Kdo nepřijde s dítětem na očkování, tomu bude hrozit pokuta a další postih.

Kdo nepřijde s dítětem na očkování, tomu bude hrozit pokuta a další postih. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo chce trestat rodiče, kteří nedají očkovat své děti

  • 966
Rodičům, kteří odmítnou očkovat své děti, hrozí pokuty a další postihy. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na novele zákona, podle které bude očkování povinné. Novela stanoví i tresty. Očkovací povinnost dosud určovala jen vyhláška.

"Součástí novely zákona o ochraně veřejného zdraví bude sankcionování za nedodržení povinnosti očkování," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň Lidovým novinám.

Rodiče, kteří nenechali své děti očkovat, museli platit pokuty do loňského července. V létě Nejvyšší správní soud rozhodl, že stát nemá na trestání rodičů právo. Povinnost očkovat totiž určovala a stále určuje pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví.

"Pokud si chce stát tu povinnost vynucovat, tak to musí být upraveno na úrovni zákona," vysvětlil při čtení rozsudku předseda senátu NSS Jaroslav Vlašín. Pokuty pro rodiče tak musely skončit.

Připravovaná novela zákona má pokuty zlegalizovat. Zatím ale není jasné, jaké tresty by mohli rodiče za odmítnutí očkování pro dítě dostat. Například ve Francii dítě, které nemá některé z povinných očkování, není přijato do mateřské školy.

Počet povinných očkování se nezmění

Novela, která by mohla platit od roku 2012, počítá i s uzákoněním očkovacího kalendáře. I ten zatím určuje pouze vyhláška. Česko patří mezi země s největším počtem povinných očkování dětí proti závažným nemocem. Povinných očkování zůstane devět.

Očkování v Evropě

Irsko, Německo, Rakousko, Velká Británie - očkování dětí záleží pouze na rodičích, žádné není povinné
Belgie - povinné je jedno očkování (v Česku devět)
Francie - povinná jsou tři očkování

Pramen: Liga lidských práv

Podle odborníků by se jejich počet mohl snížit. "Pokud se ukáže, že jsme schopni dodržovat vysokou hladinu proočkovanosti i u nepovinných očkování, nemám nic proti tomu, aby se některá překlopila do modelu dobrovolného," řekl Lidovým novinám předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že by se lidé nenechávali očkovat dobrovolně. "Tyto obavy jsou podloženy reálnými zkušenostmi ze zahraničí. Příkladem může být epidemie spalniček v Rakousku v roce 2008, kdy onemocnělo v důsledku absence očkování proti této infekci zhruba 400 osob," argumentuje mluvčí Sršeň.

Vakcinolog Prymula souhlasí s tím, že například u chřipky je proočkovanost lidí velice nízká, ale připouští, že proti pneumokoku byla podána vakcína devadesáti procentům dětí. "To je naprosto dostatečné. U té chřipky ale máme katastrofální výsledky," dodal Prymula. Právě obě tato očkování jsou nepovinná.

Je správné trestat rodiče, kteří nedají očkovat své děti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 31. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 10173
NE
NE 9852

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video