrem k navýšení příspěvku Lohr a doplnil, že peníze mohou pomoci lidem zůstat v péči domácího prostředí.
K novele byly výhrady
Podle údajů ministerstva práce příspěvek loni v prosinci dostalo 367 200 lidí. Úřady práce minulý rok na dávce vyplatily 37,17 miliardy korun.
Příspěvek se poskytuje od roku 2007 postiženým a seniorům na zajištění péče v zařízení či doma. Dospělí teď dostávají podle své závislosti na pomoci měsíčně 880, 4400, 12 800 a 19 200 korun a děti 3300, 6600, 13 900 a 19 200 korun.
Podle návrhu by se od července mělo dospělým vyplácet 880, 4900, 14 800 a 23 000 korun. Lidé s nejvyšší dávkou, kteří jsou v domácí péči, by měli dostávat 27 000 korun. Pro děti by měly být částky 3300, 7400, 16 100, 23 000 a v domácím prostředí pak také 27 000 korun.
Výši částek stanovuje zákon o sociálních službách. Jurečka loni v prosinci přišel s novelou, podle níž by dávku mohla zvyšovat už jen vláda při růstu cen o víc než pět procent. Měnit zákon by nebylo potřeba. Hned po přijetí této změny pak měl podle návrhu kabinet nařídit navýšení příspěvků zhruba o čtvrtinu od letošního července.
Poskytovatelé sociálních služeb se cítí ohrožení Jurečkovou novelou |
K novele byly výhrady, vláda ji zatím neprojednala. Ministr tak chce zvednutí částek dostat teď zase do zákona, a to ve Sněmovně přes poslanecký pozměňovací návrh do už projednávané dřívější novely.
Jurečka tento týden řekl, že bude navrhovat zvýšení příspěvku na péči zhruba o sedm miliard korun ročně. Už dřív zmiňoval, že by rád víc podpořil péči v domácím prostředí.
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása návrh kritizuje. Nesouhlasí s tím, že by se první stupeň dávky neměl valorizovat vůbec a druhý stupeň by se měl zvýšit o stokoruny. „Nesouhlasíme s tím, aby první stupeň příspěvku nebyl vůbec valorizován a druhý se upravil jen o 500 korun. Rozdíl mezi druhým a třetím stupněm příspěvku tak činí skoro 10.000 korun, v péči ale zas tak obrovský není. Doplatí na to nevidomí, neslyšící i někteří paraplegici,“ řekl Krása. Zástupci rady proto podle něj chtějí jednat s poslanci opozice i koalice o možné úpravě Jurečkova návrhu.