ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Ministerstvo opravuje nařízení o pozitivně testovaných. Povinnosti zůstanou

  • 17
Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje své opatření o pozitivně testovaných zaměstnancích a OSVČ. Původní znění mu totiž zrušil Nejvyšší správní soud. V rozsahu povinností se nic nemění, resort pouze opatření lépe zdůvodnil. Zaměstnanci a OSVČ s pozitivním antigenním testem tak stále musí kontaktovat svého lékaře a podrobit se konfirmačnímu PCR testu. Opravené opatření začne platit od soboty.

„Připravuje se nové mimořádné nařízení. Podle soudu byl v původním nařízení problém s vysvětlením, které nebylo dostatečně zdůvodněné. Vytváří se tak nové, které požadavky Nejvyššího správního soudu zohlední,“ uvedla mluvčí resortu Jana Schillerová s tím, že začít platit by mělo od soboty. V pátek navíc mimořádně zasedá vláda, která tak může opatření ještě ten den přijmout.

Původní opatření zrušil Nejvyšší správní soud v úterý, účinnost ale odložil o čtyři dny, aby mělo ministerstvo čas reagovat.

Zrušené opatření ukládá zaměstnancům, kteří byli pozitivně testovaní na koronavirus, povinnost kontaktovat lékaře, opustit pracoviště a podrobit se konfirmačnímu PCR testování. Zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné zároveň podle opatření musí vést evidenci provedených testů.

Mizerně odůvodněné, řekl soud a opatření státu k pozitivně testovaným zrušil

„Je politováníhodné, že ministerstvo zdravotnictví přistupovalo tak liknavě k odůvodnění úpravy, která významně zasahuje do základních práv zaměstnanců, zaměstnavatelů i podnikatelů – osob samostatně výdělečně činných. Mělo by si nejen tento rozsudek, ale i další rozsudky pečlivě prostudovat a přípravu těchto opatření podstatně zkvalitnit,“ uvedl k rozsudku v úterý předseda senátu Tomáš Rychlý.

Ministerstvo versus soud

Nové rozhodnutí soudu vychází z rozsudku ze 14. dubna, kdy soud vyslovil nezákonnost předchozího obdobného opatření. Také tehdy konstatoval, že ministerstvo jej řádně neodůvodnilo. V novém rozsudku soudci ministerstvu vytkli, že odůvodnění nového opatření ještě zestručnilo, místo aby jej zpřesnilo.

Povinnost zaměstnavatelů vést evidenci provedených testů na koronavirus nebyla odůvodněna vůbec. Takový přístup soud označil za „hrubé porušení zákonných požadavků na kvalitu odůvodnění“. Soud také kriticky poukázal na to, že ministerstvo neodůvodnilo, proč je opatření oproti předchozí úpravě rozšířeno i na osoby samostatně výdělečně činné.

Nejde o první případ, kdy soud během epidemie covidu-19 zrušil mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví. Asi nejvíce rezonovalo rozhodnutí z konce dubna, kdy soud zrušil opatření zakazující provoz obchodů, restaurací a dalších zařízení i po konci nouzového stavu. Důvodem tehdy byla vážná procesní vada, opatření nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády.

Vyšel vám v zaměstnání pozitivní antigenní tet?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. května 2021. Anketa je uzavřena.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video