Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | foto: Michal ŠulaMAFRA

Slušný a pracovitý, zhodnotil Vojtěcha Babiš. Opozice kritizuje načasování

  • 289
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval na svou funkci. Premiér Andrej Babiš, za jehož hnutí Vojtěch úřad zastával, poděkoval ministrovi za práci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uznal, že to na svém postu neměl Vojtěch lehké. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček o rezignaci dopředu nevěděl.

Hamáček pro Českou televizi řekl, že o rezignaci ministra Vojtěcha dopředu nevěděl. Po neděli večer to ale předseda sociálních demokratů odhadoval.

„Každopádně jeho rozhodnutí respektuji a chci mu poděkovat za spolupráci v minulých letech. Teď je to na panu premiérovi, aby co nejrychleji našel jeho nástupce tak, aby nebyla narušena kontinuita práce ministerstva zdravotnictví a resort mohl plnit dál povinnosti které má, v této dnešní složité situaci,“ řekl ve veřejnoprávní televizi Jan Hamáček.

Hamáček nezastíral, že měli s ministrem rozdílné názory na mnoho témat. Premiér Andrej Babiš se odstupujícího ministra zastal, když ho podle něj vysílila práce v boji proti pandemii koronaviru.

„Udělal na ministerstvu víc práce než většina jeho předchůdců. A boj s první vlnou viru zvládl neuvěřitelně. Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuji mu. Za vše. A přeji mu v životě i další kariéře jen to nejlepší,“ dodal ještě na svém twitterovém účtu premiér.

Rezignace v době pandemie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje v době, kdy v Česku od konce prázdnin rostou počty nakažených koronavirem a jsou mnohem vyšší, než tomu bylo na jaře. Ministr vnitra Jan Hamáček je přesvědčený, že premiér už má připravené jméno nástupce a situaci vyřeší rychle. 

Nejlepší doba na změnu ministra zdravotnictví to není ani podle předsedy pirátů Ivana Bartoše, který to považuje od premiéra za nanejvýš nezodpovědné vůči českým občanům. Jde podle něj o zásadní pochybení vlády, především pak jejího předsedy. 

„Piráti po rezignaci ministra zdravotnictví na rozdíl od jiných opozičních stran nevolali, ačkoliv jsme s jeho kroky velmi často nesouhlasili, zejména pokud šly v rozporu s doporučením odborníků. Než měnit ministra je potřeba zajistit urychlené doplnění personálních kapacit pro testování a trasování, zavedení chytrých opatření snižujících společenský kontakt, ochranu zranitelných částí obyvatelstva, rozšíření aplikace e-Rouška i hygienických pravidel a omezení šíření koronaviru ve školách,“ vyjmenoval pro iDNES.cz Ivan Bartoš s tím, že jde o výčet, na který by se teď stát měl zaměřit primárně.

Dokud se za odstupujícího ministra nenajde náhrada, zůstane ve funkci. Do načasování rezignace se pustila například opoziční TOP 09, její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová se zmínila o nadcházejících volbách, stejně jako její spolustraník Dominik Feri. 

„Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ napsala na Twitter Pekarová Adamová.

Petr Fiala, předseda ODS, má Adama Vojtěcha za premiérova oblíbence, který toho ale ve funkci dokázal velmi málo. 

„Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům,“ napsal na sociální sítě Fiala.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa ministr zdravotnictví zjistil, že složitá doba, která teď v rámci koronakrize je, je nad jeho síly, a než aby dál poškozoval vládu, rozhodl se odejít. Problémů se podle Filipa v resortu nakupilo mnoho. Kvituje proto, že ministr sám uznal, že to takhle dál nejde.

„Před epidemií směřovala kritika KSČM k řízení farmaceutického průmyslu, které nezvládal a nechal se příliš stáhnout do lobby zájmů těchto firem. Složité také bylo vyjednávání rozpočtu a mezd hlavně středního zdravotního personálu. Museli jsme v rámci naší dohody o toleranci vlády uspořádat velké jednání mezi odbory, hnutím ANO a KSČM. Nakonec se úhradové vyhlášky se muselo doplňovat zhruba 11 miliard korun,“ dodal Vojtěch Filip v České televizi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video